Kąpiel w krochmalu noworodka. Co trzeba o niej wiedzieć?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kąpiel w krochmalu noworodka. Co trzeba o niej wiedzieć?

Kąpiel w krochmalu to znany sposób na problemy skórne w przypadku nowonarodzonego dziecka. Chcesz wiedzieć, jak ją poprawnie przygotować? Sprawdź to!

Kąpiel w krochmalu – sposób naszych babć

Twój noworodek ma zaczerwienienia na skórze? Nie martw się, to często się zdarza. Jeżeli nie wiesz, jak radzić sobie w takiej sytuacji, warto sięgnąć do sprawdzonego sposobu naszych mam i babć. Kąpiel w krochmalu – na pewno choć raz o tym słyszałaś. Ta metoda wraca do łask i sięga po nią coraz więcej młodych mam. Polecają ją także położne. Poznaj właściwości krochmalu, który może pomóc twojemu maleństwu.

Krochmal – co to takiego?

Krochmal to po prostu połączenie wody oraz skrobi roślinnej, zwykle będzie to skrobia ziemniaczana. Być może kojarzysz tę konsystencję, ponieważ nasze babcie, a nierzadko też mamy, używały krochmalu do prania pościeli i bielizny. 

Dzięki krochmaleniu, tkanina nie wchłaniała wilgoci oraz kurzu, dzięki czemu zmniejszało się prawdopodobieństwo namnażania się bakterii oraz drobnoustrojów. Ewentualne plamy także były dzięki temu znacznie prostsze do usunięcia. Wspaniała sprawa!

Dzisiaj krochmal jest rzadko wykorzystywany w gospodarstwie domowym, lecz do walki z zaczerwienieniami na delikatnej skórze noworodków sprawdza się wspaniale.

Kąpiel noworodka w krochmalu – dlaczego warto?

Jeżeli chcesz pozbyć się zaczerwienień i podrażnień na delikatnej skórze swojego maluszka, warto pomyśleć właśnie o kąpieli w krochmalu. Ten naturalny, prosty sposób sprawdza się doskonale. Wszelkie otarcia, potówki czy wysypki – krochmal prawdopodobnie da temu radę. Według wielu położnych kąpiel w krochmalu sprawdza się także w przypadku, gdy niemowlę cierpi na atopowe zapalenie skóry lub skazę białkową. 

Jak przygotować kąpiel w krochmalu

Przygotowanie kąpieli w krochmalu jest bardzo proste – zrobisz to szybciej, niż myślisz! A przecież wiadomo, że przy maluszku każda zaoszczędzona minuta jest cenna. Wszystko opiera się tak naprawdę na przygotowaniu kisielu z mąki ziemniaczanej. Ten produkt na pewno masz w swojej kuchni. Potrzebne Ci będą dwie łyżki stołowe mąki ziemniaczanej oraz sześć litrów wody.

Jak przygotować kąpiel w krochmalu? Oto prosty sposób:

  1. Dwie łyżki stołowe mąki ziemniaczanej rozpuść w dwóch szklankach zimnej wody.
  2. Taki roztwór zalej wrzątkiem, energicznie mieszaj aby uniknąć grudek.

W ten sposób powinnaś otrzymać śliski krochmal. Wlej go do wanienki napełnionej wodą o temperaturze 37–38 stopni. Kąp dziecko przez kilka minut. Maluszka nie musisz później spłukiwać – wystarczy go delikatnie osuszyć. Po kąpieli nie musisz dodatkowo natłuszczać skóry dziecka, chyba że zmaga się ono z problematyczną skórą atopową. Wtedy warto dodatkowo posmarować osuszoną skórę emolientem lub innym specjalistycznym balsamem wybranym po konsultacji z lekarzem.

Jak często można kąpać dziecko w krochmalu?

Zastanawiasz się nad tym, jak często można powtarzać taką kąpiel? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sprawdź, jak na kąpiel w krochmalu będzie reagowała skóra dziecka. Jeżeli zmiany skórne zaczną ustępować, zabieg można powtarzać 2–4 razy w tygodniu. Natomiast jeśli dolegliwości skórne nie miną, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem. Obserwuj uważnie dziecko i na tej podstawie podejmij działanie.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyciągnąć dzieciom kleszcza?
Jak wyciągnąć dzieciom kleszcza?
Kleszcze to niechciani „towarzysze”, którzy często przywiązują się po leśnych spacerach nie tylko do dorosłych, ale i do dzieci. Jak sobie poradzić z usunięciem tych pajęczaków z ciała dziecka? Jest kilka sposobów, podpowiadamy.
Jak konsultacje i wsparcie mogą pomóc pacjentom korzystającym z terapii medyczną na bazie konopi?
Jak konsultacje i wsparcie mogą pomóc pacjentom korzystającym z terapii medyczną na bazie konopi?
Dowiedz się, jak specjalistyczne konsultacje i wsparcie mogą wzmacniać efekty terapii medycznej konopiami, poprawiając doświadczenia pacjentów i przyczyniając się do ich zdrowia.
Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?
Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?
Chcesz posłać swoje dziecko do przedszkola? Musisz zadbać o to, aby było gotowe na tę dużą zmianę.
Ostatnie wpisy