Pierwszy rower dla dziecka – jaki model będzie strzałem w dziesiątkę?
Akcesoria i dodatki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy rower dla dziecka – jaki model będzie strzałem w dziesiątkę?

Na pewno niejeden rodzic chce, aby jego dziecko miało szansę nauczyć się jeździć na rowerze. Na rynku mamy mnóstwo propozycji. Jaki model będzie najlepszy na pierwszy rower dziecka? Sprawdźmy!

Jazda na rowerze to aktywność, która cieszy się niezwykłą popularnością wśród dzieci, młodzieży czy starszych osób. Nic dziwnego, że rodzice chcą, aby ich pociecha jak najszybciej oswoiła się z jazdą na takim sprzęcie. Obecnie mamy ogrom propozycji rowerów dla maluchów. Warto jednak przemyśleć taki zakup i dobrze dobrać wielkość i typ roweru dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. 

Dlaczego warto zacząć jeździć rowerem już z dzieckiem znajdującym się w foteliku?

Pierwszą kwestią, którą poruszymy, jest moment, w jakim nasz maluch powinien rozpocząć swoją przygodę z rowerem. Dobrze, jeżeli rodzic już od wczesnych chwil zabiera dziecko na przejażdżkę w specjalnym foteliku czy przyczepce. Wtedy pociecha oswaja się z mijanym krajobrazem i z formą aktywności, jaką jest podróżowanie na dwóch kółkach. Poruszanie na rowerku powinno się zacząć, gdy dziecko będzie już potrafiło dobrze chodzić i swobodnie biegać. Taki dwulatek swoją przygodę niech zacznie od rowerka biegowego.

Na start – rower biegowy

Wielu producentów rekomenduje rozpoczęcie przygody z rowerem od modelu biegowego, czyli takiego, który nie ma pedałów. Celem takiego sprzętu jest to, aby dziecko mogło bez trudności na nim „biegać”. To odpychaniem się naprzemiennie nogami od podłoża maluch wprowadzi rower w ruch. Takie toczenie się pozwala na bezpieczne podnoszenie nóg i balansowanie, co bardzo się przyda, gdy kupimy klasyczny rower. Maluch uczy się równowagi i odpowiedniej koordynacji ruchowej. 

Warto podkreślić, jak dużą rolę odgrywa tutaj dopasowanie rowerka biegowego do wzrostu dziecka (stopy powinny dotykać podłoża) i jego wagi. Model, który wybierzemy, musi być lekki i najlepiej, jeśli będzie ważył około 2 kg. Minirowerki biegowe w swoich ofertach mają firmy Kross czy Decathlon, a modele godne uwagi to: B’Twin Run Ride 520 Cruiser 10 lub Run Ride 900 MTB 12″. 

Rowerki trójkołowe, a może dwukołowiec z kółkami bocznymi?

Rower biegowy jest modelem dla dziecka do około 3. roku życia. Starsze powinny już jeździć na rowerze 12–16-calowym. Rower trójkołowy znajdziemy w wersji z pedałami na środku i z modelem z pedałami umieszczonymi przy przednim kole. Pierwsze rozwiązanie jest trochę lepsze, gdyż maluch będzie mógł już utrzymywać odpowiednią postawę i łatwiej zacznie jazdę. Zwróćcie uwagę na regularne rozstawienie tylnych kół, które mają zapewnić stabilność dziecku. Takiego trójkołowca znajdziemy na stronie Bikester (Puky Fitsch Rowerek trójkołowy) czy Smyka (Qplay Elite).

Dwukołowy rower z bocznymi kołami wydaje się najbardziej klasyczną propozycją na pierwszy rower dla dziecka. Taki model możemy łatwo dostosować, gdy nasza pociecha podrośnie, bo boczne kółka można odkręcić. Ważne jest to, że dodatkowe dwa koła powinny znajdować się trochę wyżej od ziemi (około 1 cm). Dlaczego tak jest? Konstrukcja pozwoli dziecku na łapanie odpowiedniej równowagi. Ciekawe modele od firmy Kross to Racer 4.0 i Mini 3.0 oraz rower 100 ARCTIC 14″ z Decathlona.

Zdj.główne: 童 彤/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie gry edukacyjne kupić dziecku?
Jakie gry edukacyjne kupić dziecku?
Gry edukacyjne to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. Podpowiadamy, jakie gry wybrać dla Twojej pociechy.
Szukasz prezentu last minute? Oto najlepsze prezenty dla maluchów do 50 złotych
Szukasz prezentu last minute? Oto najlepsze prezenty dla maluchów do 50 złotych
Zobacz, co znalazło się na naszej liście.
Rozszerzanie diety dziecka – jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy?
Rozszerzanie diety dziecka – jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy?
Rozszerzanie diety dziecka jest zazwyczaj dość przejmującym momentem. Wiele osób popełnia sporo błędów, rozpoczynając ten proces np. zbyt wcześnie. O czym trzeba więc pamiętać?
Ostatnie wpisy