Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla przyszłych mam?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla przyszłych mam?

Przygotowujesz się do ciąży lub już w niej jesteś? Na pewno sporo słyszałaś o kwasie foliowym. Dlaczego przyjmowanie go jest tak istotne dla przyszłych mam? Dowiedz się wszystkiego na ten temat, aby zadbać o zdrową i bezpieczną ciążę.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak istotny?

Marzysz o dziecku? Zastanawiasz się, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka? Przede wszystkim na pewno liczysz na to, że będzie zdrowe. I bardzo słusznie, ponieważ zdrowie jest najważniejsze. Każda przyszła mama powinna zainteresować się suplementacją witaminy potocznie nazywanej kwasem foliowym. Naukowcy udowodnili, że kobiety, które zwiększyły ilość spożywania kwasu foliowego przed ciążą oraz w jej pierwszych tygodniach, kiedy to formuje się układ nerwowy oraz kręgosłup dziecka częściej rodzą zdrowe dzieci, bez wad cewy nerwowej.

Wady cewy nerwowej

Jakich problemów u dziecka pomoże nam uniknąć spożywanie kwasu foliowego? Wady cewy nerwowej to inaczej wady w obrębie układu nerwowego oraz kręgosłupa płodu. Należą do nich m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Są to bardzo poważne wady, które powodują niezdolność do życia lub niepełnosprawność. Co ważne, te wady mogą powstać na początku ciąży, kiedy jeszcze możesz nie wiedzieć, że doszło do zapłodnienia. Dlatego właśnie warto suplementować kwas foliowy. Jak przekonują lekarze, wady cewy nerwowej dotyczą w większości dzieci zdrowych matek i rodzin, gdzie wcześniej takie problemy się nie zdarzały. Wiele zależy od Ciebie!

Kwas foliowy w żywności

Co ważne, kwas foliowy występuje także w żywności. Foliany zawierają się w warzywach ciemnozielonych i pomarańczowych. Należą do nich m.in.:

  • fasolka
  • kapusta
  • sałata
  • marchew
  • kalafior

Warto już podczas przygotowywania się do ciąży, włączyć do diety takie właśnie produkty. Sprawdź także, które płatki śniadaniowe oraz soki są wzbogacone o kwas foliowy – znajdziesz takie na rynku. Nie opieraj jednak suplementacji kwasu foliowego wyłącznie na diecie. Byłoby trudno zapewnić sobie w ten sposób odpowiednią ilość folianów, dlatego eksperci zalecają spożywanie preparatów zawierających kwas foliowy.

Suplementacja kwasu foliowego – zasady

Można spotkać się z opiniami, że każda kobieta prowadząca aktywne życie seksualne, powinna suplementować kwas foliowy. Rzeczywiście jest to bezpieczne rozwiązanie, jednak przyjmuje się, że najlepiej, aby suplementacja rozpoczęła się już 3 miesiące przed zapłodnieniem. Kiedy ją zakończyć? Wielu lekarzy zaleca przyjmowania kwasu foliowego do końca II trymestru ciąży. 0,4 mg dziennie – tyle wynosi zalecana dawka kwasu foliowego. Najrozsądniej jest skonsultować dawkowanie z lekarzem ginekologiem. Dawkowanie może inaczej wyglądać w przypadku m.in. kobiet palących papierosy, z nadwagą czy tych, które przyjmowały przez dłuższy czas antykoncepcję hormonalną. 

Kwas foliowy także dla mamy

Nie jest tak, że kwas foliowy niezbędny jest tylko dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyszła mama także skorzysta na tej suplementacji. Lepsze działanie układu pokarmowego czy zmniejszenie ryzyka anemii to niektóre z plusów suplementowania folianów.

Przeczytaj też: https://momstyle.pl/ciaza/zmienne-nastroje-w-czasie-ciazy-czy-wiesz-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Zdjęcie główne: freestocks.org/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozszerzanie diety – pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!
Rozszerzanie diety – pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!
Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
FOMO dotyka coraz więcej młodych mam. Co kryje się pod tym pojęciem i jak sobie radzić z tym problemem?
FOMO dotyka coraz więcej młodych mam. Co kryje się pod tym pojęciem i jak sobie radzić z tym problemem?
FOMO to przypadłość, która dotyczy głównie osób młodych – także i mam. Dotyczy lęku przed informacjami, wydarzeniami, które nas omijają. Co z tym robić i czy to się leczy?
5 gwiazd, które zostaną mamami w 2022 roku
5 gwiazd, które zostaną mamami w 2022 roku
Ciąże ogłaszane przez gwiazdy wzbudzają mnóstwo emocji. Sprawdzamy, które znane osobowości spodziewają się dziecka i zostaną mamami już w przyszłym roku!
Ostatnie wpisy