Nieudane zapłodnienia in vitro są źródłem rozczarowania wielu par marzących o dziecku. Na szczęście jednak do tego zabiegu można podchodzić więcej niż jeden raz.
Zapłodnienie in vitro to ogromna szansa dla par, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny. Bez wątpienia jest to jedna z najnowocześniejszych metod, z której mogą skorzystać. Na czym dokładnie ona polega? In vitro umożliwia, najprościej mówiąc, połączenie się plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Najpierw pacjentka przez dłuższy czas przyjmuje leki hormonalne, pozyskiwane są od niej komórki jajowe, a od pacjenta – nasienie. Gdy komórka i plemnik połączą się, kolejnym etapem, który wykonają naukowcy, będzie przeniesienie zarodków do macicy kobiety. Tam, jeśli wszystko pójdzie dobrze, zarodek zagnieździ się.
Niestety, nie zawsze tak jest. Wtedy właśnie mówimy o nieudanej próbie zapłodnienia metodą in vitro. Warto zaznaczyć, że skuteczność tej metody to około 40%. Nie jest więc niska, ale także nie gwarantuje sukcesu przy każdym podejściu.
Większość par jest z pewnością pełna nadziei i niekoniecznie przy pierwszym podejściu zastanawiają się, co się wydarzy, jeśli próba in vitro się nie uda. I słusznie, bo pozytywne nastawienie jest bardzo istotne. Jeżeli jednak nie wszystko pójdzie po naszej myśli, trzeba opracować dalszy plan działania. Jak najbardziej warto spróbować drugi i ewentualnie kolejny raz.
Co istotne, nie istnieją konkretne wytyczne mówiące, ile razy maksymalnie można podchodzić do zabiegu. Zdecydowanie jest to kwestia indywidualna do przedyskutowania z lekarzem, który doradzi najlepsze rozwiązanie dla konkretnej pary. Specjalista przyjrzy się nie tylko wynikom zdrowotnym osób starających się o ciążę, lecz także temu, jak nieudany zabieg zniosła ich psychika.
Nawet jeżeli para jest zdecydowana, aby podchodzić do in vitro do skutku, to także wymaga przedyskutowania z lekarzem prowadzącym. Zapłodnienie pozaustrojowe to spore obciążenie dla organizmu kobiety, a także niemałe koszta. Wiele par nie decyduje się na zbyt częste próby także z przyczyn finansowych.
Jakie są przyczyny nieudanego zabiegu in vitro? To pytanie zadaje sobie wiele par. Jak zwykle w sprawach medycznych bywa, jest to kwestia bardzo indywidualna, ale można wymienić najczęstsze przyczyny, przez które zapłodnienie pozaustrojowe nie udaje się. Są to:
Pomimo wielu przeciwności, z jakimi muszą zmierzyć się pary starające się o dziecko metodą in vitro, bez wątpienia jest ona ogromną szansą na powiększenie rodziny, a wszelkie wątpliwości powinny być wyjaśnianie z lekarzem.
Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com