Czy opryszczka w ciąży szkodzi dziecku?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy opryszczka w ciąży szkodzi dziecku?

Wyskoczyła ci na ustach opryszczka i nie wiesz co zrobić? Obawiasz się, że może ona zaszkodzić dziecku? Dowiedz się co zrobić kiedy wyskoczy ci opryszczka w ciąży.

Opryszczka to wirusowa choroba zakaźna. Wywoływana jest przez wirus HSV1 i HSV2. Pierwszy odpowiada za opryszczkę wargową. To popularne zimno, które tworzy się na ustach w postaci pęcherzyków w wyniku osłabienia organizmu, gwałtownych zmian temperatur, stresu czy zaburzeń hormonalnych. Można je bardzo łatwo przenieść za pomocą śliny, na przykład poprzez pocałunek, używanie tego samego kubka czy widelca.

Drugi to opryszczka genitalna, która wywołuje zmiany w narządach płciowych. Przenoszona jest zazwyczaj poprzez stosunek, jednak zarazić się nią można również poprzez kontakt z deską klozetową czy ręcznikiem, jeśli wcześniej korzystała z niego osoba z aktywnym wirusem.

W okresie prenatalnym najgroźniejsza jest pierwotna opryszczka, czyli taka, która występuje u kobiety po raz pierwszy. To właśnie ona może zwiększyć ryzyko poronienia w pierwszych 6 miesiącach. Nie należy również lekceważyć opryszczki genitalnej, która może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Co w przypadku wtórnej opryszczki? Tu również warto zachować czujność i niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego, aby podjąć skuteczną formę terapii przeciwwirusowej.

Przeczytaj też: 5 domowych sposobów na ciążowe dolegliwości

Zdjęcie główne: Africa Studio/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?
Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?
Każda kobieta powinna świadomie przygotować się do poczęcia potomka. Dlatego warto, by wykonała pakiet podstawowych badań, które pozwolą wykryć schorzenia mogące zagrażać dziecku. Które warto zrobić?
Chustowanie – dlaczego ten sposób noszenia dziecka stał się tak popularny?
Chustowanie – dlaczego ten sposób noszenia dziecka stał się tak popularny?
Chustonoszenie staje się popularnym sposobem na noszenie noworodków i niemowlaków. Sprawdź, jakie ma zalety!
Jak dbać o skórę po ciąży?
Jak dbać o skórę po ciąży?
O ile podczas ciąży cera zazwyczaj jest całkowicie bezproblemowa, o tyle po porodzie często pojawia się wiele różnych dolegliwości skórnych. Należy działać szybko, by problem się nie pogłębił.
Ostatnie wpisy