Najważniejsze etapy ciąży
Ciąża
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Najważniejsze etapy ciąży

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ciąża jest czasem, kiedy w życiu rodziców pojawia się wiele zmian, zaskakujących wydarzeń, wzruszających chwil, momentów napięcia i niepewności, ale też ogromnego szczęścia i wybuchów radości. Wszystkie te emocje przewijają się i zmieniają wraz z kolejnymi tygodniami, miesiącami i trymestrami ciąży. Aby przybliżyć Wam przebieg ciąży, spośród tych ekscytujących 9 miesięcy wybraliśmy kilka najciekawszych momentów. Poznaj najważniejsze etapy ciąży i sprawdź, czego możesz się wtedy spodziewać.

Pierwszy miesiąc – co się dzieje, zanim test ciążowy wskaże 2 kreski

Pierwszy miesiąc zdecydowanie jest najważniejszym etapem ciąży! To wtedy zaczyna się cała przygoda – w okolicach 2.-3. tygodnia ciąży dochodzi do zapłodnienia, czyli poczęcia Waszego dziecka. W momencie zapłodnienia tworzy się unikatowy zestaw genów, które zdefiniują wszystkie cechy Waszego maleństwa, m.in.: jego płeć, kolor oczu, wzrost, a nawet preferencje smakowe! W kolejnych dniach zapłodniona komórka jajowa wędruje jajowodem do macicy, a następnie zagnieżdża się w jej mięciutkiej wyściółce. Pozostanie tam przez kolejnych 9 miesięcy, przybierając kolejno nazwy zygoty, moruli, zarodka, a w końcu płodu.

Cały ten proces przebiega bez wiedzy mamy. Kobieta zwykle dowiaduje się o ciąży na przełomie 1. i 2. miesiąca, a nawet później. Testy ciążowe o bardzo wysokiej czułości dają pozytywny wynik dopiero w okolicy 7. dnia po zapłodnieniu. Wtedy maleństwo jest już bezpiecznie zagnieżdżone w macicy, a komórki jego ciała nieustannie się dzielą, tworząc zaczątki wszystkich układów i narządów.

Koniec I trymestru ciąży – czas na USG genetyczne

Pod koniec I trymestru ciąży, a dokładniej pomiędzy 11. a 14. tygodniem, każda przyszła mama powinna wykonać USG genetyczne. Jest to bardzo dokładne badanie, podczas którego doświadczony lekarz uwidacznia na ekranie, a następnie obserwuje i mierzy poszczególne części ciała, narządy i inne struktury anatomiczne dziecka. Sprawdza też pracę jego serduszka, mierzy długość ciała od główki do pupy, określa przybliżony wiek ciąży oraz spodziewany termin porodu. Dzięki tym pomiarom możliwe jest wyliczenie ryzyka wystąpienia u maleństwa najczęstszych wad genetycznych – to właśnie dlatego USG I trymestru nazywamy USG genetycznym.

Badanie USG I trymestru jest dla wielu rodziców przełomowym momentem – to wtedy dowiadują się, że ich maluch rośnie i rozwija się prawidłowo. Dzięki temu mama i tata mogą odetchnąć z ulgą i w spokoju oczekiwać na narodziny swojego synka lub córeczki. Co ciekawe, czasem podczas tego badania można próbować określić płeć malucha! Na tak wczesnym etapie ciąży nie mamy jeszcze 100% pewności, lecz wiele obserwacji lekarzy potwierdza się przy okazji kolejnego ważnego USG.

5. miesiąc ciąży – jesteś już na półmetku!

Książkowa ciąża trwa 40. tygodni, więc w 20. tygodniu, czyli w 5. miesiącu jesteś na półmetku. Teraz Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny – to zasługa maleństwa, które coraz szybciej rośnie i coraz bardziej ochoczo porusza się w macicy. Na tym etapie ma jeszcze sporo miejsca, może przyjmować dowolną pozycję, kopać, prostować nóżki i robić fikołki w płynie owodniowym. Okolice 20. tygodnia to czas, kiedy wiele kobiet, nawet tych, które są w ciąży po raz pierwszy, zaczyna czuć ruchy swojego dziecka. Pierwszy zauważalny i odczuwalny kopniak zwykle jest dla rodziców bardzo ważnym i wzruszającym wydarzeniem – od teraz mogą „komunikować się” ze swoim dzieckiem pukając w brzuszek oraz głaskać maleńkie stópki, plecki i ramionka, które raz po raz będą tworzyły wyraźne wypukłości na brzuchu mamy.


W 5. miesiącu ciąży czeka Was również drugie ważne badanie USG, zwane połówkowym, podczas którego znów zobaczycie swoje maleństwo w 3D lub 4D. Przy odrobinie szczęścia poznacie też płeć dziecka, a może nawet dostrzeżecie pierwszy, mimowolny uśmiech. Końcówka 5. miesiąca wiąże się też z ważnym „awansem” Waszego maluszka – od 22. tygodnia ciąży nie jest już zarodkiem, lecz płodem! Sprawdź, czym jeszcze zaskoczy Was 5. miesiąc ciąży!

