5 faktów o błogosławionym stanie, które warto znać zanim zajdzie się w ciążę
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

5 faktów o błogosławionym stanie, które warto znać zanim zajdzie się w ciążę

Kobiety często z niecierpliwością czekają, aż na teście pojawią się wymarzone dwie kreski. Okazuje się jednak, że często nie są przygotowane na to, co je czeka w najbliższych miesiącach.  

Kobiety, które starają się o potomstwo, często nie wiedzą jak wygląda ciąża i jakie dolegliwości (i nie tylko) jej towarzyszą. Warto więc się tym zainteresować, by uniknąć później zaskoczenia i ewentualnych problemów. 

1. Jeść dla dwojga, a nie za dwoje

W ciąży bardzo ważna jest dieta. Niektóre kobiety uważają, że spodziewając się dziecka, mogą jeść wszystko i to w dowolnych ilościach. Wielu dietetyków zachęca, by wyznawać w tym czasie zasadę „jem dla dwojga, a nie za dwoje”. Warto zadbać, by dieta była bogata w pełnowartościowe produkty. Dlatego na talerzu powinna zagościć tłusta ryba morska (jest bogata w kwasy omega-3), orzechy, owoce i warzywa. Lepiej zrezygnować z kawy, kolorowych napojów gazowanych i słodyczy. W przypadku tych ostatnich – kostka czekolady nie zaszkodzi, ale cała tabliczka już tak. Poza tym objadanie się słodkościami nie tylko nie jest zdrowe, ale też przyczynia się do wielu nadprogramowych kilogramów, których będzie się ciężko pozbyć po porodzie. 

2. Żadnych używek

Eksperci są zgodni co do jednego – w ciąży kobieta powinna zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek. Gdzieniegdzie panuje przekonanie, że „przecież lampka wina nie zaszkodzi”, ale trzeba sobie wówczas odpowiedzieć na pytanie: „A pomoże?”. Nie ma określonej dawki alkoholu, która byłaby w pełni bezpieczna dla nienarodzonego maleństwa, dlatego najlepiej z niego zrezygnować. 

3. Kobieta ciężarna ma inne prawa, niż ta, która nie spodziewa się dziecka

Warto mieć na uwadze, że jeśli jesteśmy w stanie błogosławionym, to przysługują nam specjalne prawa. Jakie? Otóż przełożony nie może nam dawać nadgodzin, zatrudniać nas do pracy nocnej oraz powyżej ośmiu godzin w ciągu dnia. Kobieta ciężarna nie może też pracować więcej niż osiem godzin dziennie przed komputerem i po każdych pięćdziesięciu minutach takiej pracy należy się jej dziesięć minut przerwy. Ciężarna nie może też dźwigać niczego, co waży więcej niż trzy kilogramy, pracować na wysokościach czy w miejscu, gdzie hałas przekracza 65 dB, ani w warunkach, które narażają ją na zarażenie m.in. ospą, różyczką, półpaścem, HIV, toksoplazmozą czy cytomegalią. Kobieta w ciąży nie może także pracować z niektórymi substancjami chemicznymi. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia takiej pracownicy odpowiednich warunków pracy. Jeśli ciężarna nie czuje się najlepiej, może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego – będąc na nim przysługuje jej 100% wynagrodzenia.

Przyszła mama może być też spokojna o to, że nie straci swojej posady, chyba że sama wypowie umowę, popełni przestępstwo, zlikwidowany zostanie jej zakład pracy bądź dojdzie do rażących uchybień z jej strony. Warto wiedzieć, że takiej ochronie podlegają też ciężarne, które zostały zatrudnione na okres próbny powyżej miesiąca oraz czas określony. 

4. Może pojawić się nietrzymanie moczu

Wiele przyszłych mam jest zaskoczonych, gdy po kichnięciu, ataku śmiechu czy kaszlu ich bielizna staje się mokra. Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości, które towarzyszą kobietom podczas ciąży. Dzieje się tak, ponieważ dziecko uciska na narządy i osłabione są mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Dlatego warto je ćwiczyć. Wystarczy kilka razy dziennie zaciskać i rozluźniać krocze (jakbyśmy chciały oddać mocz i go zatrzymać). Takie ćwiczenia naprawdę mogą pomóc i pozwolą uniknąć nietrzymania moczu po porodzie.

5. Ważne są regularne wizyty u dentysty – zęby szybciej się psują

Kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać dentystę. Hormony i liczne zmiany, które zachodzą w organizmie, sprawiają, że łatwiej o ubytki w zębach, próchnicę czy stany zapalne dziąseł. Warto też wiedzieć, że nieleczone zęby mogą przyczynić się do poważniejszych infekcji, w skrajnych przypadkach wpływających na przebieg ciąży. 

Przeczytaj też: W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

Zdjęcie główne: nataliaderiabina/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie
5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie
Ciąża to czas, kiedy każda kobieta jak najlepiej chce się przygotować do nowej roli. Pomóc w tym mogą z pewnością wartościowe książki i poradniki. Sprawdzamy więc, które warto przeczytać.
Rozstępy na piersiach – czy możliwe jest ich całkowite usunięcie?
Rozstępy na piersiach – czy możliwe jest ich całkowite usunięcie?
Rozstępy na piersiach to powszechny problem, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. Nie wyglądają najlepiej, nie ma więc co się dziwić, że większość pań chce się ich pozbyć. Czy to możliwe?
Jakie mogą być przyczyny nocnego oddawania moczu?
Jakie mogą być przyczyny nocnego oddawania moczu?
Jakie są przyczyny nocnego oddawania moczu i w jaki sposób można leczyć to schorzenie?
Ostatnie wpisy