Czego nie można robić w ciąży?
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czego nie można robić w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Niestety istnieje wiele mitów, które mówią o tym, co można lub czego nie można robić przez te wyjątkowe dziewięć miesięcy. Przekonaj się, czego naprawdę wówczas powinnaś się wystrzegać!

Aktywności fizyczne

Kobiety w trakcie ciąży powinny skonsultować z lekarzem to, jakiego rodzaju aktywności fizyczne mogą wykonywać. Jeśli przyszła mama boryka się z chorobami serca, cukrzycą, astmą i innymi chorobami, to ćwiczenia nie są dla niej wskazane. U brzemiennej, której ciąża przebiega prawidłowo, intensywny wysiłek również może spowodować negatywne konsekwencje – podczas treningu krew przemieszcza się do mięśni, więc może to skutkować m.in. niedotlenieniem płodu. Ciężarne powinny też unikać sportów, które prowadzą do upadków tj. jazdy na rowerze czy konno, ale też tych, w których są narażone na uderzenia np. sporty walki.

Zabiegi pielęgnacyjne

Z niemalże wszystkich zabiegów kosmetycznych powinny zrezygnować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Przyszłe mamy w trakcie całej ciąży kategorycznie nie powinny dokonywać zabiegów wyszczuplających i drenujących, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi. Dla rozwijającego się płodu niebezpieczne mogą być też zabiegi antycellulitowe, gdyż często używane są do nich produkty, które zawierają kofeinę. Zakazane są zabiegi detoksykujące, bo powodują przekrwienie skóry. Ciężarne powinny zrezygnować też z poddawania się m.in. ultradźwiękom, które przenikają przez organizm i oddziałują na dziecko. Zakazane są zabiegi rozluźniające i rozgrzewające, szczególnie w przypadku ciąży zaawansowanej. Ważne jest też to, by weryfikować skład kosmetyków, których używa przyszła mama – m.in. preparaty, które zawierają wysokie stężenie witaminy A, mogą powodować wady płodu. 

Odżywianie

W trakcie ciąży, szczególnie przez pierwsze dwanaście tygodni, kobiety powinny unikać spożywania kilku produktów. Należą do nich sery m.in. pleśniowy, feta, oscypek. Zawierają one bakterie Listeria, które powodują infekcje macicy, co w konsekwencji przyczynia się do poronienia. Ryzyko zachorowania na listeriozę w trakcie ciąży wzrasta aż 17-krotnie, więc nie należy bagatelizować tego zalecenia. Brzemienne powinny zrezygnować ze spożywania jajek na miękko, kogla-mogla i niepasteryzowanego mleka – po ich zjedzeniu istnieje ryzyko zatrucia salmonellą. Biegunka i wymioty, które są jego objawami, sprawiają, że kobieta się odwadnia, a więc dziecko nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników mineralnych. Przyszłym mamom zaleca się też, by nie spożywały surowego mięsa i owoców morza, ponieważ te produkty mogą prowadzić do zakażenia m.in. toksoplazmozą i wspomnianą wcześniej listeriozą. 

Używki

W trakcie ciąży zakazane jest picie alkoholu i zażywanie narkotyków – substancje te powodują szereg wad i zaburzeń u dziecka. Alkohol, a nawet jego niewielkie ilości mogą przyczynić się do powstawania m.in. zespołu płodowego FAS, który jest nieuleczalny i obarcza malucha niepełnosprawnościami – fizycznymi i psychicznymi. Narkotyki prowadzą z reguły do silnego niedotlenienia płodu.

Zdj. główne: Alicia Petresc/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 faktów o błogosławionym stanie, które warto znać zanim zajdzie się w ciążę
5 faktów o błogosławionym stanie, które warto znać zanim zajdzie się w ciążę
Przyszłe mamy często przed zajściem w ciążę nie do końca zdają sobie sprawę, z czym wiąże się stan błogosławiony. Warto więc się przygotować do tych niewątpliwie magicznych 9 miesięcy, by uniknąć problemów i stresu.
Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?
Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?
Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Rozważasz bycie mamą po 45. roku życia? Sprawdź, na co musisz się wówczas nastawić
Rozważasz bycie mamą po 45. roku życia? Sprawdź, na co musisz się wówczas nastawić
Współcześnie kobiety coraz później decydują się na zajście w ciążę. Najpierw chcą zrealizować swoje plany i marzenia, zarówno te zawodowe, jak i osobiste. Dlatego przybywa mam po czterdziestce. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Ostatnie wpisy