Ile razy i jak często można podchodzić do zapłodnienia in vitro?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ile razy i jak często można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

Nieudane zapłodnienia in vitro są źródłem rozczarowania wielu par marzących o dziecku. Na szczęście jednak do tego zabiegu można podchodzić więcej niż jeden raz. 

Zapłodnienie in vitro – szansa na upragnione dziecko

Zapłodnienie in vitro to ogromna szansa dla par, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny. Bez wątpienia jest to jedna z najnowocześniejszych metod, z której mogą skorzystać. Na czym dokładnie ona polega? In vitro umożliwia, najprościej mówiąc, połączenie się plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Najpierw pacjentka przez dłuższy czas przyjmuje leki hormonalne, pozyskiwane są od niej komórki jajowe, a od pacjenta – nasienie. Gdy komórka i plemnik połączą się, kolejnym etapem, który wykonają naukowcy, będzie przeniesienie zarodków do macicy kobiety. Tam, jeśli wszystko pójdzie dobrze, zarodek zagnieździ się.

Niestety, nie zawsze tak jest. Wtedy właśnie mówimy o nieudanej próbie zapłodnienia metodą in vitro. Warto zaznaczyć, że skuteczność tej metody to około 40%. Nie jest więc niska, ale także nie gwarantuje sukcesu przy każdym podejściu.

Nieudane in vitro – co dalej?

Większość par jest z pewnością pełna nadziei i niekoniecznie przy pierwszym podejściu zastanawiają się, co się wydarzy, jeśli próba in vitro się nie uda. I słusznie, bo pozytywne nastawienie jest bardzo istotne. Jeżeli jednak nie wszystko pójdzie po naszej myśli, trzeba opracować dalszy plan działania. Jak najbardziej warto spróbować drugi i ewentualnie kolejny raz.

Co istotne, nie istnieją konkretne wytyczne mówiące, ile razy maksymalnie można podchodzić do zabiegu. Zdecydowanie jest to kwestia indywidualna do przedyskutowania z lekarzem, który doradzi najlepsze rozwiązanie dla konkretnej pary. Specjalista przyjrzy się nie tylko wynikom zdrowotnym osób starających się o ciążę, lecz także temu, jak nieudany zabieg zniosła ich psychika.

Jak często można podchodzić do in vitro

Nawet jeżeli para jest zdecydowana, aby podchodzić do in vitro do skutku, to także wymaga przedyskutowania z lekarzem prowadzącym. Zapłodnienie pozaustrojowe to spore obciążenie dla organizmu kobiety, a także niemałe koszta. Wiele par nie decyduje się na zbyt częste próby także z przyczyn finansowych. 

Dlaczego in vitro się nie udało?

Jakie są przyczyny nieudanego zabiegu in vitro? To pytanie zadaje sobie wiele par. Jak zwykle w sprawach medycznych bywa, jest to kwestia bardzo indywidualna, ale można wymienić najczęstsze przyczyny, przez które zapłodnienie pozaustrojowe nie udaje się. Są to:

  • zaburzenia implantacji zarodka,
  • niska jakość komórek jajowych,
  • obniżona jakość nasienia,
  • nieprawidłowy rozwój zarodka.

Pomimo wielu przeciwności, z jakimi muszą zmierzyć się pary starające się o dziecko metodą in vitro, bez wątpienia jest ona ogromną szansą na powiększenie rodziny, a wszelkie wątpliwości powinny być wyjaśnianie z lekarzem.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Holter jako uzupełnienie badań dla kobiet w ciąży
Holter jako uzupełnienie badań dla kobiet w ciąży
Choć zmiany w pracy serca ciężarnej kobiety często nie są powodem do niepokoju i są zjawiskiem naturalnym, które współwystępuje wraz z innymi zmianami w jej organizmie, warto pamiętać, że w tym okresie organ ten jest szczególnie obciążony, więc pojawienie się takich dolegliwości może ujawniać wystąpienie u danej pacjentki wady serca.
Sport w dwupaku. Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?
Sport w dwupaku. Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?
Sprawdź, jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować.
Oto buty dziecięce, które zapewnią ciepło nawet przy 32. stopniowym mrozie
Oto buty dziecięce, które zapewnią ciepło nawet przy 32. stopniowym mrozie
Śniegowce, które łączą w sobie wygodę, wytrzymałość, funkcjonalność, bezpieczeństwo i ekologię? Tak, to możliwe.
Ostatnie wpisy