25. tydzień ciąży – płuca dziecka zaczynają coraz szybciej dojrzewać

Układ oddechowy dziecka rozwija się od 2. miesiąca aż do końca ciąży. W okolicach 25. tygodnia ten rozwój wkracza jednak w kluczową fazę – w płucach maluszka zaczyna powstawać surfaktant. Ta substancja o niepozornej i niewiele mówiącej nazwie jest niezwykle ważna. Surfaktant zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych, które zwykle prowadzi do zapadnięcia się płuc i bardzo poważnych problemów oddechowych. To dzięki niemu dziecko może bezpiecznie wziąć swój pierwszy oddech, a następnie samodzielnie oddychać nie tylko w pierwszych chwilach po porodzie, ale już przez całe życie.

Początek wytwarzania surfaktantu zbiega się w czasie z momentem, kiedy szanse na przeżycie maluszka poza brzuchem mamy zaczynają gwałtownie wzrastać. Choć wcześniak urodzony w 25. czy 27. tygodniu ciąży nadal wymaga specjalistycznej opieki i wspomagania funkcji życiowych, to zagrożenie dla jego zdrowia i życia maleje z każdym dniem. Dzieci, które przyszły na świat w 28. tygodniu mają aż 95-96% szans na przeżycie! Te liczby powinny nieco uspokoić wszystkich rodziców, zwłaszcza tych, nad którymi czyha widmo porodu przedwczesnego.

28. tydzień – za Tobą już 2 trymestry ciąży, a przed Tobą ważne USG!

Wraz z rozpoczęciem 28. tygodnia ciąży wkraczasz w ostatni, III trymestr. Na tym etapie Twoje dziecko głównie rośnie, przybiera na wadze i intensywnie przygotowuje się do porodu. Pomiędzy 28. a 32. tygodniem przypada termin ostatniego ważnego badania USG, którego głównym celem jest kontrola tempa wzrostu malucha, a także oszacowanie jego obecnej wagi.

Na tym etapie dziecko jest dość duże i ma niewiele miejsca w macicy, dlatego przybiera pozycję embrionalną, z podkurczonymi nóżkami i zgiętymi rączkami. Z tego względu nie mieści się już w całości na ekranie monitora USG i może łatwo zasłonić buzię dłonią, pępowiną, a nawet stopą, trzymając rodziców w niepewności co do swojego wyglądu aż do dnia porodu.

Skoro o porodzie mowa – ten dzień nieuchronnie się zbliża, dlatego już teraz powinnaś zintensyfikować kompletowanie wyprawki i zapisać się do szkoły rodzenia. Wiele kursów przeznaczonych jest właśnie dla przyszłych rodziców wkraczających w III trymestr.

Zobacz także: Poród naturalny – jak przebiega poród fizjologiczny i jakie są jego fazy?

Kalendarz ciąży – poznaj przebieg wszystkich trymestrów, miesięcy i tygodni ciąży

Do tej pory omówiliśmy tylko wybrane, ciekawe i ekscytujące momenty ciąży. Tak naprawdę każdy miesiąc, tydzień, a nawet dzień oczekiwania na maluszka jest ważny i wyjątkowy! Twoje ciało nieustannie się zmienia, a mieszkające w Twoim brzuszku dziecko rozwija się, rośnie i nabywa nowe umiejętności każdego dnia. Aby na bieżąco śledzić wszystkie etapy ciąży i nie przegapić żadnego momentu ważnego dla Was i dla Waszego maleństwa, warto skorzystać z kalendarza ciąży HiPP. Kalendarz ten przeprowadzi Was przez każdy z 3 trymestrów, 9 miesięcy i 40 tygodni ciąży, pokaże, co teraz dzieje się z Waszym dzieckiem, pomoże przygotować się na narodziny malucha i podpowie, jak radzić sobie z najpopularniejszymi ciążowymi trudnościami. Spróbujcie, bo warto!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Emma Stone jest w zaawansowanej ciąży!
Emma Stone jest w zaawansowanej ciąży!
Aktorka już niedługo przywita na świecie swoją pierwszą pociechę.
Więź prenatalna, na czym polega i jak ją pielęgnować?
Więź prenatalna, na czym polega i jak ją pielęgnować?
Czy da się zbudować więź i relacje z jeszcze nienarodzonym dzieckiem? Sprawdź, jak wpływa to na rozwój dziecka.
Makijaż nastolatki – czy wiesz, kiedy możesz się na niego zgodzić i jakie zasady powinnaś ustalić?
Makijaż nastolatki – czy wiesz, kiedy możesz się na niego zgodzić i jakie zasady powinnaś ustalić?
Twoja nastoletnia córka chce zacząć się malować? Zobacz, jak do tego podejść i jakie zasady z nią ustalić.
Ostatnie wpisy