Jakie są przyczyny męskiej niepłodności?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są przyczyny męskiej niepłodności?

Przyczyn męskiej niepłodności może być kilka. Warto o nich wiedzieć jeszcze przed staraniami o potomka.

Kiedy można mówić o niepłodności? Na pewno nie po miesiącu starań o dziecka. Szacuje się, że z problemem warto się zgłosić do lekarza, jeśli po roku regularnego współżycia kobieta nie zachodzi w ciążę. I na pewno nie należy panikować, niepłodność może być bowiem stanem odwracalnym, jeśli podjęte zostaną odpowiednie działania. Oprócz leczenia farmakologicznego zawsze konieczna jest też zmiana trybu życia, nawyków oraz diety.

Niepłodność może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy para nie mogła spłodzić potomka, mówiło się, że problem leży po stronie kobiety. Badania naukowe potwierdzają jednak, że niepłodność może dotknąć każdego bez względu na płeć. Dlatego tak ważne jest, by obie strony poddały się badaniom.

Niepłodność a bezpłodność to dwa różne pojęcia

Wiele osób myli niepłodność z bezpłodnością, a de facto są to dwa różne pojęcia. Niepłodność ma miejsce, jeśli po roku starań parze nie udaje się począć potomka, mimo regularnego współżycia 3–4 razy w ciągu tygodnia. Bezpłodność jest znacznie poważniejsza. W tym przypadku nie ma bowiem szans na zapłodnienie lub zajście w ciążę i jest to nieodwracalne. Z kolei niepłodność można leczyć i odpowiednie działania dają duże szanse na posiadanie potomstwa.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności u mężczyzn?

Problemy z poczęciem dziecka bardzo często dotykają mężczyzn, którzy chorują na tarczycę, cukrzycę, przewlekłe zapalenie nerek, choroby układu krążenia oraz hiperprolaktynemię. Bardzo często niepłodność mogą też powodować nieprawidłowości dotyczące jąder lub ich okolic. Chodzi tu m.in. o urazy jąder i nieprawidłowości z tym związane, wodniaka jąder, żylaki powrózka nasiennego, niedoczynność idiopatyczną. Problemy z poczęciem potomka często są również następstwem stanu zapalnego gruczołu krokowego oraz infekcje narządów.

Jak się okazuje – niepłodność może być też spowodowana czynnikami środowiskowymi, takimi jak palenie papierosów, sięganie po różnego typu używki, narażanie organizmu na kontakt z toksycznymi substancjami, nieodpowiednia dieta, nadwaga oraz niehigieniczny tryb życia.

Jak zdiagnozować niepłodność?

Podstawą stwierdzenia niepłodności oraz ustalenia jej ewentualnej przyczyny jest wykonanie badania przedmiotowego oraz przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego. Podczas wywiadu lekarz będzie chciał się dowiedzieć m.in. o wszystkich chorobach, także tych, na które kiedyś chorował mężczyzna. Pyta też o infekcje, zabiegi operacyjne, a także warunki pracy. Musi również zadać dość intymne pytania, jak częstotliwość stosunków płciowych oraz czas starania się pary o dziecko.

Na tej podstawie specjalista wykonuje badania dodatkowe, wcześniej sprawdza też stan prostaty, tarczycy i narządów płciowych.

Zdj. główne: National Cancer Institute/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co oznacza, że kosmetyki są eko?
Co oznacza, że kosmetyki są eko?
Każdego dnia wykorzystujemy wręcz dziesiątki kosmetyków. Te oczywiście zawierają składniki korzystne dla naszej cery, czy też innych elementów naszego ciała. Nie zawsze są one jednak ekologiczne i ich pozyskiwanie czy produkowanie może być niekorzystne dla środowiska. Po czym więc poznać, że kosmetyki są eko i dlaczego warto z nich korzystać?
Jakie są korzyści i potencjalne ryzyka związane z zabiegiem mezoterapii igłowej?
Jakie są korzyści i potencjalne ryzyka związane z zabiegiem mezoterapii igłowej?
Dowiedz się, jak mezoterapia igłowa może poprawić kondycję skóry, a także jakie są mogą wystąpić skutki uboczne. Czy zabieg jest dla wszystkich?
Skorzystanie z usług kliniki medycyny estetycznej to nie wstyd!
Skorzystanie z usług kliniki medycyny estetycznej to nie wstyd!
Współczesne społeczeństwo coraz bardziej docenia wartość dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu. W związku z tym medycyna estetyczna zyskuje na popularności, oferując szeroki wachlarz zabiegów, które pomagają ludziom czuć się lepiej w swojej skórze.
Ostatnie wpisy