Smoczek – ta mała niepozorna rzecz ma duży wpływ na życie naszego dziecka. Jaki smoczek będzie tym najlepszym? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Mogłoby się wydawać, że wybór smoczka to bezproblemowy temat. Okazuje się, że dylematów jest sporo. Jaki ma mieć kształt? Jakiej ma być marki? Z jakiego ma być materiału? Te pytania i wątpliwości ma niejeden rodzic, a że dziś wszystkiego w sklepach jest bardzo dużo, to i wybór smoczków jest spory. Oto kilka naszych propozycji, na które warto zwrócić uwagę.
Zdrowy noworodek rodzi się z umiejętnością ssania, które ma zapewnić przetrwanie. Jedni rodzice nie mogą sobie wyobrazić uspokajania czy usypiania bez smoka, a drugim wcale nie będzie potrzebny. Nie traktuj smoczka jako leku na wszystko i nie biegnij z nim do maluszka za każdym razem, gdy się skrzywi. Ma pełnić doraźną pomoc. Zanim podasz go dziecku, upewnij się, czy nie ma innych potrzeb. Czy nie jest głodny? Czy leży wygodnie? Czy ma czystą pieluchę? Jeżeli wszystkie te rzeczy są sprawdzone, a pociecha nadal płacze, to podanie mu smoka nie jest niczym złym.
Na samym początku należy się upewnić, że smoczek został wykonany z bezpiecznych materiałów i nie zawiera substancji, które mogłyby wywołać alergię. Jeżeli chodzi o rozmiar, to powinniśmy kierować się rozmiarem buzi dziecka. Na opakowaniach możemy znaleźć sugestie producentów. Smoczek nie może być zbyt duży i długi (może spowodować odruch wymiotny) ani za mały (może źle ustawić żuchwę).
Rodzice spotkają się z trzema rodzajami smoczków ze względu na kształt:
Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonuje się smoczki, to najczęściej możemy spotkać silikon. Do wyboru są także lateks i kauczuk. Te dwa ostatnie mogą być odrobinę delikatniejsze. Warto jednak zapamiętać, że kauczuk może uczulać i puchnąć (odkształcać), więc wtedy trzeba przejść na smoczek silikonowy.
Już od pierwszych dni życia ze smoczka mogą korzystać noworodki, dla nich przeznaczone są np. Smoczek do uspokajania Chicco Physio Micro lub Curaprox Baby Smoczek Bio Functional.
Zdjęcie główne: Zeesy Grossbaum/unsplash.com