Ochrona oczu dziecka – dlaczego warto o niej pamiętać cały rok?
Strefa malucha
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ochrona oczu dziecka – dlaczego warto o niej pamiętać cały rok?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Okulary przeciwsłoneczne dedykowane dla dzieci to zdecydowanie coś więcej niż modny dodatek. To przede wszystkim wyraz troski rodziców o zdrowie maluszka – bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu, dziecko jest narażone na szereg schorzeń. Co gorsza, skutki tego zaniedbania mogą się ujawnić dopiero po kilku latach, np. w postaci wady wzroku. Wiele znanych marek oferuje dopasowane do potrzeb najmłodszych okulary przeciwsłoneczne, które dzięki odpowiedniej konstrukcji są komfortowe do noszenia nawet przez większą część dnia. Okulary Izipizi to małe, urocze dzieła sztuki – nieszablonowe kolory i kształty oprawek sprawiają, że ten dodatek z pewnością zachęci malucha do jego noszenia. Sprawdź, dlaczego ochrona oczu u dzieci to temat na cały rok, a nie tylko w trakcie letnich miesięcy!

Dlaczego regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci jest istotne?

Promienie słoneczne docierające do oka dziecka, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie spojówek i rogówki, uszkodzenie rogówki oraz ubytki nabłonka. Patrzenie bezpośrednie w kierunku słońca może spowodować nawet poparzenie oka, czego objawem jest silny ból gałek ocznych. Oparzenia te są stosunkowo rzadkie, ale mogą doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia siatkówki, co ma negatywny wpływ na wzrok. 

Należy pamiętać, że niektóre schorzenia oczu mogą ujawnić się dopiero po latach, takie jak uszkodzenie siatkówki czy zaćma, co może prowadzić do pogorszenia się wzroku. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań wzroku u dzieci, a w szczególności działać zapobiegawczo i wybrać wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne i dbać o to, by maluch nosił je będąc na dworze.

Jak dopasować okulary Izipizi do wieku dziecka?

W przypadku stosowania okularów przeciwsłonecznych u dzieci, istnieją różne opinie dotyczące tego, od jakiego wieku należy zacząć je nosić. Z jednej strony niektórzy eksperci zalecają ich używanie już od najmłodszych lat, a na rynku dostępne są modele przeznaczone nawet dla kilkumiesięcznych niemowląt, zwykle jednak najczęściej stosuje się je dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. 

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wzrok dziecka nadal się rozwija aż do około 12-15 lat, szczególnie soczewka oka. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że częste używanie przez dzieci okularów może ograniczać pole widzenia i zakłócać naturalną potrzebę poznawania świata poprzez wzrok. 

Niemniej jednak rodzice powinni zapewnić odpowiednią ochronę oczu swojego dziecka, ponieważ soczewka oka u najmłodszych nie jest w stanie filtrować promieniowania UV. Dlatego dzieci w pierwszych miesiącach życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zaleca się ograniczenie spacerów i zabaw na świeżym powietrzu szczególnie między godziną 10 a 16, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, a lepiej planować te aktywności rano lub popołudniami. Po ukończeniu 4. roku życia nie ma przeciwwskazań do tego, aby dziecko było przyzwyczajane do noszenia okularów przeciwsłonecznych zwłaszcza w godzinach intensywnego nasłonecznienia. Dzieci po ukończeniu 4. roku życia mogą bezpiecznie nosić okulary przeciwsłoneczne, nie stanowiąc ryzyka dla rozwoju narządu wzroku, a jednocześnie zapewniając komfort podczas zabaw na dworze.

Zdjęcie: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jakie wybierać?
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jakie wybierać?
Okulary przeciwsłoneczne to niezbędne akcesorium w czasie letnich i słonecznych dni. Sprawdź, jakie modele będą najlepszym rozwiązaniem dla Twojego dziecka!
5 dziecięcych gwiazd Instagrama. Zobaczcie, kto z najmłodszych wyznacza trendy w social mediach
5 dziecięcych gwiazd Instagrama. Zobaczcie, kto z najmłodszych wyznacza trendy w social mediach
Nie tylko dorośli kochają modę. Swoje profile na Instagramie (i tysiące obserwujących) mają także dzieci.
Ranking najciekawszych profili parentingowych na Instagramie!
Ranking najciekawszych profili parentingowych na Instagramie!
Kobiety, które wychowują dzieci, bardzo często szukają porad i różnych informacji w internecie. Pomocne są różnego rodzaju profile parentingowe na Instagramie, które często są potężną dawką wiedzy. Sprawdzamy, które warto śledzić i znać!
Ostatnie wpisy