Czas społecznej izolacji nie rozpieszcza nikogo, a zwłaszcza najmłodszych. Wygodnie jest puścić bajkę czy włączyć dziecku grę komputerową. Jednak dla rozwoju dziecka dużo lepsze są wspólne zabawy z rodzicem, które pobudzą jego wyobraźnię.
Nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Podczas domowej izolacji nasze pociechy mogą narzekać na brak wrażeń. Zwłaszcza starsze dzieci przyzwyczajone do częstego wychodzenia, rozrywek poza domem mogą odczuwać skutki ograniczeń, z którymi teraz się borykają. Czas w domu można jednak kreatywnie zorganizować, tak aby cała rodzina świetnie się bawiła.
Współczesne gry planszowe to już nie chińczyk czy scrabble. Hity takie jak Dixit czy Atak Zombie, to zupełnie inny rodzaj gier planszowych. Wokół gier tego typu skupiają się całe społeczności, również dorosłych. Dlatego gry planszowe to idealna rozrywka dla całej rodziny. Wiele z nich bazuje na opowiadaniu historii lub obmyślaniu strategii działania i myślenia przyszłościowego. Trzeba planować ruch, uwzględniając możliwe scenariusze działań innych graczy. To bardzo rozwojowa i świetna rozrywka dla starszych dzieci. Przy okazji możemy uczyć się nie tylko rywalizacji. W wielu przypadkach gry wymagają również pracy zespołowej i kooperacji, która bywa cięższa niż zaciekła walka.
W wielu grach np. w Dobble może uczestniczyć również młodsze rodzeństwo. W tego typu grach ćwiczymy refleks i spostrzegawczość. Czasem gry wymagają od dziecka niekonwencjonalnych działań. Istnieją gry, gdzie zasady są bardzo płynne i pozwalają na bardzo ciekawą rozgrywkę. Jednocześnie wymagają od nich starannego planowania. Tak jest w grach, w których budujemy swoje miasto, wioskę, czy cywilizację. Takie gry dostarczają wiele rozrywki.
To świetna rozrywka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wystarczy wyciągnąć z szafy stare koszulki lub spodnie oraz skrawki materiału i barwniki do tkanin. Wcześniej razem z dzieckiem zaplanuj, jaki efekt na ubraniach chcecie uzyskać. Może stworzysz koszulkę z ulubioną postacią Twojego dziecka? Na rynku dostępne są bezpieczne i łatwe w użyciu barwniki do tkanin i flamastry. Twoje dziecko ogranicza tylko jego wyobraźnia. Podczas farbowania, przeszywania i rysowania mogą powstać naprawdę szalone wzory. Po wszystkim warto zrobić sesję zdjęciową nowej domowej kolekcji i pochwalić się bliskim. Kto wie, może dziecko obudzi w sobie nową pasję?
Świetnym rozwiązaniem jest również przerobienie starych, nienoszonych ubrań. Przetarcia na spodniach, kolorowe przeszycia czy naszywki. To też świetna okazja do nauki nowych przydatnych umiejętności, jak przyszycie guzika czy zacerowanie rozdarcia. Jednocześnie dajemy możliwość dziecku do ekspresji artystycznej i stworzenia czegoś swojego.
W szkole nie zawsze jest przestrzeń do tego, aby móc uczestniczyć w doświadczeniach chemicznych czy fizycznych. W domu natomiast jest czas i miejsce, a także bardzo dużo odczynników. Można wykorzystać sól, detergenty (oczywiście ostrożnie), czy inne substancje w domu i pokazać dziecku proces krystalizacji, kontrolowane małe wybuchy, możemy stworzyć nawet domowy wulkan. Równie ciekawe są doświadczenia fizyczne w domu. Możemy pobawić się dźwiękiem lub grawitacją. Wiele gotowych przepisów na eksperymenty znajdziemy w internecie. Do najpopularniejszych należą:
Przygotuj:
Do wysokiego naczynia wlewamy wodę, następnie dodajemy łyżkę płynu do naczyń oraz czerwony barwnik spożywczy. Dokładnie mieszamy powstałą miksturę. Naczynie wstawiamy do miski. Warto pod miską rozłożyć stary ręcznik. Jednym sprawnym ruchem wsypujemy sodę oczyszczoną do naczynia. Erupcję czas zacząć!
Przygotuj:
Można kupić gotowy zestaw do robienia baniek lub zrobić go z płynu do mycia naczyń i wody. Do płynu warto dodać parę kropel gliceryny i cukru. Puszczamy bańki blisko powierzchni, na której mogą osiąść. Jeśli nie mamy gotowego zestawy, jako narzędzia do puszczania bańki można użyć słomki. Jeżeli na dworze jest zimno, bańka szybko zamarznie, można wówczas ją dokładnie poobserwować oraz dotknąć.
Dzieci dorastają, stają się rodzicami, a nieśmiertelna gra w kalambury dalej sprawdza się jako idealna rozrywka dla całych rodzin i osób w każdym wieku. Podczas gry trzeba wykazać się nie lada kreatywnością. Warto również wcześniej ustalić kategorie, na jakie będziecie grać z dziećmi, a nawet wymyślić samodzielnie losowane hasła, spisać je na małych karteczkach i wrzucić do naczynia, z którego będziecie losować. Pozwoli wam to też poznać świat waszego dziecka, bo z pewnością na kartkach pojawią się ich idole i ulubione postacie z popkultury.
Każdy chyba miał swoją bazę w dzieciństwie. Oczywiście najlepsze są te w krzakach, niestety czasem sytuacja lub pora roku nie pozwala na takie rozwiązanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zbudować ją w domu. Warto wcześniej stworzyć projekt, ustalić, z czego będziemy ją robić, jak będzie wyglądać i co w niej będzie. Prawdziwa budowa w waszym domu. Dziecko nauczy się dzięki temu kreatywnego myślenia i planowania. Istnieją również na rynku klocki, z których możemy konstruować również tak duże i zawiłe konstrukcje jak baza, ale koce, krzesła i tekturowe pudła, które być może zalegają po przeprowadzce, również się sprawdzą.
Karmnik dla ptaków, skarbonka, przybornik na artykuły szkolne. To wszystko możesz zrobić ze swoim dzieckiem w domu w ramach wspólnego majsterkowania. Uczymy dziecko umiejętności tworzenia rzeczy z tego, co mamy w domu, bez konieczności ich kupowania. Równocześnie dajemy upust kreatywności, która w nim drzemie no i przede wszystkim spędzamy czas razem, co jest bezcenną wartością dodaną.
Przeczytaj też: 5 czynności, które wypełnią dziecku czas w deszczowe dni
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/ pexels.com