W jakim wieku z medycznego punktu widzenia najlepiej zajść w ciążę?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W jakim wieku z medycznego punktu widzenia najlepiej zajść w ciążę?

Przyjście na świat dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Czy istnieje jednak konkretny przedział wiekowy, w którym powinna zajść w ciąże? Wiadomo, że z upływem lat rośnie ryzyko zaburzeń genetycznych u jej potomstwa. Zatem, czym jest wiek płodności i dlaczego z każdym rokiem spada?  

Przyjście dziecka na świat jest poprzedzone 38-tygodniowym okresem ciąży, która zawsze jest nie lada wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety. Sprawdź, jak się odpowiednio przygotować do ciąży i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zostanie mamą.

Kiedy najlepiej jest zajść w ciążę? 

Z medycznego punktu widzenia, w ciążę może zajść już dziewczyna po pierwszej miesiączce i pierwszej owulacji. Niestety, jak pokazuje większość badań społecznych, ciąża w nastoletnim wieku to zazwyczaj złe rozwiązanie. Z medycznego punktu widzenia jest obciążona wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej masy ciała dziecka lub jego śmierci w trakcie porodu. Nastoletnie matki są też narażone na liczne komplikacje, jak podwyższenie ciśnienia krwi i anemia. I choć nastolatki są faktycznie fizycznie dojrzałe do zajścia w ciążę, to absolutnie nie są do tego gotowe emocjonalnie czy finansowo. Zazwyczaj unikają też jakiejkolwiek opieki prenatalnej, a ich ciąża jest często wynikiem nieodpowiedzialnego zachowania.

Pamiętajmy, że dojrzałość biologiczna nie zawsze, a często wcale nie idzie w parze z dojrzałością społeczną kobiety. Decyzję o ciąży warto podjąć, gdy kobieta, jak i mężczyzna są psychicznie, fizycznie oraz finansowo przygotowani do obowiązków wynikających z posiadania potomka. Czy istnieje najlepszy, najbardziej odpowiedni wiek na zajście w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które planują zostać mamami. Tak, to prawda: najważniejszym czynnikiem, który wpływa na płodność kobiety, jest jej wiek. Im kobieta jest młodsza, tym ma realnie większe szanse na zajście w ciążę. Najlepszym wiekiem na zajście w ciążę jest dla kobiety z biologicznego punktu widzenia wiek między 20. a 25. rokiem życia.  Zaś panie powyżej 40 lat, jeśli starają się o dziecko, mają jedynie 10% szans na powodzenie. 

A co z 30-latkami? Dawniej kobiety, które zbliżały się do trzydziestki, na porodówkach określano mianem „staroródek”. Medycyna poszła jednak znacznie do przodu i w rzeczywistości wiek 30-34 lata to dobry wiek nawet na pierwszą ciążę. Kobieta jest jeszcze przecież młoda, a z biologicznego punktu widzenia na tyle dojrzała, by poradzić sobie z zadaniem bycia mamą. 30-latki, w przeciwieństwie do 20-latek, są też niemal perfekcyjnie przygotowane do ciąży również pod względem teoretycznym. W jakim sensie? Według badań ginekologów statystycznie to właśnie ciężarne trzydziestolatki badają się najdokładniej i najlepiej stosują się do lekarskich zaleceń.

Czy 30-latkom jest trudniej zajść w ciążę? Według badań naukowców trzydziestoletnia kobieta dysponuje jedynie 12% komórek rozrodczych z pierwotnych zasobów gotowych do zapłodnienia. Dlatego w porównaniu z młodszymi koleżankami, kobietom po późnej trzydziestce trudniej jest jednak donosić ciążę. Z wiekiem wzrasta również ryzyko wystąpienia niektórych chorób, jak nadciśnienie, cukrzyca ciężarnych czy coraz bardziej powszechne problemy z tarczycą.

Co z późną ciążą?

Wskaźnik płodności kobiety utrzymuje się na wysokim poziomie przez kilka lat, a już znacznie obniża po 35. roku życia. Więc kobieta w wieku 40 lat jest już narażona na większe problemy związane z zajściem w ciążę. Kobiety, które wchodzą w średni wiek, mają już tylko 50% szans na zajście w ciążę, a mniej więcej 2/3 kobiet w tym wieku ma wszelakie problemy związane z płodnością, ponieważ ich organizm produkuje znacznie mniejsze ilości progesteronu. Kobiety w starszym wieku wymagają bardziej ścisłej opieki medycznej. Wraz ze wzrostem wieku kobiety, wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka w zespołem Downa lub innymi nieprawidłowościami chromosomalnymi.

Przeczytaj też: Odporność a płodność. Podpowiadamy, co ma wspólnego ze sobą układ immunologiczny i ciąża

Zdjęcie główne: LIGHTFIELD STUDIOS/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

3 × 3 =

Rekomendowane
Jak rytuały mogą pomóc Twojemu niemowlakowi spać lepiej?
Jak rytuały mogą pomóc Twojemu niemowlakowi spać lepiej?
Poznaj kilka świetnych rytuałów, które warto wprowadzić przy opiece nad niemowlakiem. Te spokojne aktywności polepszą sen Twojego malucha!
Sinsay wplata militarny trend do dziecięcej kolekcji… i robi to naprawdę dobrze
Sinsay wplata militarny trend do dziecięcej kolekcji… i robi to naprawdę dobrze
Jesteśmy przekonane, że kolekcja ta wpadnie w oko niejednemu maluchowi.
Podziemne skarby – jak wybrać idealny apartament blisko kopalni soli
Podziemne skarby – jak wybrać idealny apartament blisko kopalni soli
Odkryj tajniki wyboru idealnego apartamentu blisko kopalni soli. Twoja własna wyprawa w głąb podziemnych skarbów nieruchomości teraz staje się prostsza!
Ostatnie wpisy