Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy współżycie z partnerem w tym czasie to dobry pomysł? O ile Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu.
Jeśli chcesz zajść w ciąże w naturalny sposób, uprawiasz seks. Jeśli jesteś już w stanie błogosławionym, to pewnie zastanawiasz się, czy seks jest bezpieczny. A może lepiej z niego zrezygnować? Odpowiedź na to pytanie zależy od stanu zdrowia danej pacjentki i tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Co warto wiedzieć o seksie w czasie ciąży?
W trakcie ciąży w ciele kobiety zachodzi dużo zmian fizycznych, ale przede wszystkim tych hormonalnych. Nie dość, że na porządku dziennym są wahania nastrojów (które są odpowiedzialne za skrajną ekspresję emocjonalną, od euforii, po stany melancholii), zmienny apetyt, to jeszcze zmienia się ciało. Kobieta nosząca pod sercem nowe życie inaczej zaczyna postrzegać własne ciało, myśli o rodzicielstwie. Wiele czynników składa się na to, czy ma ochotę na seks, czy wręcz przeciwnie, bo uprawianie miłości jest na dany moment ostatnią rzeczą, o której myśli.
Jak to jest z ochotą na seks w czasie ciąży? Mówi się, że kobiece hormony wówczas buzują, więc panie mogą mieć ochotę na seks “tu i teraz”. Co więcej, w tym stanie przekrwienie sfer erogennych jest większe, co może mieć również wpływ na większy popęd seksualny. Wiele par lubi też kochać się podczas ciąży, ponieważ są bardziej zrelaksowani i nie odczuwają presji związanej z zabezpieczeniem się, nie trzeba więc na zapas myśleć o antykoncepcji. Kobiety w stanie błogosławionym mają lepszą cerę, mocniejsze włosy, krąglejsze piersi, a więc wielu panów uważa, że są wówczas jeszcze atrakcyjniejsze. W pochwie zwiększa się ilość wydzieliny, więc stosunek staje się przyjemniejszy. Jednak czasem przyszłych rodziców dopadają wątpliwości i zastanawiają się, czy seks nie zaszkodzi ich maleństwu. To kwestia bardzo indywidualna i najlepiej skonsultować ją z lekarzem. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze, to nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, by ograniczać lub rezygnować z aktywności seksualnej na czas ciąży. Tak zwany seks pochwowy jest bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dziecka w jej łonie.
Kobieta czuje się źle, ale partner nalega na stosunek w czasie ciąży? Rozmowy o seksie nie mogą być tematem tabu. Jeśli ojciec Twojego dziecka nie rozumie powagi sytuacji, poproś, by nakreślił mu ją lekarz prowadzący ciążę. O ile nie ma przeciwwskazań, to śmiało możecie się kochać, nie obawiając się, że ucierpi dziecko. Maleństwo ma ochronę w postaci wód płodowych i mięśnia macicy, a więc podczas waszego seksu nie będzie odczuwało żadnych uderzeń, ponieważ wytworzona bariera ochronna do tego nie dopuści. Jednak kwestią bardzo indywidualną jest popęd kobiet w ciąży. Zwykle w pierwszym trymestrze jest on nieznaczny, podobnie jak pod koniec, zaś wzmożony jest mniej więcej na półmetku.
W jakich konkretnie sytuacjach lepiej będzie unikać współżycia? Na to pytanie indywidualnie dla każdej pacjentki powinien odpowiedzieć lekarz, ale jest kilka przypadków, gdy nie zaleca się współżycia. Jeśli jest ryzyko przedwczesnego porodu lub rozwiązanie pierwszej ciąży odbyło się zdecydowanie za wcześnie. Lepiej nie współżyć, gdy po stosunku pojawia się krwawienie oraz w sytuacji tzw. przodującego łożyska. Jeśli w trakcie ciąży szyjka macicy otwiera się za wcześnie, zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu. Należy zdawać sobie też sprawę z tego, że orgazm jest w stanie wywołać lekkie skurcze macicy, nie jest to co prawda zjawisko groźne, ale jeśli bywa nasilone, to lepiej powiadomić o tym fakcie swojego ginekologa.
Przeczytaj też: Czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna?
Zdjęcie główne: Wisky/ stock.adobe.com