Rozstępy w ciąży – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?
Dla mamyPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozstępy w ciąży – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

Rozstępy w ciąży, czyli zmiany skórne powstające na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach, pod wpływem rozciągania się skóry są prawdziwą zmorą większości kobiet. Wpływ na ich powstawanie mają czynniki genetyczne oraz pielęgnacja skóry w czasie ciąży. Czy da się uchronić skórę od rozstępów i cieszyć się gładką skórą?

Wiele kobiet martwi się, jak będzie wyglądać ich ciało po ciąży oraz porodzie. Poza obawą przed nadmiernymi kilogramami dużo pań myśli o kondycji swojej skóry. Rozstępy są to zmiany skórne w postaci czerwonych pionowych blizn, które pojawiają się na rosnącym brzuchu młodej mamy. Istnieje kilka metod na zredukowanie rozstępów i ich widoczności na skórze. Dowiedz się, co może pomóc!

Dlaczego w ciąży pojawiają się rozstępy? 

Rozstępy ciążowe powstają na skutek rozciągania się skóry pod wpływem dynamicznie rosnącego dziecka w brzuchu mamy. Największe zmiany mają początek zazwyczaj w II trymestrze, czyli w okolicach czternastego tygodnia ciąży. W tym czasie kobiety w ciąży mogą odczuwać dyskomfort i swędzenie skóry brzucha. Następnie na ciele zaczynają pojawiać się nieduże białe lub czerwone zagłębienia w skórze o nieregularnych brzegach. Powstawanie rozstępów w ciąży wiąże się ściśle ze zmianami hormonalnymi. W ciąży skóra traci właściwości uodparniające ją na rozciąganie fibroblastów, czyli komórek, które odpowiedzialne są za produkcję włókna kolagenowego i elastyny. Skóra poddana procesowi rozciągania przez powiększający się brzuch i piersi pęka, tworząc nieestetyczne blizny. Na ilość rozstępów może wpływać również zwiększenie masy ciała oraz predyspozycje genetyczne. 

Jak dbać o skórę, aby uniknąć rozstępów? 

Nie ma stuprocentowego środka zapobiegawczego, dzięki któremu nie będziemy mieć blizn na ciążowym brzuchu. Istnieje jednak szereg sposobów, które sprawią, że rozstępy będą miej widocznie oraz łatwiej zagoją się już po urodzeniu dziecka. Na pewno duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry, stosowanie kosmetyków przeciw rozstępom oraz aktywność fizyczna. 

6 sposobów, aby skutecznie walczyć z rozstępami

  1. Od początku ciąży stosuj kremy przeciw rozstępom 

Wielu producentów kosmetyków zaleca stosowanie preparatów przeciw rozstępom od 4. miesiąca ciąży. Czasami może to być zbyt późno, aby przygotować skórę na nadchodzące zmiany. Dlatego warto już od pierwszych tygodni ciąży stosować kremy, balsamy lub olejki. które świetnie nawilżą i odżywią skórę młodej mamy. 

  1. Pamiętaj o systematyczności

W walce z rozstępami bardzo ważna jest systematyczność. Pielęgnację i zabiegi należy powtarzać codziennie rano i wieczorem, aby przyniosły oczekiwane rezultaty. Poza stosowaniem kremów warto poświęcić czas na masaż całego ciała. 

  1. Stosuj naturalne kosmetyki 

Przy wyborze preparatów do pielęgnacji ciała w ciąży warto postawić na naturalne kosmetyki, które nie zawierają szkodliwych substancji i są antyalergiczne. Przed zakupem każdego produktu warto zapoznać się z jego składem. Dobry preparat na rozstępy jest bogaty w substancje aktywne. Jakie składniki pomagają skutecznie wygładzić i nawilżyć skórę? Na pewno będzie to masło shea, masło kakaowe, olej arganowy i olej z awokado. Dużym wsparciem będzie też obecność witaminy A oraz witaminy C. 

  1. Kontroluj wagę w czasie ciąży

Na liczbę rozstępów na ciele wpływa waga kobiety w ciąży. Normalnym zjawiskiem jest przybieranie i zwiększanie masy ciała, jednak należy ten proces kontrolować i przestrzegać zasad zdrowej diety. Kobiety w ciąży przybierają zazwyczaj na wadze od 10 do 15 kilogramów. 

  1. Pamiętaj o nawodnieniu organizmu 

Odpowiednie nawadnianie organizmu w czasie ciąży to podstawa. Kobiety, które zostaną mamami, powinny wypijać dziennie przynajmniej 3 litry płynów. Nawodnienie przekłada się bezpośrednio na jakość i kondycję skóry. 

  1. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej 

W ciąży nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia, które nie są obciążające dla zdrowia, sprawią, że skóra zachowa swoją elastyczność i będzie jędrniejsza. W ciąży warto uprawiać lekką gimnastykę, jogę, chodzić na spacery oraz na basen. Wiele siłowni i centrów fitness oferuje specjalne zajęcia sportowe dla kobiet w ciąży. 

Przeczytaj też: Jak dbać o skórę po ciąży?

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Psychologia reklamy: Co przyciąga uwagę konsumentów?
Psychologia reklamy: Co przyciąga uwagę konsumentów?
Zrozumienie, co przyciąga uwagę konsumentów, jest ważnym czynnikiem skutecznego projektowania kampanii reklamowych. 
Sport w dwupaku. Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?
Sport w dwupaku. Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?
Sprawdź, jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować.
5 stylizacji na wesele dla przyszłej mamy
5 stylizacji na wesele dla przyszłej mamy
Jesteś w zaawansowanej ciąży i wybierasz się na przyjęcie weselne? Sprawdź nasze propozycje stylizacji.
Ostatnie wpisy