Przyczyny i leczenie opryszczki
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przyczyny i leczenie opryszczki

Artykuł sponsorowany

Opryszczka, inaczej nazywana „zimnem” lub „febrą”, to nazwa ogólna dotycząca wirusowych zakażeń opryszczkowych. Wirus opryszczki to Herpes Simplex i objawia się wokół ust, jamy ustnej oraz w okolicach intymnych. Nosicielami opryszczki są niemal wszyscy, a połowa doświadcza objawów, które powracają nawrotowo. Jakie są przyczyny opryszczki, objawy i jak można ją leczyć? Podpowiadamy!

Skąd tak właściwie bierze się opryszczka?

Zarazić się opryszczką można bardzo łatwo, bo wystarczy kontakt fizyczny z osobą zarażoną. W przypadku opryszczki ust, czyli typu HSV1, wystarczy pocałunek, a nawet przytulenie. Współdzielenie przedmiotów, które mogły mieć kontakt z ustami lub śliną, np. ręcznik, pomadka, szklanka, czy sztućce, również mogą wywołać zakażenie. Aby doszło do zarażenia się opryszczką okolic intymnych, wystarczy stosunek płciowy. Nowo narodzone dziecko również może stać się nosicielem opryszczki od matki podczas porodu naturalnego. Na opryszczkę obu typów są tak samo narażeni mężczyźni, jak i kobiety. Jeśli chociaż raz w życiu pojawiły się objawy, osoba będzie nosicielem do końca życia, a opryszczka będzie miała charakter nawrotowy.

Objawy opryszczki ust

Opryszczka wargowa ma charakter pierwotny i nawrotowy. Pierwsze zakażanie się opryszczką jest zwykle bezobjawowe, jednak później może dojść do pojawiania się cyklicznych nawrotów. Cały proces trwa od tygodnia do dwóch oraz dzieli się na pięć etapów.

W pierwszym etapie zaczynają piec usta, a także zaczynają się pojawiać czerwone krostki. Pieczenie stopniowo narasta i przekształca się w swędzenie związane z drugim etapem. Wtedy również pojawiają się pierwsze pęcherze. Po mniej więcej tygodniu następuje etap trzeci. Jeżeli nie wdrożono żadnego leczenia, napęczniałe pęcherzyki same pękają, a płyn surowiczy rozprzestrzenia się dalej. Wtedy również najłatwiej można przenieść wirusa na inną osobę. W czwartym etapie na miejscu pękniętych pęcherzyków powstają nadżerki, które dopiero w ostatnim etapie przekształcą się w strupy. Po kilku dniach odpadają, jednak mogą pozostawiać nieestetyczne blizny.

Objawy opryszczki okolic intymnych

Opryszczka okolic intymnych, podobnie jak w przypadku opryszczki wargowej, może nawracać. Jest to o wiele bardziej bolesna odmiana opryszki, a do tego niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może trwale uszkodzić płód. Niektóre objawy są bliźniacze do tych, które towarzyszą opryszczce ust, czyli pieczenie, swędzenie, czy występowanie bolesnych, pękających pęcherzy. Wystąpienie opryszczki w okolicach intymnych jest bardziej odczuwalne, ponieważ często towarzyszy jej ból przy wydalaniu moczu i kału, może pojawić się gorączka z dreszczami, a w przypadku kobiet silne upławy z pochwy.

Leczenie opryszczki domowo i farmakologicznie

Leczenie opryszczki jest o tyle trudne, że nie da jej się wyleczyć całkowicie. Kiedy się pojawi, można jedynie załagodzić jej objawy, stosując maści lub leki. Na Receptomat.pl możesz w łatwy i szybki sposób zdobyć e-receptę na leki zawierające acyklowir, które najlepiej zwalczają opryszczkę już w jej pierwszych etapach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chory nie może przyjmować wyrobów farmaceutycznych, może zapobiegać opryszczce sposobami domowymi. Miód ma właściwości antybakteryjne, dlatego można posmarować nim bolące miejsce. Warto również dbać o higienę, zwłaszcza jeżeli opryszczka ma charakter często nawracający. Podczas kąpieli warto używać olejków o właściwościach przeciwwirusowych.

Fot.: AdinaVoicu/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kolczyki wybierać na co dzień?
Jakie kolczyki wybierać na co dzień?
Odkryj nasze najlepsze porady dotyczące wyboru kolczyków na co dzień. Dowiedz się, jakie style i materiały kolczyków mogą podkreślić Twój styl i wygodę.
Kosmetyki dla dzieci – czego nie powinno być w ich składzie?
Kosmetyki dla dzieci – czego nie powinno być w ich składzie?
Niemowlęta mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę, dlatego zanim kupimy dla nich kosmetyki, warto zapoznać się z ich składem. W artykule wskazaliśmy, jakich składników należy unikać w dziecięcych kosmetykach.
Rozszerzanie diety – pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!
Rozszerzanie diety – pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!
Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Ostatnie wpisy