Zmienne nastroje w czasie ciąży – czy wiesz, jak sobie z nimi radzić?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmienne nastroje w czasie ciąży – czy wiesz, jak sobie z nimi radzić?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, ale wiąże się również ze zmiennymi nastrojami. Czy masz na nie sposoby? Sprawdź nasz poradnik! 

Ciąża – piękny, ale trudny czas

Oczekiwanie na upragnione dziecko to czas, który dla kobiet jest bardzo ważny i piękny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z ciążą wiążą się różne dolegliwości – zarówno te typowo fizyczne, jak i hormonalne. Zmienne nastroje to jeden z nich. Euforia, smutek, radość, znów płacz… Huśtawka nastrojów to coś, co doskonale znają panie spodziewające się dziecka! Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź nasz krótki poradnik i ciesz się spokojem podczas ciąży. 

Wahania nastroju w ciąży – co oznaczają?

Pierwszym krokiem powinno być uświadomienie sobie, co tak naprawdę oznaczają ciążowe wahania nastroju. Nie obwiniaj się o nie – to normalne! Wiele ciężarnych boryka się z tym problemem. Wizja pojawienia się na świecie dziecka, szczególnie pierwszego, jest z jednej strony bardzo radosna, z drugiej jednak wiąże się z wieloma wątpliwościami i strachem. Jak poradzę sobie w nowej roli? Jak zmieni się moje życie? Co teraz będzie? Te pytania często zadają sobie przyszłe mamy. Jeżeli huśtawki nastrojów towarzyszyły Ci przed miesiączką, to tym bardziej mogą pojawić się w ciąży. Postaraj się podejść do tego na spokojnie i daj sobie przyzwolenie na wszystkie emocje. Pamiętaj jednak, że spokojna mama to spokojne dziecko, dlatego zadbaj o siebie w tym szczególnym czasie.                                                             

Sposoby na łagodzenie ciążowych wahań nastroju

Kluczem do opanowania ciążowej huśtawki nastrojów jest właśnie zaakceptowanie ich. Niekoniecznie masz wpływ na szalejące hormony, pozostaje Ci więc akceptacja tego stanu rzeczy i bycie dla siebie dobrą! Zadbaj w tym czasie o swój odpoczynek i postaraj się ograniczyć stresogenne czynniki zewnętrzne. Najtrudniejszy dla wielu mam jest pierwszy trymestr ciąży. Tak trudno czasami odnaleźć się w nowej rzeczywistości! Na pewno pozytywnie na Twoje emocje wpłynie przygotowanie się jeszcze przed ciążą – warto poczytać informacje o ciążowych hormonach w internecie czy dobrej książce. Jeżeli będziesz wiedziała, co Cię czeka, łatwiej przyjdzie Ci się z tym zmierzyć. 

Wybierz się do szkoły rodzenia

Dobrym pomysłem jest uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia. Spotkasz tam kobiety, które są w tym samym momencie życia co Ty – wymiana doświadczeń w tym wyjątkowym okresie jest bardzo potrzebna. W szkole rodzenia wsparcie otoczenia będzie dla Ciebie bezcenne. Rozmowy z innymi przyszłymi mamami oraz wymiana doświadczeń to często remedium na ciążowe smutki! Na pewno wśród nich znajdzie się taka, która jest w ciąży nie po raz pierwszy i uspokoi Twoją gonitwę myśli. 

Zrób sobie przyjemność!

Kiedy, jeśli nie teraz? Ciąża to idealny moment na to, aby po prostu być dla siebie dobrą. Jeżeli dokuczają Ci huśtawki nastrojów, zrób to, na co masz ochotę i co Cię zrelaksuje. Ulubiona potrawa, dobry film, może coś słodkiego? Jeżeli nie masz ochoty gotować, niech partner zabierze Cię na randkę do restauracji. Spotkanie z przyjaciółką to także dobry pomysł. Humor poprawiają też przyszłym mamom zakupy online dla maluszka. 

Ruch to zdrowie

Spacer sprawi, że dotlenisz się i poprawisz sobie humor. Ruch pozwala uspokoić wzburzone emocje, a do tego jest po prostu zdrowy i korzystnie wpływa na Ciebie i Twoje dziecko. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, ruszaj się w ciąży do woli! 

Przeczytaj też: Koszmary, bezsenność, zaburzenia snu? Jakie jeszcze dolegliwości mogą spotkać kobiety w ciąży?

Zdjęcie główne: Negative Space/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ubrać się na komunię dziecka?
Jak ubrać się na komunię dziecka?
Twoje dziecko ma komunię? zobacz, jak się ubrać.
Czym jest laser frakcyjny i jak można go stosować?
Czym jest laser frakcyjny i jak można go stosować?
Lasery frakcyjne to popularne narzędzie do usuwania zmarszczek, blizn i rozstępów, a także przebarwień skóry i tatuaży. Wiązki lasera nie uszkadzają otaczających tkanek i eliminują wszelkie stare komórki.
Droga do zdrowia: Odkryj tajniki życia zdrowego i aktywnego
Droga do zdrowia: Odkryj tajniki życia zdrowego i aktywnego
Droga do zdrowia: Odkryj tajniki zdrowego i aktywnego życia. Zdrowie to klucz do pełni szczęścia i satysfakcji!
Ostatnie wpisy