Co dzieje się z twoimi zębami w czasie trwania ciąży?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co dzieje się z twoimi zębami w czasie trwania ciąży?

W trakcie ciąży gospodarka hormonalna bardzo się zmienia, ma to bezpośredni wpływ na zmiany zachodzące w ciele i organizmie kobiety. Wahania hormonów wpływają również na stan jamy ustnej przyszłej mamy. Niestety fakt, że wartości odżywcze, w tym witaminy i minerały są dzielone między mamę a dziecko sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Sprawdź, jak dbać o zęby będąc w ciąży.

Kobiety spodziewające się dziecka przykładają szczególną wagę do swojego zdrowia. W tym czasie nie można pominąć dbania o zęby oraz stan jamy ustnej. Nawet jeśli przed ciążą przykładałaś wiele uwagi do szczotkowania zębów, czyszczenia języków czy płukania ust w ciąży mogą pojawić się nowe problemy i schorzenia. Wiele kobiet boryka się z uczuciem suchości w gardle, krwawieniem dziąseł czy próchnicą. Dlatego również w ciąży warto udać się na kontrolę stomatologiczną i być pod stałą opieką dentysty. Niestety hormony mogą wpłynąć na pogorszenie stanu naszych zębów. Warto pamiętać, że w ostatnich miesiącach ciąży długie siedzenie na fotelu dentystycznym może być bardzo niekomfortowe, dlatego warto odbyć wizytę znacznie wcześniej i rozpocząć ewentualne leczenie.

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Nie jesteśmy w stanie zatrzymać zmian hormonalnych w naszym organizmie, jednak jest szereg praktyk, które pomogą zmniejszyć ryzyko próchnicy w czasie ciąży. Przez dziewięć miesięcy ciąży zachcianki na słodkie produkty są normą, warto jednak po każdym takim posiłku umyć zęby. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy można połączyć również z nasilonymi wymiotami w I trymestrze. Poranne mdłości mogą powodować, że kwas żołądkowy zostanie na zębach, dlatego warto nosić przy sobie szczotkę i pastę do zębów. Lekarze zalecają również, aby ewentualnie ubytki wyleczyć jeszcze przed porodem. Ma to też praktyczny aspekt, bo trudniej będzie wyjść na wizytę do stomatologa, kiedy mamy noworodka.

Kolejnym problemem z którym borykają się kobiety w ciąży są krwawiące dziąsła. Wystąpienie tego schorzenia może świadczyć o dużej ilości bakterii w jamie ustnej. Aby zmniejszyć ich ilość warto codziennie nitkować zęby i myć je po każdym posiłku. Pomoże to usunąć resztki jedzenia, które zalegają miedzy zębami.

Przeczytaj też: Czy będąc w ciąży można iść do dentysty?

Zdjęcie główne: Pixel-Shot/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plamienie w trakcie ciąży – czy to powód do niepokoju?
Plamienie w trakcie ciąży – czy to powód do niepokoju?
Jesteś w ciąży i niepokoi Cię plamienie? Zobacz, co może oznaczać!
Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę – poradnik dla pacjentów
Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę – poradnik dla pacjentów
Wybór właściwego psychoterapeuty to istotny krok dla zdrowia psychicznego. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie pytania zadać, aby podjąć dobrą decyzję.
Jak się ubrać w ciąży zimą?
Jak się ubrać w ciąży zimą?
Kobieta w ciąży musi o siebie szczególnie dbać. Co powinna nosić w okresie zimowym, by nie zmarznąć, ale i nie przegrzać organizmu?
Ostatnie wpisy