Paznokcie do porodu – czy wolno zrobić sobie manicure lub pedicure?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Paznokcie do porodu – czy wolno zrobić sobie manicure lub pedicure?

Temat malowania paznokci na czas porodu stał się dość kontrowersyjny, gdyż w obiegu krążą bardzo różne opinie. Najbardziej popularna jest taka, że kobieta na czas porodu powinna mieć „czyste” paznokcie zarówno u stóp, jak i u rąk, gdyż kolor płytki może być informacją dla lekarzy, że z pacjentką dzieje się coś niepokojącego. Bardzo wiele osób twierdzi, że ta teza dotyczy tylko kobiet, które rodzą za pomocą metody cesarskiego cięcia, gdyż kolor paznokci może pomóc wykryć nieprawidłowości po podaniu znieczulenia. Jednak ogromna ilość kobiet i tak na salę porodową przyjeżdża z perfekcyjnie wykonanych manicure.

Pomalowane czy naturalne, jakie powinny być paznokcie na czas porodu? Ta kwestia wydaje się tak mało ważna w obliczu ogromnego wydarzenia jakim jest wydanie na świat dziecka, jednak przeszukując Internet ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Dla wielu przyszłych mam pomalowane i estetycznie wyglądające paznokcie to sprawa bardzo ważna z której ciężko zrezygnować. Przeczytaj co może pomóc Ci podjąć właściwą decyzję w sprawie malowania paznokci na czas porodu.

Poród siłami natury czy cesarskie cięcie, a temat pomalowanych paznokci

Kiedy mama rodzi dziecko siłami natury kolor jej paznokci nie jest istotną sprawą dla zespołu medycznego. Warto jednak pamiętać, że każdy poród naturalny może być zakończony cesarskim cięciem, a to właśnie w czasie działania znieczulenia kolor płytki może być przydatny dla lekarza anestezjologa. Naturalna płytka paznokcia pozwala na szybką oceną czy z organizmem młodej mamy wszystko jest w porządku. Aktualnie coraz częściej poziom krążenia krwi jest badany za pomocą pulsoksymetra. Wcześniej, kiedy tego typu urządzania nie były powszechne w szpitalach lekarz sprawdzał, czy paznokcie rodzące nie zaczynają robić się sine, co oznaczało, że krążenie jest słabe i należy podać odpowiednie leki. Nałożenie pulsoksymetra na pomalowany paznokieć może powodować zakłamanie wyniku.

Najlepiej przed porodem zapytać lekarza prowadzącego ciążę co uważa na temat malowanie paznokci na salę porodową lub zadzwonić do szpitala w celu spytania o narzucone w placówce standardy. Dzięki temu ominie nas niepotrzebny stres i będziemy odpowiednio przygotowane na dzień, kiedy dziecko zdecyduje się wyjść na świat.

Przeczytaj też: “Gdyby gwiazdy pokroju Beyoncé opowiadały o tym otwarcie, nie musiałabym tego robić” – o tym, dlaczego poród to wciąż temat tabu opowiada mama dwumiesięcznego Stasia

Zdjęcie główne: motortion/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pielęgnacja noworodka w lecie – jak dbać o codzienną higienę?
Pielęgnacja noworodka w lecie – jak dbać o codzienną higienę?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka w lecie? Podpowiadamy.
Jakie zabawki kupić dziecku na Mikołajki?
Jakie zabawki kupić dziecku na Mikołajki?
W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych propozycji prezentowych, które bez wątpienia przypadną do gustu Twojemu dziecku. Przekonaj się o tym już dziś i zapoznaj się z naszym prezentownikiem!
Jak urządzić dziecięcy pokoik?
Jak urządzić dziecięcy pokoik?
Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Ostatnie wpisy