Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?

Jeśli data Twojego porodu wypada na zimowy okres, kiedy na dworze temperatura spada nawet do -15℃, warto przygotować malucha na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Co zabrać ze sobą do szpitala, aby noworodek nie zaziębił się już podczas pierwszego wyjścia na dwór? Jest kilka elementów, które po prostu musisz mieć ze sobą, aby Twoje dziecko czuło się ciepło jak w brzuchu mamy, ale jednocześnie podczas podróży samochodem było w pełni bezpieczne. Do tego nie może się przegrzać, gdy włączysz ogrzewanie w aucie. Oto co warto wiedzieć, zanim trafisz do szpitala!

Pierwsza podróż noworodka – wybierz odpowiednie ubranka

Ubranie noworodka zimą, szczególnie podczas pierwszych dni po opuszczeniu szpitala, jest bardzo ważne. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • Noworodek powinien mieć na sobie kilka warstw ubrań, aby utrzymać ciepło. Warto zadbać o kaftanik lub body, pajacyka, a do tego bluzeczkę lub sweterek.
  • Warto pamiętać, aby noworodek był przykryty kołderką.
  • Małe dzieci szybko tracą ciepło, dlatego należy zadbać o grubsze skarpety i nakrycie głowy, aby chronić najbardziej wrażliwe części ciała.
  • W czasie bardzo niskich temperatur warto założyć noworodkowi kombinezon zimowy, który zapewni mu dodatkową ochronę.
  • Nie można zapomnieć, że noworodki nie potrafią jeszcze regulować swojej temperatury ciała, więc trzeba uważać, aby ich nie przegrzać. Dlatego należy zawsze sprawdzać, czy dziecko ma ciepłe w dotyku rączki i kark.

Czy warto ubierać noworodka na cebulkę?

Ubieranie w kilka warstw, czyli na cebulkę, pozwala na łatwiejsze regulowanie temperatury ciała noworodka. Każda warstwa ubrania pełni inną funkcję: wewnętrzna część jest przeznaczona do utrzymywania ciepła, środkowa warstwa ma za zadanie odprowadzać wilgoć, a zewnętrzna ma chronić przed zimnem i wiatrem. Taki „system” jest skuteczniejszy niż jedna gruba warstwa, ponieważ pozwala na dostosowanie ciepłoty ciała do panujących warunków i aktywności dziecka. 

Jak bezpiecznie przewozić noworodka samochodem?

Aby bezpiecznie przewozić noworodka samochodem, należy przestrzegać kilku zasad. Powinien być transportowany w specjalnym foteliku, który jest przeznaczony dla jego wieku i wagi. Należy pamiętać także o wygodzie oraz wszystkich normach bezpieczeństwa. Każdy dobrej jakości model posiada także odpowiedni certyfikat. Fotelik musi być zamocowany zgodnie z instrukcją producenta, wówczas nie rusza się i nie stwarza dla dziecka zagrożenia. Pamiętaj, że noworodek powinien być przewożony tyłem do kierunku jazdy, aż do osiągnięcia przez niego wagi 9 kg lub do ukończenia 12. miesiąca. Należy mieć także na uwadze niezwykle istotne pasy bezpieczeństwa. Muszą być prawidłowo zapięte i dopasowane do noworodka, tak aby jego głowa i tułów były dobrze podtrzymywane. Najlepiej, aby maluch był przewożony w ciepłym ubraniu i pod kołderką. Jeśli kombinezon czy kurtka są śliskie, lepiej rozebrać dziecko i okryć kocykiem lub zakupić specjalny, ocieplany pokrowiec do fotelika. Śliska tkanina podczas wypadku może sprawić, że dziecko wysunie się z pasów! Warto pamiętać, że noworodki są bardziej podatne na urazy niż starsze dzieci, dlatego trzeba szczególnie uważać podczas jazdy i unikać gwałtownych manewrów.

Zdj. główne: Tuva Mathilde Løland/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pranie i przechowywanie ubranek dziecięcych – poradnik
Pranie i przechowywanie ubranek dziecięcych – poradnik
Pranie i przechowywanie ubranek dziecięcych może wydawać się proste, jednak trzeba przy tym przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, jak to robić.
Wybrałyśmy najpiękniejsze ubranka z wyprzedaży H&M w skandynawskim stylu. Ceny już od 29,90 złotych
Wybrałyśmy najpiękniejsze ubranka z wyprzedaży H&M w skandynawskim stylu. Ceny już od 29,90 złotych
Wybrałyśmy najpiękniejsze ubranka w tym trendzie z wyprzedaży H&M, które kupisz już od 29,90 złotych.
Sproszkowane warzywa Czary Mamy – porcja zdrowia dla całej rodziny!
Sproszkowane warzywa Czary Mamy – porcja zdrowia dla całej rodziny!
Warzywa to źródło wielu cennych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinny być częścią posiłków zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli Twój maluch jest niejadkiem lub Ty nie jesteś przyzwyczajony do spożywania porcji warzyw w każdym posiłku – mamy świetne rozwiązanie. Koniecznie spróbuj sproszkowanych warzyw Czary Mamy. Zakochasz się w nich od pierwszego wejrzenia!
Ostatnie wpisy