Jak sobie radzić z potówkami u dziecka?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak sobie radzić z potówkami u dziecka?

Maleńkie krostki na ciele dziecka, nazywane potówkami, to coś, z czym większość rodziców miało do czynienia. Można je określić jako skutek uboczny przegrzania organizmu. Kiedy się pojawią, nie pozwól sobie na panikę. Są sprawdzone sposoby, aby szybko sobie z nimi poradzić. Dowiedz się, jakie!

Potówki – co to takiego?

Jeżeli jesteś rodzicem, to albo słyszałeś o potówkach, albo miałeś z nimi do czynienia. Powstają na skutek przegrzania organizmu i są naprawdę częstym zjawiskiem. To drobne pęcherzyki, które są wypełnione przezroczystym płynem, lub grudki z ropnym pęcherzykiem. Tak wyglądają, a zresztą na pewno nie pomylisz ich z niczym innym. Potówki pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe. Najczęściej na szyi, pod pachami czy na rękach i nogach, często także na pupie czy udach.

Ich pojawienie się przeraża rodziców, szczególnie że potówki mogą wystąpić już w pierwszych dniach życia dziecka. Przegrzanie ciała, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, gdzie najczęściej przebywa maluszek – tego należy się wystrzegać. Czasami jednak, mimo starań, potówki pojawiają się. Co wtedy robić?

Jak leczyć potówki u dziecka?

Bardzo istotne jest to, aby zachować spokój. Na wstępie musisz wiedzieć, że potówki są to zazwyczaj niegroźne zmiany skórne, które po prostu podpowiadają Ci, że przegrzewasz dziecko i musisz przestać to robić. Ponadto najmłodsze dzieci są po prostu narażone na powstawanie potówek i trzeba się z tym liczyć. Nie jest to zagrożenie zdrowia i życia malucha, o ile odpowiednio zareagujesz. 

Przede wszystkim od razu przestań przegrzewać dziecko. Lekka, przewiewna odzież i odpowiednia temperatura to podstawa. W pomieszczeniu, gdzie najczęściej przebywa dziecko, nie może być gorąco. Do pielęgnacji nie używaj mocnych kosmetyków, wybieraj te z jak najbardziej naturalnym składem przeznaczonym do pielęgnowania delikatnej skóry noworodków. 

Zadbaj o to, aby kąpiele były krótkie, mogą być z dodatkiem np. rumianku czy nadmanganianu potasu. Kosmetyczny minimalizm jest tu dobrą wskazówką, a do przemywania potówek wykorzystaj po prostu gazę lub wacik nasączony letnią wodą. Odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie przegrzewania dziecka powinny sprawić, że potówki znikną. Jeżeli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Jak zapobiegać potówkom?

Mamy nadzieję, że nie będziesz musiała się zastanawiać, jak walczyć z potówkami, ponieważ po prostu się nie pojawią. Bez wątpienia, jak zwykle, najważniejsza jest tu profilaktyka. W przypadku delikatnej skóry dziecka jest to konieczność. Sięgaj po naturalne tkaniny w ubraniach oraz kocykach czy pościeli. Najlepiej do zera wyeliminować wszelkie sztuczne materiały z otoczenia maluszka. Na szczęście w ofercie sklepów z akcesoriami dziecięcymi znajdziesz mnóstwo odpowiednich propozycji.

Zdj. główne: Zach Lucero/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Misie szumisie – przyjaciele od dnia narodzin
Misie szumisie – przyjaciele od dnia narodzin
Misie szumisie to produkty, jakie cieszą się w chwili obecnej ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to one wpływają w sposób łagodzący na zachowanie dziecka. Tak przynajmniej twierdzą rodzice, jacy mają przyjemność używać lub też używali tej zabawki. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi. Rodzice, którzy spodziewają się dziecka na pewno chętnie dowiedzą się co nieco na ten właśnie temat.
Zabawki dla dorosłych, które pomogą rozgrzać zmysły i ożywić namiętność
Zabawki dla dorosłych, które pomogą rozgrzać zmysły i ożywić namiętność
Bliskość fizyczna jest niezwykle ważnym aspektem większości relacji małżeńskich czy partnerskich.
Ćwiczenia po porodzie – jaka forma ruchu będzie najlepsza dla świeżo upieczonej mamy?
Ćwiczenia po porodzie – jaka forma ruchu będzie najlepsza dla świeżo upieczonej mamy?
Niedawno zostałaś mamą, a już chciałabyś wrócić do dobrej formy oraz popracować nad nienaganną sylwetką? Sprawdź, kiedy możesz rozpocząć treningi i jakie ćwiczenia wybierać.
Ostatnie wpisy