Cesarskie cięcie – co warto o nim wiedzieć?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cesarskie cięcie – co warto o nim wiedzieć?

Zabieg cesarskiego cięcia może być planowany lub wykonywany w wyniku nagłych sytuacji. Czym jest dokładnie? Dlaczego możemy go potrzebować i co zrobić, gdy mamy je w porodowej perspektywie?

Wszystko o cesarskim cięciu

Niezależnie od tego, czy jesteśmy typem, który ma bardzo konkretny plan porodu i nie chce od niego odbiegać, czy może osobą, która spodziewa się raczej ciążowego „flow”, nigdy tak naprawdę nie mamy pewności, czego spodziewać się po porodzie. Nawet jeśli mamy zaplanowany poród drogą pochwową w domu, bez leków i przy minimalnej interwencji medycznej, nadal możemy stanąć przed koniecznością wykonania cesarskiego cięcia. W tej materii Polska bije europejskie rekordy, ponieważ nawet do 43% ciąż zostaje rozwiązanych właśnie poprzez ten zabieg. Wobec takich danych, niezależnie od tego, czy już wiemy, że będziemy musiały mieć zaplanowane cesarskie cięcie, czy po prostu chcemy być przygotowane na taką nagłą możliwość, warto dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat całego procesu.

Czym jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie ma miejsce, gdy dziecko jest przyjmowane na świat chirurgicznie, a konkretnie przez nacięcia w jamie brzusznej i macicy. Jak wspomniałam powyżej, zabieg ten jest stosunkowo powszechny, ale nadal trzeba pamiętać, że jest poważnym zabiegiem inwazyjnym i dlatego zaleca się go tylko w sytuacjach, w których jest to konieczne z medycznego punktu widzenia.

Cesarskie cięcie: planowane i spontaniczne

W niektórych przypadkach lekarze wiedzą z wyprzedzeniem, że kobieta będzie musiała urodzić przez cesarskie cięcie i odpowiednio wcześnie to planują. Jakie są potencjalne przyczyny?

 • Matka cierpi na schorzenia, takie jak choroba serca, cukrzyca, nadciśnienie lub choroba nerek, przez które poród pochwowy jest niebezpieczny dla organizmu;
 • matka ma pewne infekcje, takie jak HIV lub aktywna opryszczka narządów płciowych, które mogą zostać przeniesione na dziecko podczas porodu pochwowego;
 • dziecko ma pewne czynniki zdrowotne, takie jak wady wrodzone lub makrosomia, czyli gdy dziecko jest zbyt duże, aby bezpiecznie przejść przez kanał rodny;
 • matka ma znaczną nadwagę, jest otyła lub jest w ciąży geriatrycznej;
 • dziecko jest w pozycji stóp lub pośladków i nie można go odwrócić;
 • ciąże mnogie;
 • matka przeszła wcześniej cięcie cesarskie.

Jednak w większości przypadków cięcie cesarskie odbywa się bez wcześniejszego planowania, z różnych powodów, które pojawiają się podczas porodu. Należą do nich:

 • brak rozszerzenia szyjki macicy lub niewystarczające otwarcie;
 • życie dziecka jest zagrożone;
 • matka nie ma sił, by przeć;
 • dochodzi do pęknięcia macicy;
 • pępowina pojawia się przed dzieckiem, co może odciąć mu dopływ tlenu.

Jak przygotować się do cięcia cesarskiego?

Jeśli zabieg jest planowany, z pewnością są pewne rzeczy, które mogą pomóc w przygotowaniu się do niego. W planie porodu przez cesarskie cięcie jest kilka rzeczy, które warto rozważyć. Obejmują one:

 • decyzję, z kim chcemy być podczas porodu;
 • zdecydowanie, czy chcemy fotografować poród i poproszenie lekarza o zgodę;
 • decyzję, czy chcemy opuścić ekran, aby móc zobaczyć, jak rodzi się dziecko i poinformowanie lekarza, jeśli tak;
 • omówienie z lekarzem sposobu zamykania nacięć;
 • posiadanie torby z luźną odzieżą, która nie będzie uciskać naszej rany.

zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na stylizacje z eleganckimi sukienkami dla kobiet puszystych
Pomysły na stylizacje z eleganckimi sukienkami dla kobiet puszystych
Odkryj kreatywne sposoby na podkreślanie swojej figury za pomocą różnych stylizacji z eleganckimi sukienkami dla puszystych dam. Ciesz się modą bez kompleksów.
Jak suplementacja wspomaga regenerację mięśni po treningu – rola składników odżywczych i ich źródeł w diecie sportowca
Jak suplementacja wspomaga regenerację mięśni po treningu – rola składników odżywczych i ich źródeł w diecie sportowca
Przeczytaj, jak suplementacja pomaga w regeneracji mięśni po intensywnym treningu. Dowiedz się, jaką rolę odgrywają składniki odżywcze i z jakich źródeł powinny pochodzić w diecie każdego sportowca.
Poradnik modowy: jak nosić klasyczne elementy garderoby z nowoczesnym twistem
Poradnik modowy: jak nosić klasyczne elementy garderoby z nowoczesnym twistem
Odkryj, jak połączyć klasyczne elementy garderoby z nowoczesnym stylizowaniem. Poradnik odzieżowy skierowany do wszystkich, którzy chcą nadać swojemu stylowi unikalny i świeży wygląd.
Ostatnie wpisy