Czy wiedziałaś, że dziecko w brzuchu mamy bardzo szybko słyszy dźwięki z zewnątrz i potrafi rozpoznać Twój głos? Mimo, że waszego maluszka nie ma jeszcze z wami fizycznie warto od najwcześniejszych etapów ciąży rozpocząć budowanie więzi prenatalnej. Dzięki budowaniu relacji z mamą i tatą na tak wczesnym etapie, dziecko lepiej się rozwija i wyłapuj więcej bodźców ze świata zewnętrznego. Poznaj proste sposoby na pielęgnowanie więzi ze swoim nienarodzonym jeszcze dzieckiem.
Więź prenatalna pomaga młodym rodzicom oswoić się z nową rolą i zmianami w życiu. Mówienie do brzucha, śpiewanie dziecku czy głaskanie miejsca, w którym czuje się kopnięcia sprawia, że obecność maluszka staje się bardziej realna i namacalna. Dzięki takim praktykom mama i tata budują więź z dzieckiem, a ona ma szanse na lepszy rozwój. Większa ilość interakcji ze światem zewnętrznym sprawia, że dziecko przychodzi na świat z lepiej ukształtowanym układem nerwowym. Badania wyraźnie pokazują, że dzieci słyszące głos rodziców są bardziej aktywne, co można zaobserwować na USG lub po prostu odczuwając większą ilość kopnięć.
Zarówno rola mamy, jak i taty są bardzo ważne w czasie rozwoju dziecka. Dlatego warto poświęcić czas, aby wspólnie rozmawiać do brzuszka i wykonywać w jego kierunku akty czułości. Kiedy położymy dłoń na brzuchu ciężarnej dziecko czuje ciepło i instynktownie przybliża się do obszaru, w którym leży ręka. Warto wiedzieć, że dziecko może nawet wyraźniej słyszeć głos taty, bo zazwyczaj panowie mają niższe i bardziej donośne głosy.
Dziecko obecne jeszcze łonie matki dzięki temu może czuć się bezpieczniejsze, co przekłada się na jego usposobienie również po narodzinach. Noworodki, które odczuwały silną więź prenatalną ze swoimi rodzicami są zazwyczaj spokojniejsze, łatwiej utulić ich płacz oraz ukołysać je np. śpiewając ulubioną kołysankę.
Przeczytaj też: 5 faktów o błogosławionym stanie, które warto znać zanim zajdzie się w ciążę
Zdjęcie główne: Madeline Bassinder/ pexels.com