3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży
Dla mamyPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży

Ciąża i okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy, ale wiele pań narzeka na problem wypadających włosów. Ten niepożądany proces rozpoczyna się zazwyczaj około drugiego miesiąca po urodzeniu dziecka.

Wypadanie włosów u kobiet po porodach jest spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Niektóre z pań borykają się z tym problemem znacznie dłużej niż inne. Poznaj 5 złotych rad, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży.

Problem wypadania włosów tkwi w hormonach

Włosy wypadają nam codziennie, kiedy więc należy się niepokoić tym stanem rzeczy? Wówczas, gdy wypada ich ponad 100 na dobę. Większe niż przeciętne wypadanie włosów przytrafia się ludziom w różnych fazach ich życia, a jednym z powodów ich nadmiernego tracenia może być poporodowe osłabienie organizmu kobiety.

Kiedy trudno jest określić przyczynę wypadania włosów, to problem może znajdować się w niedoborze estrogenu – po urodzeniu dziecka poziom tego hormonu znacznie spada. Odwrotna sytuacja ma miejsce w czasie ciąży – poziom estrogenu wzrasta, a włosy stają się zdecydowanie mocniejsze.

Po porodzie niknie zapotrzebowanie na hormon, więc jego ilość w ciele maleje. W rezultacie włosy z silnych i gęstych stają się w matowe i dość cienkie. Te, które powinny naturalnie wypaść w czasie ciąży, robią to masowo po porodzie. Dlatego też kobiety w połogu mają wrażenie, że ich włosy „wypadają garściami”. Przyczyną wypadania włosów może być też długie karmienie dziecka piersią, które podtrzymuje wysokie stężenia prolaktyny w organizmie. Stres także jest czynnikiem zwiększającym produkcję tego hormonu.

Jak uporać się z problemem wypadania włosów po ciąży?

1.Preparaty na wypadające włosy

Pomocne na problem wypadania włosów mogą okazać się preparaty wspomagające ich odbudowę i regenerację. W aptece warto zwrócić uwagę na te specyfiki, które mają  odpowiedni skład dla karmiących mam. Dobierając odpowiedni suplement na poprawę kondycji włosów trzeba pamiętać o tym, by miał zbilansowany skład. 

Preparaty wspomagające odbudowę włosów powinny zawierać witaminy i aminokwasy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Specjaliści zalecają też stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie aminokwasy siarkowe, ponieważ stanowią one podstawowy czynnik budulcowy włosów.

2.Odpowiednia dieta

Prawidłowa i zdrowa diecie jest niezbędna, by dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji i wzmocnić go od wewnątrz. W jakie składniki powinna być bogata? 

  • białka i aminokwasy siarkowe – są to składniki niezbędne do prawidłowej budowy włosów. Znajdziemy je w mięsie, jajkach czy przetworach zbożowych;
  • krzem – wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Zawierają go płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż czy buraki. Wspomniane płatki owsiane są również świetnym źródłem witamin z grupy B, a także magnezu, żelaza i właśnie krzemu. Perfekcyjnie „czyszczą” jelita i uzupełniają niedobory witamin potrzebnych do wzmocnienia cebulek włosowych.

3.Pielęgnacja włosów

Odpowiednia pielęgnacja również jest pomocna na wypadanie włosów po ciąży. Dzięki specjalnym produktom wzmocnimy cebulki włosowe i przyspieszymy wzrost nowych włosów. W aptece możemy kupić delikatne, ziołowe szampony z czarną rzepą lub skrzypem polnym na wypadanie.

A czy wiesz, że nieumiejętne używanie suszarek i prostownic także bardzo niszczy włosy? Bardzo łatwo jest je uszkodzić, ponieważ pod wpływem wilgoci łuski rozchylają się, a same włosy stają się mocno splątane, w efekcie czego w czasie czesania mnóstwo z nich zostanie złamanych. Wysoka temperatura również źle na nie wpływa, bo gorący strumień powietrza z suszarki zmienia wodę zamkniętą pod łuskami włosowymi w parę, która z kolei niszczy strukturę włosa. Dlatego zdrowiej jest pozwolić głowie wyschnąć naturalnie, zwłaszcza w okresie połogu.

Przeczytaj też: Zabiegi, które ułatwiają odzyskać sylwetkę po porodzie

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Masaż leczniczy – jakie korzyści z niego wynikają?
Masaż leczniczy – jakie korzyści z niego wynikają?
Masaż leczniczy jest praktyką terapeutyczną, której korzenie sięgają starożytności.
Czy zanim się dowiedziałaś o ciąży, popijałaś wino lub paliłaś? Sprawdzamy, czy takie działanie mogło być niebezpieczne dla płodu
Czy zanim się dowiedziałaś o ciąży, popijałaś wino lub paliłaś? Sprawdzamy, czy takie działanie mogło być niebezpieczne dla płodu
Zdarzyło Ci się napić alkoholu i zapalić papierosa, a okazało się, że jesteś w ciąży? Dowiedz się, czy zaszkodziło to Twojemu dziecku!
Co warto wiedzieć o aminikowach białkowych?
Co warto wiedzieć o aminikowach białkowych?
Odkryj, jak aminokwasy białkowe wpływają na budowę mięśni, poprawę regeneracji i kondycji fizycznej. Dowiedz się, jak je prawidłowo stosować i jakie korzyści przyniosą Twojemu organizmowi.
Ostatnie wpisy