Jak wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka?
Akcesoria i dodatki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka?

Dzisiejsze sklepy z zabawkami są wręcz przepełnione, nic dziwnego więc, że łatwo tam o nieprzemyślane zakupy. Nie mamy umiaru, a później orientujemy się, że toniemy w masie plastikowych drobiazgów, którymi nasz maluch się nie bawi. Są jednak sposoby na to, żeby kupić dziecku coś, co naprawdę sprawi mu radość. Poznaj je!

Zabawki dla dzieci kuszą także rodziców!

Gdy na świecie pojawia się dziecko, chcesz przychylić mu nieba! Rzeczywiście można zachwycić się wszystkimi tymi ubrankami, tekstyliami oraz zabawkami. Szczególnie kiedy w dzieciństwie – przez brak wyboru w sklepach albo brak środków – nie miałaś wszystkiego, o czym marzyłaś, nawet podświadomie chcesz to sobie wynagrodzić, szalejąc na zakupach dla swojego dziecka. Producenci zabawek doskonale wiedzą, co robić, żeby przemówić także do wyobraźni rodziców, którzy chętnie sięgną po portfel. Jak wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka, a nie dać się namówić na coś przereklamowanego?

Zabawka – jaka powinna być?

Nie bez powodu produkty dla dzieci mają wyraźne oznaczenia odnośnie do wieku małego użytkownika. Tak właśnie jest – wiek powinien być głównym kryterium, więc warto skorzystać z odpowiedniego filtra, gdy przeszukujesz asortyment sklepów internetowych. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale też o to, że dzieci w określonym wieku mają konkretne umiejętności, niektórych natomiast nie posiadają. Dlatego właśnie warto sięgać po produkty, które są dostosowane do wieku malucha. Jeżeli dziecko dostanie zabawkę, której w żaden sposób nie będzie umiało obsłużyć, to może być dla niego trudne! Z kolei podarowana pięciolatkowi zabawka odpowiednia dla dwulatka sprawi, że dziecko zainteresuje się przedmiotem na bardzo krótko.

Dla kogo ją kupujesz?

Kolejną sprawą będzie zastanowienie się, dla kogo kupujesz zabawkę. Podobnie jak w przypadku kupowania podarunku dla osoby dorosłej, przemyśl, jakie jest dziecko. Co najbardziej lubi, co je interesuje? Już na dość wczesnym etapie da się wyczuć, czym maluch lubi się bawić najbardziej. Kilkulatki potrafią już mieć bardzo konkretne zainteresowania!

Sięgaj po zabawki edukacyjne!

Chociaż może Ci się wydawać, że plastikowa, grająca i świecąca zabawka to doskonały pomysł na prezent dla dziecka, tak naprawdę nie służą one niczemu więcej niż chwili spokoju rodziców. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo wszyscy potrzebujemy odpoczynku, ale naprawdę można wybrać zabawkę, która będzie bawić oraz uczyć, rozwijać. Eksperci są zgodni, mówiąc, że dobra zabawka to prosta zabawka. Przykładowo sorter czy klocki to coś, co zajmie dziecko na znacznie dłużej niż grający miś. 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Wróćmy do kwestii bezpieczeństwa. Poza trzymaniem się ograniczeń wiekowych koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, czy zabawka jest starannie wykonana i nie posiada uszkodzeń. Warto także sprawdzić, z jakich materiałów jest zrobiona. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku małych dzieci, które potrafią wziąć zabawkę do ust. Nie chcesz chyba, żeby dotykały w ten sposób toksycznych materiałów? Ważne jest również to, aby rozpakowywać zabawkę razem z dzieckiem i uważać, żeby nie zrobiło sobie krzywdy elementami opakowania.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Yuri ShirotaHire

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*