Jak sobie radzić z potówkami u dziecka?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak sobie radzić z potówkami u dziecka?

Maleńkie krostki na ciele dziecka, nazywane potówkami, to coś, z czym większość rodziców miało do czynienia. Można je określić jako skutek uboczny przegrzania organizmu. Kiedy się pojawią, nie pozwól sobie na panikę. Są sprawdzone sposoby, aby szybko sobie z nimi poradzić. Dowiedz się, jakie!

Potówki – co to takiego?

Jeżeli jesteś rodzicem, to albo słyszałeś o potówkach, albo miałeś z nimi do czynienia. Powstają na skutek przegrzania organizmu i są naprawdę częstym zjawiskiem. To drobne pęcherzyki, które są wypełnione przezroczystym płynem, lub grudki z ropnym pęcherzykiem. Tak wyglądają, a zresztą na pewno nie pomylisz ich z niczym innym. Potówki pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe. Najczęściej na szyi, pod pachami czy na rękach i nogach, często także na pupie czy udach.

Ich pojawienie się przeraża rodziców, szczególnie że potówki mogą wystąpić już w pierwszych dniach życia dziecka. Przegrzanie ciała, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, gdzie najczęściej przebywa maluszek – tego należy się wystrzegać. Czasami jednak, mimo starań, potówki pojawiają się. Co wtedy robić?

Jak leczyć potówki u dziecka?

Bardzo istotne jest to, aby zachować spokój. Na wstępie musisz wiedzieć, że potówki są to zazwyczaj niegroźne zmiany skórne, które po prostu podpowiadają Ci, że przegrzewasz dziecko i musisz przestać to robić. Ponadto najmłodsze dzieci są po prostu narażone na powstawanie potówek i trzeba się z tym liczyć. Nie jest to zagrożenie zdrowia i życia malucha, o ile odpowiednio zareagujesz. 

Przede wszystkim od razu przestań przegrzewać dziecko. Lekka, przewiewna odzież i odpowiednia temperatura to podstawa. W pomieszczeniu, gdzie najczęściej przebywa dziecko, nie może być gorąco. Do pielęgnacji nie używaj mocnych kosmetyków, wybieraj te z jak najbardziej naturalnym składem przeznaczonym do pielęgnowania delikatnej skóry noworodków. 

Zadbaj o to, aby kąpiele były krótkie, mogą być z dodatkiem np. rumianku czy nadmanganianu potasu. Kosmetyczny minimalizm jest tu dobrą wskazówką, a do przemywania potówek wykorzystaj po prostu gazę lub wacik nasączony letnią wodą. Odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie przegrzewania dziecka powinny sprawić, że potówki znikną. Jeżeli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Jak zapobiegać potówkom?

Mamy nadzieję, że nie będziesz musiała się zastanawiać, jak walczyć z potówkami, ponieważ po prostu się nie pojawią. Bez wątpienia, jak zwykle, najważniejsza jest tu profilaktyka. W przypadku delikatnej skóry dziecka jest to konieczność. Sięgaj po naturalne tkaniny w ubraniach oraz kocykach czy pościeli. Najlepiej do zera wyeliminować wszelkie sztuczne materiały z otoczenia maluszka. Na szczęście w ofercie sklepów z akcesoriami dziecięcymi znajdziesz mnóstwo odpowiednich propozycji.

Zdj. główne: Zach Lucero/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak postępować z odpadami po zwierzętach: przewodnik dla placówek weterynaryjnych
Jak postępować z odpadami po zwierzętach: przewodnik dla placówek weterynaryjnych
Poznaj prawidłowe metody postępowania z odpadami po zwierzętach. Nasz przewodnik dla placówek weterynaryjnych pomoże Ci zadbać o ochronę środowiska i zdrowie publiczne.
Jak witamina C wpływa na skórę?
Jak witamina C wpływa na skórę?
Jak dokładnie wpływa na skórę? Podpowiadamy.
Szukacie stylowych kont przyszłych mam na Instagramie? Przedstawiamy jedno z nich
Szukacie stylowych kont przyszłych mam na Instagramie? Przedstawiamy jedno z nich
Szukacie pomysłów na codzienne looki z brzuszkiem? Rzućcie tylko okiem na profil Viky Rader.
Ostatnie wpisy