Jak odczytać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, a co dwie?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak odczytać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, a co dwie?

Wiele par starających się o dziecko nie może doczekać się momentu, gdy na teście pokażą się dwie wyraźne kreski. To jasny znak, że kobieta jest w ciąży. Dzięki czułym testom ciążowym, które polegają na wprowadzeniu kilku kropel moczu na specjalny pasek już w pierwszych tygodniach ciąży możemy dowiedzieć się czy zostaniemy rodzicami. Czasami druga kreska na teście nie jest wyraźna i kobieta ma wątpliwości czy jest w ciąży, warto wówczas wykonać badanie poziomu hormonu beta HCG. Sprawdź kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Jak działa test ciążowy i jak interpretować jego wynik?

Domowe testy ciążowe to prosty i skuteczny sposób, aby sprawdzić czy doszło do zapłodnienia. Czuły test ma na celu wykrycie hormonu ciążowego, który nosi nazwę gonadotropina kosmówkowa -hCG. Test może pokazać miarodajny wynik już 8 dni po zapłodnieniu, kiedy poziom hormonu zaczyna wzrastać. Najlepiej zrobić test w domowych warunkach w dniu spodziewanej miesiączki – wynik wówczas będzie pewniejszy. Wynik otrzymujemy właściwie w kilka minut. Co symbolizują poszczególne kreski w teście ciążowym?

  • Dwie kreski – Gratulacje! Jesteś w ciąży. Wynik testu jest pozytywny. Na testach cyfrowych zamiast dwóch kresek możesz zobaczyć napis „tak” lub symbol plusa (+). Zazwyczaj nawet lekko zarysowana, biała kreska w obszarze T oznacza, że jesteś w stanie błogosławiony.
  • Jedna kreska w obszarze C i brak linii w obszarze T – zazwyczaj taki wynik jest negatywny i oznacza, że nie jesteś w ciąży. W przypadku cyfrowych testów ciążowych na ekranie zobaczysz napisz „nie” lub minus (-).
  • Brak kresek lub jedna linia w obszarze C – test został przeprowadzony niepoprawnie i wynik jest błędny. W takiej sytuacji należy wykonać ponownie test używając nowego egzemplarza.

Jak wykonać test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonywać zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. W sklepach i aptekach można spotkać trzy rodzaje testów ciążowych:

  1. Płytkowe – mocz trzeba umieścić na płytce testowej za pomocą kroplomierza,
  2. Strumieniowe – końcówkę testu umieszcza się pod strumieniem oddawanego moczu i trzyma się ją przez kilka sekund,
  3. Paskowe – końcówkę zamaczamy we wcześniej przygotowanym pojemnik z moczem. Najlepiej, aby pojemnik przed oddaniem do niego moczu był jałowy.

Przeczytaj też: Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co założyć na chrzest? 3 propozycje dla mamy
Co założyć na chrzest? 3 propozycje dla mamy
Każda mama chce ładnie wyglądać na chrzcie swojego dziecka. Jej strój powinien być jednak także wygodny, przecież maleństwo wymaga ciągłej uwagi i opieki. Sprawdź, co warto założyć.
Co nosić, aby po porodzie czuć się wygodnie i elegancko?
Co nosić, aby po porodzie czuć się wygodnie i elegancko?
W pierwszych tygodniach po porodzie warto zadbać o jak największy komfort i wygodę. Podpowiadamy więc, co warto nosić zaraz po narodzinach dziecka, aby czuć się wygodnie, ale także stylowo.
Najważniejsze etapy ciąży
Najważniejsze etapy ciąży
Poznaj najważniejsze etapy ciąży i sprawdź, czego możesz się wtedy spodziewać.
Ostatnie wpisy