Depresja w ciąży – jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja w ciąży – jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?

Huśtawki nastroju są charakterystyczne dla kobiet w ciąży, dlatego też najczęściej są przez nie bagatelizowane. Co więcej, rodzina i znajomi również przypisują taki stan rozchwianym hormonom. Co zatem powinno zwrócić Twoją uwagę? Jak się uchronić przed depresją poporodową? Podpowiadamy!

Wbrew pozorom depresja w ciąży czy okołoporodowa nie jest takim rzadkim zjawiskiem jak się wielu wydaje. Co więcej, nieleczona może mieć poważne konsekwencje zarówno dla maluszka, jak i matki. Warto również wiedzieć, że depresja to nie tylko choroba dotykająca jedynie te kobiet, które są w niechcianej w ciąży. Wbrew pozorom wiele mam, które planowały nadejście potomstwa lub długo go wyczekiwały również mogą zostać nią dotknięte.

Pierwsze niepokojące objawy?

Huśtawki nastroju są charakterystyczne dla ciąży. Ma to związek z buzującymi hormonami. Jeśli jednak ten stan trwa zbyt długo lub coraz częściej dostrzegasz u siebie również takie objawy jak: obniżone samopoczucie, apatia, rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenie, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, zaburzenia koncentracji i nieustającą gonitwę myśli to pierwsze symptomy, które powinny zwrócić twoją uwagę.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Skontaktuj się ze specjalistą. Czasem kilka wizyt może pomóc uporać się z nagromadzonym napięciem. Nierzadko depresje dotkliwie atakuje po porodzie. Ten ostatni stanowi bowiem dla organizmu kobiety ogromny wysiłek, ból, a nierzadko prowadzi do dalszych zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Co więcej, zmiana priorytetów w życiu, wyglądu ciała, rezygnacja z pracy czy nieprzespane noce to wszystko potęguje negatywne stany emocjonalne. Psycholog pozwoli ci się na to wszystko przygotować, nauczy radzić sobie ze stresem, negatywnymi myślami i trudami macierzyństwa. Dzięki spotkaniom nie tylko przeciwdziałasz depresji, ale poprawisz swój nastrój, poczucie atrakcyjności i pewności siebie, a w konsekwencji będziesz mogła być lepszą mamą i żoną. Pamiętaj, że aby dać szczęście innym to najpierw Ty musisz być szczęśliwa.

Przeczytaj też: Czy opryszczka w ciąży szkodzi dziecku?

Zdjęcie główne: Syda Productions/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Makijaż nastolatki – czy wiesz, kiedy możesz się na niego zgodzić i jakie zasady powinnaś ustalić?
Makijaż nastolatki – czy wiesz, kiedy możesz się na niego zgodzić i jakie zasady powinnaś ustalić?
Twoja nastoletnia córka chce zacząć się malować? Zobacz, jak do tego podejść i jakie zasady z nią ustalić.
Jak pomóc dziecku walczyć z trądzikiem?
Jak pomóc dziecku walczyć z trądzikiem?
Trądzik młodzieńczy występujący u dziecka może skutecznie popsuć jego samoocenę. W tym przypadku najważniejsze jest wsparcie rodziców podczas leczenia.
Jaka mama, taka córka. Które marki szyją ubrania dla małych i dużych?
Jaka mama, taka córka. Które marki szyją ubrania dla małych i dużych?
Wyjątkową więź łączącą mamę i córkę można podkreślić na różne sposoby. Na przykład sięgając po stylizacje matchy matchy. Sprawdź, które marki proponują najpiękniejsze komplety dla mam i córek.
Ostatnie wpisy