Jak się ubrać w ciąży zimą?
Stylowa mama
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak się ubrać w ciąży zimą?

Ciężarna musi dbać o swoje zdrowie. Dotyczy to nie tylko sposobu odżywiania się, ale też ubioru. Przegrzewanie czy wychłodzenie organizmu jest znacznie bardziej niebezpieczne. Jak więc powinna ubierać się zimą?

Ciąża to dość trudny czas, jeśli chodzi o ubieranie się. Rzeczy, które kobieta nosiła przed ciążą, szybko robią się za ciasne i nie dopinają się na brzuchu. Poza tym uwierają i nie przykrywają też odpowiednio rosnącego brzuszka. Szczególnie problematyczna jest zima, kiedy należy dokładnie chronić ciało przed wychłodzeniem, czego następstwem mogą być trudne do wyleczenia (szczególnie dla ciężarnej, która nie może zażywać wielu leków) przeziębienia. 

Ma być wygodnie i ciepło

Zimą podstawą jest dobrze dobrana kurtka ciążowa. Nie powinna być obcisła ani też zbyt luźna, co utrudniałoby poruszanie się w niej. Kobiecie w ciąży z zazwyczaj jest dość ciężko, przecież dziecko i wody płodowe ważą kilka dobrych kilogramów. Dlatego warto zrezygnować z ciężkich kożuchów itp., które jeszcze bardziej utrudniałyby funkcjonowanie. 

Kurtka ciążowa powinna być rozszerzana na brzuchu, by można było ją z łatwością zapiąć. Jak wiadomo, kobieta w tym okresie często nie czuje się zbyt atrakcyjnie, dlatego w sklepach bez problemu znajdziemy modele, które nie poszerzają dodatkowo sylwetki. 

Kurtki czy płaszcze ciążowe są niestety często droższe niż standardowe modele okryć wierzchnich. Dlatego warto popytać koleżanek, które już mają dzieci, czy ubrania nie zalegają im w szafie i nie chciałyby ich ewentualnie pożyczyć lub odsprzedać. Dobrym pomysłem jest też zamieszczenie ogłoszenia na forach dla matek z pytaniem, czy któraś nie miałaby zbędnej kurtki na ciążowy brzuszek. 

Czapka, szalik i rękawiczki to podstawa

Kobieta w ciąży ma lekko podwyższoną temperaturę (o około pół stopnia). Wielokrotnie więc wydaje jej się, że jest ciepło i rezygnuje z czapki, szalika czy rękawiczek. To błąd, gdyż organizm się wówczas szybciej wyziębia, a przy obniżonej odporności w stanie błogosławionym choroba murowana!

Długi sweter i spodnie z pasem

Zimą trzeba szczególnie zadbać o to, by zabezpieczyć ciążowy brzuszek. Dlatego podstawą jest długi sweter, najlepiej sięgający do uda, oraz spodnie ze specjalnym pasem, który sprawi, że nie tylko będą się dobrze trzymać, ale i będzie cieplej. 

Przy siarczystych mrozach najlepiej jest ubierać się na cebulkę, a pod spodnie zakładać ciążowe, grube rajstopy (również wyposażone w specjalny pas). Dzięki kilku warstwom nie tylko będzie cieplej, ale w razie, gdy ciężarna uzna, że jest jej za gorąco, zawsze może zdjąć jedną warstwę odzieży, bez konieczności przebierania się.

Obcasy lepiej zostawić na później

Kobieta w ciąży w okresie zimowym powinna mieć ciepłe buty na stabilnej podeszwie. Nie tylko będzie jej wygodniej, ale i zabezpieczy ją to przed upadkami. Szczególnie że dodatkowe, ciążowe kilogramy sprzyjają problemom z równowagą i upadkom. A te w stanie błogosławionym mogą być bardzo niebezpieczne. Dobra podeszwa sprawi, że łatwiej będzie zachować równowagę i się nie poślizgnąć.

Zdj. główne: Anastasiia Chepinska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*