Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Regularne badanie wzroku naszego dziecka to niesamowicie ważna sprawa. Młody człowiek potrzebuje sprawnych oczu, żeby móc poznawać świat. Problem w tym, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam, że źle widzi. Często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty dziecięcego?

Okulista dziecięcy: jakie choroby są najczęściej diagnozowane u najmłodszych?

Jednym z częściej występujących problemów ze wzrokiem u najmłodszych jest zez. Schorzenie to charakteryzuje się nierównoległym względem siebie ułożeniem gałek ocznych. Warto zdawać sobie sprawę, że zez może być jawny lub ukryty. Może dotyczyć jednej gałki ocznej lub obydwu. Co więcej schorzenie to może mieć charakter stały lub tylko okresowy. Leczenie zeza należy zacząć jak najwcześniej, gdyż zaniedbanie tego problemu może skutkować niedowidzeniem. Warto zdawać sobie sprawę, że zez nie zawsze musi być głównym problemem. Zdarza się, że jest on jedynie objawem takich chorób jak nowotwory czy różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe.

Okuliści dość często diagnozują u dzieci krótkowzroczność, astygmatyzm i nadwzroczność. Do tego typu wad wzroku mogą przyczyniać się czynniki genetyczne, a także prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia. W przypadku stwierdzenia tych schorzeń lekarz często rekomenduje noszenie okularów lub soczewek kontaktowych (są one zapisywane przede wszystkim starszym dzieciom).

Inną poważną chorobą wzroku, która może dotykać dzieci jest jaskra wrodzona. W chorobie tej dochodzi do podwyższenia ciśnienia śródgałkowego, co z kolei doprowadza do degeneracji nerwu wzrokowego. U dzieci cierpiących na jaskrę dochodzi do pojawienia się ubytków w polu widzenia, a w skrajnych sytuacjach nawet do całkowitej ślepoty. Jaskra wrodzona może dotyczyć jednej lub obu gałek ocznych.

Jakie sygnały powinny zaniepokoić opiekunów?

Istnieje wiele sygnałów, które powinny skłonić rodziców do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu okulistycznego. Powinniśmy czuć się zaalarmowani, gdy niemowlę, które ukończyło 3 miesiące nie nawiązuje kontaktu wzrokowego i nie reaguje uśmiechem na twarze bliskich osób. Oczywistym jest, że musimy udać się do specjalisty, gdy obserwujemy u dziecka zeza.

Niepokojącym sygnałem jest także nadmierne łzawienie oczu, częste przecieranie oczu przez dziecko, zbliżanie przedmiotów tylko do jednego oka, siadanie bardzo blisko telewizora lub oglądanie książeczek z bliskiej odległości.

Regularne kontrole okulistyczne są niezbędne, gdy nasze dziecko urodziło się przedwcześnie i cierpiało z powodu retinopatii wcześniaczej.

Badania wzroku, które warto wykonać podczas wizyty u okulisty dziecięcego

Okulista dziecięcy wykonuje najczęściej badanie dna oka (umożliwia ono diagnozę siatkówki), badanie wady wzroku przy użyciu tablic do diagnozowania ostrości wzroku, badanie ciśnienia śródgałkowego (tonometria), badanie reakcji źrenic na światło, badania pozwalające wykryć zeza jawnego lub ukrytego, badanie mające na celu wykrycie zaburzeń akomodacji i konwergencji, badanie w kierunku widzenia barwnego.

Okulista dziecięcy – okulary i soczewki kontaktowe dla najmłodszych

Lekarz okulista często zaleca swoim pacjentom z wadą wzroku noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci starszych, które nie akceptują swojego wyglądu w okularach. W szczególnych sytuacjach zdarza się jednak, że soczewki kontaktowe zakładane są nawet niemowlętom.

źródło:

Fundacja Zobaczyć Jutro – Okulista dziecięcy, Ortoptyk Warszawa

Adres: al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa

https://zobaczycjutro.org/

https://zobaczycjutro.org/gabinet-ortoptyczny-warszawa/

Zdjęcie: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tych produktów nigdy nie powinnaś podawać niemowlakowi
Tych produktów nigdy nie powinnaś podawać niemowlakowi
Żywienie niemowlaka to bardzo ważna kwestia. Rodzice muszą poważnie podejść do tematu, by nie zaszkodzić maleństwu. Których produktów z pewnością nie wolno mu podawać?
Smoczek – jak wybrać najlepszy model dla swojego malucha?
Smoczek – jak wybrać najlepszy model dla swojego malucha?
Tak naprawdę nie ma jednego typu smoczka, który byłby odpowiedni dla każdego dziecka. Na szczęście na rynku mamy ogromny wybór modeli, możemy więc znaleźć taki, który nasz noworodek zaakceptuje.
Babcia urodziła swoją wnuczkę. Jak to możliwe?
Babcia urodziła swoją wnuczkę. Jak to możliwe?
Ciąża po menopauzie? Ta kobieta urodziła dziecko dla swojej córki.
Ostatnie wpisy