Jak radzić sobie z samotnością podczas ciąży?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak radzić sobie z samotnością podczas ciąży?

Wiele kobiet w czasie ciąży czuje się samotnych, co bardzo źle wpływa na ich kondycję psychiczną. Jak sobie z tym poradzić?

Wiele pań już w pierwszych miesiącach ciąży decyduje się na pójście na zwolnienie. Tylko niektóre mają wskazania lekarskie, że muszą leżeć. W innych przypadkach muszą o siebie dbać, jednak nie zachodzi potrzeba zamykania się w czterech ścianach.

Okazuje się, że mnóstwo kobiet w stanie błogosławionym z powodu dłuższego siedzenia w domu i braku obowiązków zaczyna czuć się samotnie. Wielogodzinne czekanie, aż bliscy wrócą z pracy, raczej nie poprawia ich nastroju. Wówczas czują się samotne, często lęk przed narodzinami potomka, hormony sprawiają, że ich stan psychiczny nie jest najlepszy. Co więc zrobić, by zapobiegać takim sytuacjom?

Warto dołączyć do różnych grup w internecie

Na Facebooku, Instagramie czy forach internetowych działa mnóstwo grup dla przyszłych mam. Kobiety mogą tam swobodnie rozmawiać, zadawać nurtujące pytania na temat przyszłego macierzyństwa i radzić sobie nawzajem. Jest to też miejsce, gdzie mogą pochwalić się swoimi przygotowaniami do zostania mamami, polecać książki do przeczytania itp.

Jest to doskonała forma rozrywki, a poza tym kobiety mogą też spotkać się w realnym życiu. W ten sposób nawiązało się już wiele przyjaźni. Szczególnie, że obie panie będą miały dzieci w podobnym lub tym samym wieku, więc tematów do rozmów jest całe mnóstwo. Poza tym nikt tak nie zrozumie nastroju kobiety w ciąży, jak inna ciężarna.

Warto poszukać spotkań dla przyszłych mam

Wiele placówek organizuje spotkania dla kobiet w ciąży. I nie chodzi tylko o szkoły rodzenia. Są też organizowane np. kursy pierwszej pomocy dla dziecka czy doboru odpowiedniego fotelika do samochodu. Takie spotkania są bardzo ważne, przydatne, a do tego panuje na nich zazwyczaj przemiła atmosfera. Tu również można spotkać wiele przyszłych mam, z którymi warto nawiązać bliższe więzi.

Zajęcia sportowe dla kobiet w ciąży

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to kobieta w ciąży z powodzeniem może uczestniczyć w różnego typu zajęciach np. sportowych. W klubach fitness często są organizowane specjalne spotkania właśnie dla przyszłych mam. Wykwalifikowany instruktor pokazuje, jaka aktywność fizyczna jest wskazana i dozwolona, a której należy unikać. Odrobina ruchu pomoże też w utrzymaniu lepszej sylwetki i szybszym powrocie do kondycji po urodzeniu dziecka.

Można zrealizować swoje marzenia

Zamiast siedzieć i się nudzić, kobiety w ciąży mogą zrealizować swoje marzenia, na które nie miały do tej pory czasu. Można się zapisać na przeróżne kursy – gotowania, szycia, zdrowego odżywiania i wiele innych, które później mogą też się przydać w opiece nad maluszkiem. Na takich spotkania jest wiele kobiet, więc nikt nie czuje się samotny.

Warto odnowić dawne znajomości

Każdy ma w swoim otoczeniu osoby, które lubi, ale z którymi nie widuje się z powodu natłoku obowiązków i braku czasu. Siedzenie w domu jest więc idealną okazją, by zaprosić koleżanki na kawę, herbatę czy babski wieczór przy oglądaniu komedii romantycznych.

Zdj. główne: Juli Kosolapova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*