5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie

Każda mama chce się jak najlepiej przygotować na przyjście na świat potomka. Pomóc mogą w tym wartościowe publikacje. Sprawdzamy, które warto przeczytać.

Szczególnie wyczekiwanie pierwszego potomka wiąże się z ogromnymi emocjami, ale i stresem. Związany jest on przede wszystkim z licznymi pytaniami i obawami. Przyszli rodzice martwią się, czy poradzą sobie w opiece nad maluszkiem. Na szczęście są szkoły rodzenia, liczne kursy oraz książki. Tych ostatnich jest naprawdę sporo. Sprawdzamy więc, które warto przeczytać i mieć na swojej półce.

1. “Ciąża z klasą” – Chiara Hunt, Marina Fogle

Autorki prowadzą szkołę rodzenia, więc doskonale znają wszelkie obawy przyszłych mam. Codziennie odpowiadają na tysiące przeróżnych pytań związanych z ciążą i rodzicielstwem. Wyznają zasadę, że każda ciąża jest inna i nie wolno mówić o “normalnej” czy “standardowej” ciąży, bo takiej po prostu nie ma.  To samo dotyczy kwestii porodu. Każda kobieta czuje i przeżywa inaczej. I właśnie na to jest nacisk w tym poradniku.

Znajdziemy tu liczne wskazówki i informacje dotyczące nie tylko ciąży czy połogu, ale i tych odnośnie rozwoju nowo narodzonego maleństwa i jego fizjologii. W publikacji przeczytamy też wiele ciekawych, a nawet zabawnych historii z życia ich kursantek, które także mogą podbudowywać osobę ciężarną.

2. “Księga ciąży”  – William Sears, Martha Sears

Publikacja kompleksowo opisuje wszystkie zmiany, które zachodzą w ciele kobiety na poszczególnych etapach ciąży. Dzięki niej możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, np. co warto jeść w ciągu tych 9 miesięcy, a których potraw lepiej unikać (by np. nie mieć później przykrych dolegliwości). W książce opisano też najnowsze położnicze trendy oraz mnóstwo możliwości i rozwiązań dotyczących prowadzenia ciąży – na dowód tego, że każda jest unikalna i wyjątkowa. 

3. “W oczekiwaniu na dziecko” – Heidi Murkoff, Sharon Mazel

Jest to jeden z najpopularniejszych poradników dla przyszłych rodziców. Znajdziemy tu mnóstwo informacji dotyczących m.in. najnowszych badań naukowych odnośnie ciąży, porodu i wszystkiego, co z nimi związane. Bardzo dokładnie są tu opisane problemy i wątpliwości, z którymi najczęściej zmagają się rodzice – np. te dotyczące badań prenatalnych, podróży w stanie błogosławionym czy diety świeżo upieczonej mamy.

Pokazane są tu także różnorodne style życia rodzin, co jest dowodem na to, że książkowe związki nie istnieją, a już na pewno nie w tych czasach. To właśnie otwarte podejście do wielu tematów tabu sprawia, że publikacja sprzedaje się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

4. “Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach” – Kaz Cooke

Książka jest napisana z lekkim przymrużeniem oka. To idealna publikacja dla osób z poczuciem humoru, które potrzebują nie tylko fachowych porad, ale i treści, które nie będą suche i naukowe, a zabawne i często ironiczne. W tym poradniku poruszonych zostało mnóstwo typowych zagadnień, jak i tych zupełnie nieoczywistych np. “Skąd wiadomo, że to “już”? A jeśli to tylko efekt spożycia wiaderka pikantnych skrzydełek i słoiczka miodu?”.

Poza tym opisany jest tu rozwój dziecka tydzień po tygodniu. Fajnym pomysłem jest czytanie jej fragmentami, by wiedzieć, jak w danym momencie wygląda i rośnie nasze maleństwo. 

5. “Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego” – Joanna Woźniczko-Czeczott

Kobieta w ciąży z reguły jest zasypywana artykułami, filmami, poradnikami itp., które podkreślają zalety założenia rodziny. A każda mama wie, że nie zawsze jest tak różowo, szczególnie na początku. Dlatego autorka postanowiła dość brutalnie i bez koloryzowania podzielić się swoim doświadczeniem w związku ze zmianami, jakie zachodzą w ciągu 9 miesięcy, kiedy wyczekujemy na narodziny potomka. Nie obawia się trudnych tematów i chętnie udziela odpowiedzi na pytania, które wiele mam wstydzi się zadać.

Przeczytaj też: “Gdyby gwiazdy pokroju Beyoncé opowiadały o tym otwarcie, nie musiałabym tego robić” – o tym, dlaczego poród to wciąż temat tabu opowiada mama dwumiesięcznego Stasia

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koszmary, bezsenność, zaburzenia snu? Jakie jeszcze dolegliwości mogą spotkać kobiety w ciąży?
Koszmary, bezsenność, zaburzenia snu? Jakie jeszcze dolegliwości mogą spotkać kobiety w ciąży?
Wiele przyszłych mam boryka się w ciąży z problemami ze snem. Bezsenność, koszmary czy niewygodne ułożenie to najczęstsze dolegliwości.
Wózek idealny – czym kierować się przy jego zakupie?
Wózek idealny – czym kierować się przy jego zakupie?
Nie wiesz jaki wózek wybrać dla swojej pociechy? Dowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę podczas jego zakupu.
Ciemieniucha – czym jest i jak z nią walczyć?
Ciemieniucha – czym jest i jak z nią walczyć?
Skóra na głowie Twojego maleństwa łuszczy się, a Ty nie wiesz jak pozbyć się nieestetycznej ciemieniuchy? Sprawdź, jak można temu zaradzić!
Ostatnie wpisy