Jesteś w pierwszej ciąży? O tych kwestiach powinnaś pamiętać jako pierworódka
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś w pierwszej ciąży? O tych kwestiach powinnaś pamiętać jako pierworódka

Ciąża wiąże się z wieloma emocjami, a oczekiwanie na dziecko z radością, ale i niepewnością – szczególnie jeśli to pierwszy potomek. O czym wówczas należy pamiętać?

Gdy na teście ciążowym zauważymy dwie magiczne kreski, nasze życie często wywraca się niemalże do góry nogami. Zazwyczaj radość miesza się z niedowierzaniem, ale i obawą – jak to będzie? Jeśli to kolejna ciąża, to jest dużo łatwiej. Przyszła mama zazwyczaj już wie, czego się spodziewać. Zupełnie inaczej jest w przypadku pierwszego potomka. O czym wówczas warto pamiętać?

1. Ciąża to nie choroba, ale dbać o siebie z pewnością trzeba

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie zaleci nam odpoczynku, to nie ma potrzeby ciągłego leżenia w łóżku. Wiele kobiet nie wyobraża sobie, że przez 9 miesięcy miałoby kompletnie nic nie robić, część z nich czuje się na tyle dobrze, że niemalże do końca jest aktywna zawodowo. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża wymaga szczególnego dbania o siebie. Jeśli tylko pojawi się coś niepokojącego, jakieś bóle, to z pewnością nie wolno ich bagatelizować i należy koniecznie udać się do swojego lekarza prowadzącego, a przynajmniej do niego zadzwonić. Warto też nieco przystopować z aktywnością fizyczną – nie wszystkie ćwiczenia są wskazane dla kobiet w ciąży, dlatego, zanim wybierzemy się na siłownię czy aerobik, warto skonsultować to ze swoim ginekologiem. 

2. Zmienne emocje? Masz do tego prawo!

Ciąża to mnóstwo zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Hormony sprawiają też, że część ciężarnych ma zmienne nastroje i potrafi ze śmiechu przejść w płacz, a nawet złość. W tym czasie partner powinien więc wykazać się szczególną cierpliwością. Jeśli nie rozumie humorów swojej ukochanej – można podsunąć mu jakieś publikacje o kobietach w ciąży. Warto dawać upust swoim emocjom i płakać, chociażby na wszystkich reklamach pokazujących dzieci.

3. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj!

W przypadku ciąży warto zadawać pytania i rozwiewać swoje wątpliwości. Dotyczy to nie tylko wizyt u ginekologa. Dobrze jest też porozmawiać z koleżankami czy kuzynkami, które już były w ciąży i mają dzieci. Często takie porady mogą znacznie ułatwić nie tylko te 9 miesięcy, ale pozwolą nas przygotować na narodziny potomka. Dobrze jest nawet założyć sobie notesik, który zawsze mamy przy sobie i w którym zapisujemy pytania przychodzące nam do głowy oraz późniejsze odpowiedzi na nie. Im szerszą wiedzę posiądziemy przed porodem – tym będzie on mniej stresujący. 

4. Z przymrużeniem oka patrz na informacje wyczytane w internecie

W internecie jest mnóstwo opinii „specjalistów”, które nie mają żadnego potwierdzenia w nauce. Na forach każdy może napisać wszystko. Dlatego warto weryfikować przeczytane informacje i sugerować się tylko tymi, które napisały wykwalifikowane osoby mające szeroką wiedzę w danym temacie.

5. Nie jedz za dwóch – a dla dwojga

Zadbaj o zbilansowaną i zdrową dietę. Organizm kobiety w ciąży potrzebuje szczególnie dużo witamin i minerałów, które konieczne są do prawidłowego rozwoju dziecka. Nieprawdą jest, że ciężarna musi zjadać podwójne porcje – kluczowe jest to, by były zdrowe i pełnowartościowe.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie nowoczesnej technologii w przemyśle: przegląd możliwości oferowanych przez skanowanie trójwymiarowe
Zastosowanie nowoczesnej technologii w przemyśle: przegląd możliwości oferowanych przez skanowanie trójwymiarowe
Odkryj, jak nowoczesne technologie, takie jak skanowanie 3D, są wykorzystywane w przemyśle do poprawy efektywności i jakości produkcji.
Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?
Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?
Rodzisz zimą i chcesz wiedzieć, czego będziesz potrzebować podczas pierwszej podróży z noworodkiem do domu? Oto nasze porady!
Czy słyszałaś już o maseczkach na ciążowy brzuszek?
Czy słyszałaś już o maseczkach na ciążowy brzuszek?
Rosnący ciążowy brzuszek to oczko w głowie wielu kobiet, które dbają o jego kondycję, by po porodzie nie zmagać się z nieestetycznymi rozstępami. A czy wiesz, że maseczki kosmetyczne to świetny sposób na pielęgnację skóry na brzuchu?
Ostatnie wpisy