Czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna?

Przed tym dylematem stoi wiele przyszłych mam. Czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Ciąża to nie choroba – i tak, i nie!

Z jednej strony prawdziwe jest popularne powiedzenie mówiące, że ciąża to nie choroba, z drugiej natomiast na przyszłą mamę i jej maluszka należy szczególnie uważać. Oczywiście kolejną kwestią jest też to, że każda ciąża jest inna. To, że jedna kobieta przechodziła ten stan bez żadnych problemów, nie oznacza, że tak będzie w przypadku każdej innej. Niektóre ciężarne mają w tym okresie liczne problemy ze zdrowiem, a nawet z donoszeniem ciąży do bezpiecznego terminu, dlatego do takich kwestii należy podchodzić indywidualnie. Jednym z pytań nurtujących przyszłe mamy jest to, czy w ciąży można podróżować samolotem.

Ciąża i samolot

W dzisiejszych czasach podróż samolotem nie jest niczym szczególnym. Dzisiaj na pokład samolotu wsiadamy jak kiedyś do autobusu czy pociągu – to fakty, z którymi trudno dyskutować. Dzięki samolotom odwiedzamy rodzinę i znajomych za granicą lub latamy na wczasy, także bardziej dostępne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Biorąc pod uwagę to, że ciąża trwa 9 miesięcy, sporym wyrzeczeniem wydaje się całkowita rezygnacja z samolotowych podróży na cały okres oczekiwania na dziecko. Co na ten temat sądzą specjaliści?

Tak, ale…

Rozważania na temat podróżowania samolotem w ciąży należy zacząć od tego, czy mamy do czynienia z przebiegającą bez problemów ciążą. Jeżeli tak jest, lekarze nie widzą powodu ku temu, aby przyszła mama rezygnowała z aktywności zawodowej czy też z podróży. Warto jednak pamiętać o tym, że ciężarna kobieta to pasażer, który ma ograniczone możliwości przemieszczania się i w sposób szczególny powinna być traktowana. Odpowiedź na pytanie, czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna, brzmi więc: tak, ale nie zapominaj o szczególnych względach bezpieczeństwa!

Zacznij od konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę

Punkt pierwszy przygotowań do podróży: telefon do lekarza prowadzącego! Medyk, który zajmuje się Tobą i Twoim dzieckiem będzie wiedział najlepiej, czy dać Ci zielone światło odnośnie do podróży. To on jest w tej sytuacji Twoim najrozsądniejszym doradcą, którego warto posłuchać. Szczególnie po 28. tygodniu ciąży nie będzie możliwe podróżowanie samolotem bez zaświadczenia lekarskiego. Taka konsultacja to konieczność także ze względów formalnych. Na pokładzie samolotu miej ze sobą również kartę ciąży oraz aktualne badania.

W tym trymestrze podróż jest najbezpieczniejsza

Jeżeli Twoja podróż to np. planowany urlop, a nie nagła konieczność, zaplanuj ją na drugi trymestr ciąży. To właśnie ten czas uchodzi za najbezpieczniejszy moment podczas oczekiwania na dziecko. Ryzyko poronienia jest znacznie mniejsze niż na początku, natomiast samopoczucie przyszłej mamy – zwykle lepsze niż w pierwszym i trzecim trymestrze.

O czym pamiętać podczas lotu?

Jeżeli jesteś już w samolocie, pamiętaj o kilku istotnych zasadach. Podczas lotu pij duże ilości wody, ponieważ w ciąży masz na nią jeszcze większe zapotrzebowanie. Często zginaj i prostuj nogi, a co pół godziny, jeżeli jest taka możliwość, przespaceruj się po pokładzie. Gdy rezerwujesz miejsce, spróbuj zadbać o to, aby Twoje siedzenie było blisko toalety. Lekarze są zgodni także co do tego, że lot w ciąży nie powinien trwać dłużej niż 4 godziny. Dłuższe loty powinny mieć swoje konkretne uzasadnienie.

Podróże samolotem w ciąży – to proste

Jak widać, sytuacja nie jest zbyt skomplikowana. Jeżeli należysz do przyszłych mam cieszących się dobrymi wynikami badań, podróż samolotem wydaje się jak najbardziej osiągalna. Pamiętaj o względach bezpieczeństwa i przede wszystkim słuchaj swojego organizmu. To najlepszy doradca. 

Przeczytaj też: Sport w dwupaku. Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?

Zdjęcie główne: AePatt Journey/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na tworzenie zabawek edukacyjnych dla dzieci
Domowe sposoby na tworzenie zabawek edukacyjnych dla dzieci
Oto kilka pomysłów na edukacyjne zabawki, które można wykonać w domu z łatwo dostępnych materiałów.
Czy warto spać na poduszkach ortopedycznych?
Czy warto spać na poduszkach ortopedycznych?
Dowiedz się, jak poduszki ortopedyczne mogą poprawić Twój sen i zdrowie. Poznaj korzyści i porównaj z innymi opcjami dostępnymi na rynku.
Polska gwiazda zostanie mamą po raz drugi! Sprawdź, kto podzielił się z fanami tą radosną nowiną
Polska gwiazda zostanie mamą po raz drugi! Sprawdź, kto podzielił się z fanami tą radosną nowiną
Celebrytka zamieściła w social mediach również bardzo ważne przesłanie.
Ostatnie wpisy