3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży
Dla mamyPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży

Ciąża i okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy, ale wiele pań narzeka na problem wypadających włosów. Ten niepożądany proces rozpoczyna się zazwyczaj około drugiego miesiąca po urodzeniu dziecka.

Wypadanie włosów u kobiet po porodach jest spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Niektóre z pań borykają się z tym problemem znacznie dłużej niż inne. Poznaj 5 złotych rad, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży.

Problem wypadania włosów tkwi w hormonach

Włosy wypadają nam codziennie, kiedy więc należy się niepokoić tym stanem rzeczy? Wówczas, gdy wypada ich ponad 100 na dobę. Większe niż przeciętne wypadanie włosów przytrafia się ludziom w różnych fazach ich życia, a jednym z powodów ich nadmiernego tracenia może być poporodowe osłabienie organizmu kobiety.

Kiedy trudno jest określić przyczynę wypadania włosów, to problem może znajdować się w niedoborze estrogenu – po urodzeniu dziecka poziom tego hormonu znacznie spada. Odwrotna sytuacja ma miejsce w czasie ciąży – poziom estrogenu wzrasta, a włosy stają się zdecydowanie mocniejsze.

Po porodzie niknie zapotrzebowanie na hormon, więc jego ilość w ciele maleje. W rezultacie włosy z silnych i gęstych stają się w matowe i dość cienkie. Te, które powinny naturalnie wypaść w czasie ciąży, robią to masowo po porodzie. Dlatego też kobiety w połogu mają wrażenie, że ich włosy „wypadają garściami”. Przyczyną wypadania włosów może być też długie karmienie dziecka piersią, które podtrzymuje wysokie stężenia prolaktyny w organizmie. Stres także jest czynnikiem zwiększającym produkcję tego hormonu.

Jak uporać się z problemem wypadania włosów po ciąży?

1.Preparaty na wypadające włosy

Pomocne na problem wypadania włosów mogą okazać się preparaty wspomagające ich odbudowę i regenerację. W aptece warto zwrócić uwagę na te specyfiki, które mają  odpowiedni skład dla karmiących mam. Dobierając odpowiedni suplement na poprawę kondycji włosów trzeba pamiętać o tym, by miał zbilansowany skład. 

Preparaty wspomagające odbudowę włosów powinny zawierać witaminy i aminokwasy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Specjaliści zalecają też stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie aminokwasy siarkowe, ponieważ stanowią one podstawowy czynnik budulcowy włosów.

2.Odpowiednia dieta

Prawidłowa i zdrowa diecie jest niezbędna, by dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji i wzmocnić go od wewnątrz. W jakie składniki powinna być bogata? 

  • białka i aminokwasy siarkowe – są to składniki niezbędne do prawidłowej budowy włosów. Znajdziemy je w mięsie, jajkach czy przetworach zbożowych;
  • krzem – wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Zawierają go płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż czy buraki. Wspomniane płatki owsiane są również świetnym źródłem witamin z grupy B, a także magnezu, żelaza i właśnie krzemu. Perfekcyjnie „czyszczą” jelita i uzupełniają niedobory witamin potrzebnych do wzmocnienia cebulek włosowych.

3.Pielęgnacja włosów

Odpowiednia pielęgnacja również jest pomocna na wypadanie włosów po ciąży. Dzięki specjalnym produktom wzmocnimy cebulki włosowe i przyspieszymy wzrost nowych włosów. W aptece możemy kupić delikatne, ziołowe szampony z czarną rzepą lub skrzypem polnym na wypadanie.

A czy wiesz, że nieumiejętne używanie suszarek i prostownic także bardzo niszczy włosy? Bardzo łatwo jest je uszkodzić, ponieważ pod wpływem wilgoci łuski rozchylają się, a same włosy stają się mocno splątane, w efekcie czego w czasie czesania mnóstwo z nich zostanie złamanych. Wysoka temperatura również źle na nie wpływa, bo gorący strumień powietrza z suszarki zmienia wodę zamkniętą pod łuskami włosowymi w parę, która z kolei niszczy strukturę włosa. Dlatego zdrowiej jest pozwolić głowie wyschnąć naturalnie, zwłaszcza w okresie połogu.

Przeczytaj też: Zabiegi, które ułatwiają odzyskać sylwetkę po porodzie

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Droga do zdrowia: Odkryj tajniki życia zdrowego i aktywnego
Droga do zdrowia: Odkryj tajniki życia zdrowego i aktywnego
Droga do zdrowia: Odkryj tajniki zdrowego i aktywnego życia. Zdrowie to klucz do pełni szczęścia i satysfakcji!
Srebrne świece sprawdzoną ozdobą każdego wnętrza
Srebrne świece sprawdzoną ozdobą każdego wnętrza
Ciepłe, przyćmione światło świec stworzy w każdym wnętrzu niepowtarzalny klimat, nada pomieszczeniu tajemniczy, baśniowy charakter, a świeca dobrana do stylu pomieszczenia stanie się jego pięknym detalem dekoracyjnym. Najciekawiej prezentującym się elementem, pasującym niemal do każdego typu aranżacja będzie świeca o szlachetnej, chłodnej barwie srebra.
Sinsay przygotował świąteczną niespodziankę dla małych fanek „Krainy Lodu 2”
Sinsay przygotował świąteczną niespodziankę dla małych fanek „Krainy Lodu 2”
Jeśli Mikołajki zastanawiają się, co jeszcze mogą dorzucić do paczek swoich pociech, zostawiamy tutaj małą podpowiedź.
Ostatnie wpisy