Wiara w Świętego Mikołaja – dlaczego jest dobra i jak tłumaczyć ją dziecku?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiara w Świętego Mikołaja – dlaczego jest dobra i jak tłumaczyć ją dziecku?

Wielu rodziców myśli, że dziecko przeżyje traumę, gdy dowie się, że Święty Mikołaj nie istnieje. W rezultacie mówi niewiele o jego osobie, pozwalając, aby maluch rozumiał wszystko po swojemu. Czy to dobrze? Niestety, nie do końca. 

Dlaczego maluch powinien wierzyć w Świętego Mikołaja?

Rodzice rzadko zdają sobie sprawę z tego, że wiara w Świętego Mikołaja jest dziecku zwyczajnie potrzebna. Dzięki temu maluchy odczuwają magię Świąt. Co więcej, Święty Mikołaj jest niemal magiczną postacią, a wiara w niego stała się już tradycją. Jest ona bardzo mocno zakorzeniona w naszej kulturze i nie tylko. Do dzieci z całego świata przylatuje Mikołaj, przynosząc im prezenty. Warto pozwolić dziecku na magiczne dzieciństwo, a potem dać mu z niego wyrosnąć. Zmiany nie będą gwałtowne, a maluch nie przeżyje żadnej traumy, dowiadując się, że Świętym Mikołajem byli rodzice. Przeprowadzono nawet na ten temat badania psychologiczne. 

Według nich dzieci mające około 8-9 lat same zaczynają powątpiewać w Świętego Mikołaja. Gdy u malucha zaczynają się pojawiać wątpliwości, warto go słuchać i zadawać mu pytania, a nie narzucać własne zdanie. Odradzane są również poważne rozmowy. Święty Mikołaj uczy dzieci, jak ważna jest bezinteresowna miłość i pomoc. Uczy najmłodszych, że wszyscy są równi bez wyjątków. Co więcej, swoim obliczem pokazuje, że dawanie prezentów jest ciepłym gestem, a dzielenie się z innymi może być celem życia. Grudzień uczy dzieci pokory i cierpliwości. Dzieci są bardzo ciekawe i nie wiedzą, czy dostaną wszystko, o czym zamarzyły i napisały w liście do Świętego Mikołaja. 

Jak podtrzymać wiarę w Świętego Mikołaja? 

Podtrzymywanie wiary w Świętego Mikołaja u młodszego dziecka jest niezwykle prostym zadaniem. Maluchy instynktownie zaczynają w niego wierzyć, szczególnie gdy chodzą do żłobka lub mają ciągły kontakt z rówieśnikami w swoim wieku. Chcąc, aby dziecko poczuło magię Świąt, warto z nim pisać listy do Świętego Mikołaja. Następnie napisany lub wymalowany list, należy zostawić na parapecie, balkonie lub zwyczajnie zatrzasnąć w drzwiach. W nocy list musi zostać zabrany przez rodziców. Dla niektórych może to być zwykłe oszukiwanie dziecka, jednak oszukiwanie w dobrej wierze. Jeśli Mikołaj zabierze dziecięcy list, to sprawi tym ogromną przyjemność maluchowi, pokazując mu, że jest ważny. Warto zapewniać dziecko, że Mikołaj o nim pamięta i na pewno przyleci, aby wręczyć mu prezent. 

Dla maluchów warto zaaranżować osobiste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Może nim zostać tata, wujek lub dziadek. W tym wieku dzieciom ciężko rozpoznać przebraną osobę, szczególnie gdy ma ona na sobie białą brodę przykrywającą niemalże całą twarz. Inaczej sprawa ma się ze starszymi dziećmi. Te z kolei zaczynają powątpiewać w Świętego Mikołaja, dlatego warto zapewnić je, że przychodzi on w nocy. Dzieci w wieku 6-7 lat rozpoznają znane im osoby nawet w przebraniu, dlatego przebieranki nie wchodzą w grę. W tym przypadku, przed zmierzchem, w dniu przyjazdu Mikołaja poleca się przygotować dla niego otwarte okno, aby mógł wejść do domu. Z kolei na stoliku należy postawić ciasteczka oraz mleko do wypicia. Gdy dziecko pójdzie spać, rodzice muszą nadgryźć słodycze i wypić mleko. O poranku na starszaka będą już czekały prezenty pod choinką. 

Przeczytaj też: Tak gwiazdy urządziły pokoje swoich dzieci. Zobaczcie te źródła inspiracji

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje fotelików samochodowych i czym kierować się przy ich zakupie?
Jakie są rodzaje fotelików samochodowych i czym kierować się przy ich zakupie?
Wybór fotelika samochodowego dla dziecka to niezwykle istotna kwestia. Czy wiesz jakimi kryteriami kierować się podczas jego kupna? Podpowiadamy! Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo malucha podczas jazdy.
Imiona dla dziewczynek inspirowane serialem The Crown – szukasz może inspiracji?
Imiona dla dziewczynek inspirowane serialem The Crown – szukasz może inspiracji?
Imię dla dziewczynki inspirowane imionami, które noszą kobiety w rodzicie królewskiej! Sprawdź, które jest najpiękniejsze.
Co ubierać, aby podczas ciąży czuć się komfortowo?
Co ubierać, aby podczas ciąży czuć się komfortowo?
Ciąża to bardzo szczególny czas, w którym kobieta powinna szczególnie o siebie zadbać. Warto więc wybrać ubrania, w których poczujesz się komfortowo. Podpowiadamy, co nosić podczas ciąży, aby nie tylko czuć się wygodnie, ale także wyglądać stylowo.
Ostatnie wpisy