Jakie badania są wskazane w żylakach nóg?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie badania są wskazane w żylakach nóg?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żylaki w obrębie nóg są jednym z najczęstszych schorzeń dotykających żył kończyn dolnych. Jest to trwałe poszerzenie żył powierzchownych (znajdujących się pod skórą). Problem z żylakami to nie tylko kwestie estetyczne. Mogą one powodować szereg dolegliwości, takich jak uczucie ciężkości nóg i bolesne skurcze mięśni łydek, nasilające się zwłaszcza wieczorem. Przy bardziej zaawansowanym problemie pojawia się ból nóg w ciągu dnia oraz obrzęk i przebarwienia w obrębie skóry goleni. Żylaki nóg mogą być skutecznie leczone, co zapobiega występowaniu nasilonych dolegliwości i nieestetycznych zmian na skórze. Aby rozpoznać chorobę, konieczna jest diagnostyka poprowadzona przez lekarza. W tym artykule opisane są najczęstsze badania wskazane w żylakach nóg.

Badanie fizykalne przez lekarza specjalistę

Jest to pierwszy i podstawowy etap diagnostyki żylaków kończyn dolnych. W części przypadków samo badanie lekarskie jest wystarczające do rozpoznania choroby i nie są wymagane inne. W czasie wizyty specjalista ogląda nogi pod kątem występowania teleangiektazji, żył siateczkowatych, żylaków, obrzęków i przebarwień. Ocenia rozległość i nasilenie zmian żylakowych. W czasie badania fizykalnego wykonuje także czynnościowe testy kliniczne. Są to próby takie jak Trendelenburga, w których ocenia się wydolność zastawek żyły odpiszczelowej i żył przeszywających. Inne wykonywane to próba Perthesa, służąca ocenie drożności układu żył głębokich, próba Pratta, mająca na celu lokalizację niewydolnych żył przeszywających, próba Schwartz, która ocenia wydolność zastawek żyły odpiszczelowej i próba kaszlowa, sprawdzająca wydolność zastawki w ujściu żyły odpiszczelowej. Badanie jest uzupełniane przez ocenę tętna w obrębie tętnic kończyny dolnej. Całość badania fizykalnego ma za zadanie ustalić stopień zaawansowania żylaków, tak by zastosować najskuteczniejsze leczenie.

USG z kolorowym Dopplerem

Badanie ultrasonograficzne z funkcją oceny przepływu krwi (funkcja Dopplera) w obrębie żył stanowi uzupełnienie badania lekarskiego. Wskazane jest zwłaszcza wtedy, gdy zmiany na skórze nie są jeszcze zbyt dobrze widoczne, a pojawiają się dolegliwości związane z żylakami. USG bowiem pozwala z dużą dokładnością ocenić układ żył, zarówno powierzchownych jak i głębokich[1]. Badanie wykonywane jest na stojąco. Lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i uzyskuje na ekranie obraz zmian. Bada się żyły obu nóg. Uzupełnia się je USG żył jamy brzusznej i miednicy. Wysyłane przez głowicę USG ultradźwięki są całkowicie nieszkodliwe dla pacjenta. Dlatego badanie to może być wykonywane u kobiet w ciąży, osoby w każdym wieku, w tym dzieci. Można je powtarzać wielokrotnie. Wyniki są dostępne od razu. Oprócz żylaków można uwidocznić także zmiany w zakresie żył głębokich, np. zakrzepicę[2].

Leczenie żylaków nóg

W mniej zaawansowanych przypadkach żylaków mogą wystarczyć pończochy o zmiennym nasileniu ucisku oraz leki do stosowania miejscowego na skórę, takie jak np. Lioton 1000. Jego substancja czynna – heparyna wykazuje działania przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wodno-żelowa formuła tego leku zapewnia szybkie wchłanianie i głębokie przenikanie przez skórę, a dodatkowo daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Niestety, przy większym nasileniu żylaków konieczne może być leczenie zabiegowe, dlatego każdą tego typu dolegliwość warto skonsultować z lekarzem, który zaplanuje optymalny dla rozwiązania problemu program leczenia[3].

Rekomendacje:

Bodio, M., Żylaki kończyn dolnych. Gerontologia Współczesna. 2014; 4(2).

Łastowiecka-Moras, E. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 2015.

Małek, G. Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego aktualizacja. Badanie żył kończyn dolnych. Journal of Ultrasonography. 2014; 14(58).


[1] E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 2015, s. 23-41.

[2] G. Małek, Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego aktualizacja. Badanie żył kończyn dolnych. Journal of Ultrasonography. 2014; 14(58), s. 287-296.

[3] M. Bodio, Żylaki kończyn dolnych. Gerontologia Współczesna. 2014; 4(2), s. 185-189.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w markowe ubrania dla dzieci?
Czy warto inwestować w markowe ubrania dla dzieci?
Dowiedz się, dlaczego warto inwestować w markowe ubrania dla dzieci. Poznaj korzyści, które płyną z takiej inwestycji znacznie przewyższają koszty.
Jak wybrać buty sportowe dla biegaczy, adekwatne do swoich potrzeb?
Jak wybrać buty sportowe dla biegaczy, adekwatne do swoich potrzeb?
Zdobądź najlepsze wskazówki na temat wyboru butów sportowych dla biegaczy, aby poprawić swoją wydajność i zapobiec kontuzjom. Zobacz nasze sugestie oparte na ergonomii, materiale oraz indywidualnych wymaganiach.
Jak stworzyć swoje pierwsze dzieło za pomocą zestawu do haftu diamentowego?
Jak stworzyć swoje pierwsze dzieło za pomocą zestawu do haftu diamentowego?
Przekonaj się, jak stworzyć swoje własne arcydzieło dzięki dzierganiu diamentowym. Ten przewodnik krok po kroku pokaże Ci jak przemienić zestaw do haftu diamentowego w coś cudownego.
Ostatnie wpisy