Jak odczytać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, a co dwie?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak odczytać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, a co dwie?

Wiele par starających się o dziecko nie może doczekać się momentu, gdy na teście pokażą się dwie wyraźne kreski. To jasny znak, że kobieta jest w ciąży. Dzięki czułym testom ciążowym, które polegają na wprowadzeniu kilku kropel moczu na specjalny pasek już w pierwszych tygodniach ciąży możemy dowiedzieć się czy zostaniemy rodzicami. Czasami druga kreska na teście nie jest wyraźna i kobieta ma wątpliwości czy jest w ciąży, warto wówczas wykonać badanie poziomu hormonu beta HCG. Sprawdź kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Jak działa test ciążowy i jak interpretować jego wynik?

Domowe testy ciążowe to prosty i skuteczny sposób, aby sprawdzić czy doszło do zapłodnienia. Czuły test ma na celu wykrycie hormonu ciążowego, który nosi nazwę gonadotropina kosmówkowa -hCG. Test może pokazać miarodajny wynik już 8 dni po zapłodnieniu, kiedy poziom hormonu zaczyna wzrastać. Najlepiej zrobić test w domowych warunkach w dniu spodziewanej miesiączki – wynik wówczas będzie pewniejszy. Wynik otrzymujemy właściwie w kilka minut. Co symbolizują poszczególne kreski w teście ciążowym?

  • Dwie kreski – Gratulacje! Jesteś w ciąży. Wynik testu jest pozytywny. Na testach cyfrowych zamiast dwóch kresek możesz zobaczyć napis „tak” lub symbol plusa (+). Zazwyczaj nawet lekko zarysowana, biała kreska w obszarze T oznacza, że jesteś w stanie błogosławiony.
  • Jedna kreska w obszarze C i brak linii w obszarze T – zazwyczaj taki wynik jest negatywny i oznacza, że nie jesteś w ciąży. W przypadku cyfrowych testów ciążowych na ekranie zobaczysz napisz „nie” lub minus (-).
  • Brak kresek lub jedna linia w obszarze C – test został przeprowadzony niepoprawnie i wynik jest błędny. W takiej sytuacji należy wykonać ponownie test używając nowego egzemplarza.

Jak wykonać test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonywać zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. W sklepach i aptekach można spotkać trzy rodzaje testów ciążowych:

  1. Płytkowe – mocz trzeba umieścić na płytce testowej za pomocą kroplomierza,
  2. Strumieniowe – końcówkę testu umieszcza się pod strumieniem oddawanego moczu i trzyma się ją przez kilka sekund,
  3. Paskowe – końcówkę zamaczamy we wcześniej przygotowanym pojemnik z moczem. Najlepiej, aby pojemnik przed oddaniem do niego moczu był jałowy.

Przeczytaj też: Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poznajcie najbardziej oryginalne imiona dzieci polskich gwiazd
Poznajcie najbardziej oryginalne imiona dzieci polskich gwiazd
Jeśli poszukujecie oryginalnych inspiracji, ten materiał jest właśnie dla Was.
Jak skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy po ciąży?
Jak skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy po ciąży?
Jakie kroki podjąć, aby pozbyć się dodatkowych kilogramów po ciąży? Podpowiadamy, jak skutecznie schudnąć!
Jak prawidłowo aplikować AcrylGel dla osiągnięcia profesjonalnego efektu?
Jak prawidłowo aplikować AcrylGel dla osiągnięcia profesjonalnego efektu?
Odkryj tajniki aplikacji AcrylGel i dowiedz się, jak uzyskać profesjonalny efekt. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący technik aplikacji, porad i najlepszych produktów na rynku.
Ostatnie wpisy