Więź prenatalna, na czym polega i jak ją pielęgnować?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Więź prenatalna, na czym polega i jak ją pielęgnować?

Czy wiedziałaś, że dziecko w brzuchu mamy bardzo szybko słyszy dźwięki z zewnątrz i potrafi rozpoznać Twój głos? Mimo, że waszego maluszka nie ma jeszcze z wami fizycznie warto od najwcześniejszych etapów ciąży rozpocząć budowanie więzi prenatalnej. Dzięki budowaniu relacji z mamą i tatą na tak wczesnym etapie, dziecko lepiej się rozwija i wyłapuj więcej bodźców ze świata zewnętrznego. Poznaj proste sposoby na pielęgnowanie więzi ze swoim nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Więź prenatalna pomaga młodym rodzicom oswoić się z nową rolą i zmianami w życiu. Mówienie do brzucha, śpiewanie dziecku czy głaskanie miejsca, w którym czuje się kopnięcia sprawia, że obecność maluszka staje się bardziej realna i namacalna. Dzięki takim praktykom mama i tata budują więź z dzieckiem, a ona ma szanse na lepszy rozwój. Większa ilość interakcji ze światem zewnętrznym sprawia, że dziecko przychodzi na świat z lepiej ukształtowanym układem nerwowym. Badania wyraźnie pokazują, że dzieci słyszące głos rodziców są bardziej aktywne, co można zaobserwować na USG lub po prostu odczuwając większą ilość kopnięć.

Więź prenatalna – co warto o niej wiedzieć?

Zarówno rola mamy, jak i taty są bardzo ważne w czasie rozwoju dziecka. Dlatego warto poświęcić czas, aby wspólnie rozmawiać do brzuszka i wykonywać w jego kierunku akty czułości. Kiedy położymy dłoń na brzuchu ciężarnej dziecko czuje ciepło i instynktownie przybliża się do obszaru, w którym leży ręka. Warto wiedzieć, że dziecko może nawet wyraźniej słyszeć głos taty, bo zazwyczaj panowie mają niższe i bardziej donośne głosy.

Dziecko obecne jeszcze łonie matki dzięki temu może czuć się bezpieczniejsze, co przekłada się na jego usposobienie również po narodzinach. Noworodki, które odczuwały silną więź prenatalną ze swoimi rodzicami są zazwyczaj spokojniejsze, łatwiej utulić ich płacz oraz ukołysać je np. śpiewając ulubioną kołysankę.

Przeczytaj też: 5 faktów o błogosławionym stanie, które warto znać zanim zajdzie się w ciążę

Zdjęcie główne: Madeline Bassinder/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym kierować się przy wyborze dziecięcych butów na lato?
Czym kierować się przy wyborze dziecięcych butów na lato?
Lato to pora roku, podczas której powinniśmy szczególnie dbać o komfort stóp swoich dzieci. Czym się kierować przy wyborze obuwia dla naszych pociech?
Elsa Hosk może być źródłem modowych inspiracji, jeśli chcesz podkręcić swój styl
Elsa Hosk może być źródłem modowych inspiracji, jeśli chcesz podkręcić swój styl
Elsa Hosk wie, jak się ubrać, aby zwrócić uwagę wszystkich. Jej outfity – zarówno te codzienne, jak i na wielkie wyjścia – zachwycają! Sprawdź, jaki jest jej styl i zainspiruj się!
Jedne buty, które pasują do trzech różnych stylizacji
Jedne buty, które pasują do trzech różnych stylizacji
Szukasz butów, które świetnie sprawdzą się w różnych stylizacjach? Sprawdź, jakie buty koniecznie muszą znaleźć się w Twojej szafie.
Ostatnie wpisy