Czy opryszczka w ciąży szkodzi dziecku?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy opryszczka w ciąży szkodzi dziecku?

Wyskoczyła ci na ustach opryszczka i nie wiesz co zrobić? Obawiasz się, że może ona zaszkodzić dziecku? Dowiedz się co zrobić kiedy wyskoczy ci opryszczka w ciąży.

Opryszczka to wirusowa choroba zakaźna. Wywoływana jest przez wirus HSV1 i HSV2. Pierwszy odpowiada za opryszczkę wargową. To popularne zimno, które tworzy się na ustach w postaci pęcherzyków w wyniku osłabienia organizmu, gwałtownych zmian temperatur, stresu czy zaburzeń hormonalnych. Można je bardzo łatwo przenieść za pomocą śliny, na przykład poprzez pocałunek, używanie tego samego kubka czy widelca.

Drugi to opryszczka genitalna, która wywołuje zmiany w narządach płciowych. Przenoszona jest zazwyczaj poprzez stosunek, jednak zarazić się nią można również poprzez kontakt z deską klozetową czy ręcznikiem, jeśli wcześniej korzystała z niego osoba z aktywnym wirusem.

W okresie prenatalnym najgroźniejsza jest pierwotna opryszczka, czyli taka, która występuje u kobiety po raz pierwszy. To właśnie ona może zwiększyć ryzyko poronienia w pierwszych 6 miesiącach. Nie należy również lekceważyć opryszczki genitalnej, która może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Co w przypadku wtórnej opryszczki? Tu również warto zachować czujność i niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego, aby podjąć skuteczną formę terapii przeciwwirusowej.

Przeczytaj też: 5 domowych sposobów na ciążowe dolegliwości

Zdjęcie główne: Africa Studio/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przytulnie urządzić dziecięcy pokoik?
Jak przytulnie urządzić dziecięcy pokoik?
Pokoik dziecięcy jest bardzo ważnym miejscem dla rozwoju Twojego malucha. Warto więc postarać się, aby był on miejscem komfortowym, estetycznym i przytulnym. Podpowiadamy, jak możesz urządzić ten pokój, aby taki właśnie się stał.
Po czym poznać, że dziecko jest przegrzane?
Po czym poznać, że dziecko jest przegrzane?
Niektóre mamy, gdy chcą chronić swoje dziecko przed zimnem, osiągają odwrotny efekt – przegrzewają je. Co nakładać swojemu potomkowi, by mieć pewność, że nie będzie mu ani za gorąco, ani za zimno?
Jak wprowadzać nowe pokarmy do diety malucha – strategie żywieniowe dla rodziców
Jak wprowadzać nowe pokarmy do diety malucha – strategie żywieniowe dla rodziców
W tym artykule omówimy skuteczne strategie żywieniowe dla rodziców, które ułatwią wprowadzanie nowych pokarmów do diety malucha.
Ostatnie wpisy