Odpieluchowanie dziecka – jak się za to zabrać?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpieluchowanie dziecka – jak się za to zabrać?

Odpieluchowanie dziecka to coś, czego obawia się wielu rodziców. Czy słusznie? Niekoniecznie. Wystarczy odpowiednio się przygotować i… uzbroić w cierpliwość! Poznaj nasze triki, które ułatwią Wam przejście przez ten proces.

Odpieluchowanie to ważny moment

Rezygnacja z pieluszek to bardzo ważny moment dla całej rodziny – zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Nagle maluch staje się jakby większy, doroślejszy, a z budżetu domowego znika mniej funduszy, które dotąd pochłaniał zakup pieluch. Trzeba pamiętać o tym, że jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich osób zaangażowanych. Przede wszystkim przeżywa to dziecko, ale i rodzice, którzy muszą wykazać się w momencie odpieluchowania ogromną ilością cierpliwości. Jak odpowiednio się przygotować, aby proces ten dostarczył wszystkim jak najmniej stresu?

Odpieluchowanie – kiedy zacząć?

Jest prawie pewne, że starsze pokolenie częstowało Cię opowieściami o tym, jak to za ich czasów dzieci chodziły bez pampersa już mając roczek. Należy przyjmować te historie z przymrużeniem oka, pamiętając również, że czasy pieluch tetrowych wymuszały nieco inne rozwiązania niż aktualnie. Pieluszki jednorazowe to spora wygoda i to również powoduje, że rodzice nie czują na sobie presji bardzo szybkiego odpieluchowania dziecka. Szczególnie, że maluszek musi być po prostu gotowy na pożegnanie z pieluszką.

Oznaki gotowości do odpieluchowania – poznaj je!

Prawdopodobnie zaczęłaś myśleć o odpieluchowaniu swojego dziecka w okolicy jego drugich urodzin. Faktycznie często zdarza się, że dzieci pozbywają się pampersa między drugim a trzecim rokiem życia. Ważniejsza od metryki jest jednak gotowość. Obserwuj malucha i sprawdź, czy przejawia jej oznaki. Dziecko:

  • ma świadomość potrzeby wypróżnienia się. Sygnalizuje ją za pomocą słów, gestów czy mimiki twarzy;
  • coraz częściej budzi się po drzemce z suchą pieluszką;
  • czuje dyskomfort po zrobieniu siusiu czy kupki;
  • szuka ustronnego miejsca do wypróżnienia się;
  • jest zainteresowane tym, co w toalecie robią dorośli.

Jeżeli zauważasz u swojego malucha te oznaki, a przy tym i Ty czujesz się gotowa, żeby rozpocząć proces odpieluchowania, jest to odpowiedni moment.

Jak rozpocząć odpieluchowanie?

Przede wszystkim proponujemy od zakupu nocnika i pokazania go dziecku. Maluch musi najpierw się z nim oswoić i zrozumieć, do czego służy, dlatego postaw nocnik w widocznym miejscu i wyjaśniaj, do czego służy, ale nie namawiaj na siłę. Tutaj pomocna z pewnością będzie też odpowiednia literatura, czyli po prostu kolorowe książeczki dziecięce na temat odpieluchowywania. Na rynku znajdziesz sporo czytelniczych propozycji, które wprowadzą dziecko w świat bez pieluszki. 

Kiedy dziecko już zdaje się wiedzieć, o co chodzi, z  cierpliwością i wyrozumiałością proponuj mu korzystanie z nocnika. Gdy zauważysz, że maluch będzie się wypróżniać – co widać już po zachowaniu – wysadzaj go na nocnik. Po kilku pomyślnie zakończonych próbach, pozwól dziecku na chodzenie bez pampersa, a w majteczkach. Najlepiej zrobić to oczywiście w bezpiecznym, domowym otoczeniu. W razie wpadek, a te są na początku właściwie nieuniknione, szybko będzie można przebrać dziecko. 

Co istotne, jeżeli zobaczysz u malucha opór już podczas odpieluchowania, nic na siłę. Odpuść, poczekaj i spróbuj jeszcze raz po kilku tygodniach.

Zdj. główne: Laura Ohlman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 × 2 =

Rekomendowane
Jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?
Jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?
Stoisz przed wyborem krzesełka dla swojego dziecka, ale kompletnie nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Oto kilka cennych wskazówek.
Jak wybrać idealny plecak dla dziecka na różne etapy edukacji?
Jak wybrać idealny plecak dla dziecka na różne etapy edukacji?
Dowiedz się, jak wybrać plecak dla dziecka odpowiedni do każdego etapu edukacji, z uwzględnieniem ergonomii, trwałości i stylu. Zadbaj o jego zdrowie i komfort od przedszkola aż po szkołę średnią!
Jak postępować z odpadami po zwierzętach: przewodnik dla placówek weterynaryjnych
Jak postępować z odpadami po zwierzętach: przewodnik dla placówek weterynaryjnych
Poznaj prawidłowe metody postępowania z odpadami po zwierzętach. Nasz przewodnik dla placówek weterynaryjnych pomoże Ci zadbać o ochronę środowiska i zdrowie publiczne.
Ostatnie wpisy