Pielęgnacja noworodka w lecie – jak dbać o codzienną higienę?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja noworodka w lecie – jak dbać o codzienną higienę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dziecko w pierwszych miesiącach życia wymaga szczególnej troski. Odpowiednia pielęgnacja i zachowanie higieny to ważne, lecz trudne zadanie, które często budzi lęk u świeżo upieczonych rodziców. Opiekunowie nierzadko nie do końca wiedzą, co dokładnie powinni robić. Latem, kiedy wysokie temperatury sprzyjają odparzeniom i mogą doprowadzić do przegrzania maleństwa, odpowiednia higiena dziecka jest niezwykle ważna. Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka w lecie? Podpowiadamy.

Higiena dziecka w lecie – jak często kąpać niemowlę?

Podstawą utrzymania higieny u osób dorosłych, bez wątpienia jest kąpiel. W przypadku noworodków również jest to ważny element. Jednak takie malutkie dzieci nie muszą być kąpane codziennie, jeżeli tylko odpowiednio zadbamy o higienę ich miejsc intymnych. Nawet latem zaleca się kąpać maleństwo w wanience 2-3 razy w tygodniu. Po pierwszym roku życia z kolei należy rozpocząć codzienne kąpiele. Jest to spowodowane faktem, iż skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia, narażona na wysuszenie i podrażnienie nawet w przypadku, kiedy do jej pielęgnacji stosujemy najlepsze i najdelikatniejsze kosmetyki. 

Dlatego kąpiel 2-3 razy w tygodniu dla niemowlaka jest nawet latem wystarczająca. W takim przypadku jednak higiena dziecka nie polega wyłącznie na kąpieli. Codziennie należy przetrzeć jego buzię, rączki i okolice intymne za pomocą mokrych chusteczek lub zwilżonego ręcznika. Pamiętajmy jednak, że codzienne kąpiele noworodka nie są zakazane. Jeżeli maluch się wybrudzi, wtedy mogą być przeprowadzane częściej.

Pielęgnacja dziąseł niemowlaka w lecie

Mimo że niemowlaki nie mają jeszcze zębów, to bardzo istotnym elementem, często pomijanym przez niektórych rodziców, jest pielęgnacja dziąseł. Należy usuwać z nich resztki mleka, by nie doprowadzić do stanu zapalnego. Wystarczy przetrzeć je codziennie wieczorem jałowym gazikiem nasączonym wodą.

Zwłaszcza latem w różnego rodzaju butelkach znacznie szybciej namnażają się bakterie ze względu na wysoką temperaturę. Dlatego ich standardowe mycie może być niewystarczające, by pozbyć się z nich wszystkich drobnoustrojów. Warto więc o każdej porze roku, jednak latem szczególnie, stosować sterylizator do butelek. Jest to akcesorium, dzięki któremu szybko można wyparzyć butelki i usunąć z nich wszelkie drobnoustroje.

Pielęgnacja pupy niemowlaka latem

Odpowiednia higiena dziecka pozwala zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Jednym z bardzo istotnych elementów w tym kontekście jest pielęgnacja pupy niemowlaka latem. Higiena tych okolic powinna być elementem nie tylko każdej kąpieli, ale przede wszystkim zmiany pieluszki. Podczas przewijania rodzice powinni za pomocą mokrych, jednorazowych chusteczek oczyścić okolice intymne, a następnie je osuszyć tak, aby skóra przed założeniem pampersa była czysta i sucha. Pomocne, zwłaszcza w przypadku odparzeń, mogą być różnego rodzaju maści, talki czy zasypki. Warto więc obserwować skórę maleństwa, aby nie doprowadzić do odparzeń i pieluchowego zapalenia skóry.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na przeziębienie malucha
Domowe sposoby na przeziębienie malucha
Ból gardła, kichanie, kaszel, podwyższona temperatura – to najczęstsze symptomy przeziębienia, które dopada niemal każde dziecko, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Na szczęście istnieje sporo domowych sposobów na złagodzenie uciążliwych dolegliwości.
Chwytające za serce tatuaże, które symbolizują pojawienie się na świecie dziecka
Chwytające za serce tatuaże, które symbolizują pojawienie się na świecie dziecka
Wejdź i sprawdź, jakie tatuaże robię sobie mamy oraz tatusiowie z okazji pojawiania się na świecie ich dziecka. Każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny!
Dowiedz się, jak zadbać o pozycjonowanie Shoper
Dowiedz się, jak zadbać o pozycjonowanie Shoper
Branża e-commerce od kilku lat rośnie z niesamowitym tempem – stale powstają nowe sklepy internetowe. Pozycjonowanie Shoper to dobry sposób, by zwiększyć widoczność w sieci.
Ostatnie wpisy