Zapalenie piersi to problem, który dotyka wiele młodych mam. Co warto o nim wiedzieć?
PielęgnacjaZdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapalenie piersi to problem, który dotyka wiele młodych mam. Co warto o nim wiedzieć?

Karmienie piersią to dla wielu kobiet wyjątkowy czas bliskości z maluszkiem. Niestety czasami zdarzają się przypadłości takie jak zapalenie piersi. Co powinnaś o nim wiedzieć, aby szybko poradzić sobie z problemem? Sprawdź.

Karmienie piersią – chwile szczęścia i bliskości

Karmienie piersią to ten aspekt macierzyństwa, który wielu kobietom kojarzy się z bezgranicznym szczęściem i bliskością mamy oraz dziecka. Wartości odżywcze, jakie możemy dzięki temu przekazać swojemu maluszkowi, są niepodważalne. Czasami jednak nasze wielkie szczęście jest zakłócone przez problemy zdrowotne. Szczególnie w pierwszych tygodniach karmienia mamy narażone są na zapalenie piersi. Jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?

Zapalenie piersi to częsty problem

Nawet około 12% kobiet karmiących piersią mierzy się z tym problemem zdrowotnym. Zapalenie piersi może zdarzyć się każdej z nas, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, choć także i na późniejszych jego etapach. Nie można go bagatelizować, ponieważ zapalenie piersi to nie tylko dyskomfort dla mamy, ale także mniej efektywne ssanie piersi przez dziecko. Może to sprawiać, że maluch się nie najada. W efekcie zapalenie piersi może zaburzyć całą laktację, a nawet doprowadzić do jej przedwczesnego zakończenia.

Przyczyny zapalenia piersi

Spotkało Cię zapalenie piersi i zastanawiasz się, skąd mogło się wziąć? Podłoże może być różne, ale zwykle wymienia się kilka podstawowych przyczyn. Wśród nich najczęściej pojawia się zastój pokarmu związany ze zbyt rzadkim przystawianiem noworodka do piersi. Zdarza się to szczególnie na początku karmienia, kiedy mama nie jest jeszcze doświadczona, a laktacja jest obfita. Poza tym zapalenie piersi może być wywołane infekcją, o którą nietrudno przy popękanych brodawkach młodej mamy. Inne powody to na przykład noszenie zbyt ciasnego biustonosza czy wcześniej przebyty, a nie do końca wyleczony, stan zapalny piersi.

Objawy zapalenia piersi

Typowe objawy zapalenia piersi to między innymi: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk fragmentu lub całej piersi oraz pogorszenie samopoczucia. Do tego dochodzą także objawy typowe dla grypy oraz podwyższona temperatura ciała. Jeżeli zmagasz się z tymi problemami, a jesteś mamą karmiącą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagasz się z zapaleniem piersi. To jednak nie powód do paniki – możemy je skutecznie leczyć. 

Jak leczyć zapalenie piersi?

Przede wszystkim musisz brać pod uwagę to, że zapalenie piersi powstaje przez zatkanie przewodu mlecznego. Jasne jest więc, że należy jak najczęściej opróżniać pierś. Pomoże Ci w tym po prostu częste przystawianie do niej dziecka, a jeżeli to niemożliwe – sięgnij po laktator. Karmienie bądź odciąganie zawsze zaczynaj od chorej piersi, a następnie przykładaj na nią mokre kompresy. Stan zapalny piersi to sytuacja, która często wymaga przyjmowania leków zaleconych przez lekarza. Będą to najprawdopodobniej niesteroidowe leki przeciwzapalne lub środki przeciwbólowe. Co najważniejsze, żadnych nietypowych objawów nie można lekceważyć i wszystko warto konsultować z lekarzem.

Zdj. główne: Jan Kopřiva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób chronić dziecko przed insektami i co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?
W jaki sposób chronić dziecko przed insektami i co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?
Zastanawiasz się, jak chronić dziecko przed insektami? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, aby nic nie popsuło Wam urlopu.
Stylowe i praktyczne torebki dla mam. Jaką wybrać?
Stylowe i praktyczne torebki dla mam. Jaką wybrać?
Sprawdź najmodniejsze torebki dla mam, które pomieszczą wszystko, co niezbędne i będą dobrym uzupełnieniem ubioru.
Zobacz najmodniejsze buty zimowe dla dzieci. Idealne na zabawy na śniegu!
Zobacz najmodniejsze buty zimowe dla dzieci. Idealne na zabawy na śniegu!
Poznaj najnowsze trendy w butach zimowych dla dzieci.
Ostatnie wpisy