Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, jeśli chce się zacząć starania o dziecko?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, jeśli chce się zacząć starania o dziecko?

Chcecie powiększyć rodzinę? Wspaniale! Warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Sprawdź, kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby nie zakłócić starań o dziecko.

Antykoncepcja hormonalna a ciąża

Wiele młodych kobiet sięga po antykoncepcję hormonalną nie dlatego, że w ogóle nie chcą mieć dzieci. Po prostu zależy im na odsunięciu w czasie poczęcia dziecka – i słusznie, ponieważ na tak poważny krok należy być przygotowanym. Gdy nadchodzi moment, kiedy chcą powiększyć rodzinę, naturalnie trzeba też zrezygnować z antykoncepcji. Wtedy pojawia się mnóstwo pytań. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej będzie miało wpływ na dziecko? Ile trzeba odczekać po odstawieniu tabletek, zanim zaczniemy się starać o dziecko? Dowiedz się więcej i… nie martw się!

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak przebiega?

Eksperci są zgodni co do tego, że tabletek antykoncepcyjnych lepiej nie odstawiać z dnia na dzień, w środku opakowania. Znacznie rozsądniejszą opcją jest to, aby skończyć aktualne opakowanie i wtedy zaprzestać brania leku. Dzięki temu krwawienie pojawi się normalnie i następny cykl także będzie miał szansę być przewidywalny. Jeżeli więc planujesz ciążę i chcesz zrezygnować z antykoncepcji, poczekaj do końca opakowania, ponieważ dzięki temu Twój organizm będzie miał szansę na powrót do swojego zwykłego rytmu. Ty z kolei dzięki temu w łatwiejszy sposób rozpoznasz moment, gdy przyjdzie owulacja.

Ciąża po zrezygnowaniu z antykoncepcji

Czy istnieje szansa, że kobieta zajdzie w ciążę od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Oczywiście – organizm bywa nieprzewidywalny i naprawdę potrafi zaskoczyć. Zdarza się, że organizm potrzebuje nawet kilku miesięcy na wrócenie do normy, ale wcale nie musi tak być. Tak więc odpowiedź jest jedna. Nie ma potrzeby, aby po zrezygnowaniu z tabletek robić sobie dłuższą przerwę przed staraniami o dziecko.

Wcześniej przyjmowana antykoncepcja hormonalna nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwijający się płód, także możesz podejść do tematu bez obaw. Nie oznacza to jednak, że do starań nie należy się przygotować.

Jak przygotować się do starania o dziecko?

Lekarze zgodnie zalecają, aby już kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę zacząć regularnie przyjmować kwas foliowy. Oczywiste jest także to, że rodzice powinni zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie alkoholu. Pamiętaj także o tym, aby wykonać podstawowe badania oraz zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę. Wcześniejsze przyjmowanie pigułek nie powinno zakłócić twoich starań o ciążę, ale niezdrowy styl życia zdecydowanie może to zrobić. Do ciąży warto się przygotować i podejść do tematu odpowiedzialnie, aby nie zakłócać swojej płodności.

Zdj. główne: Reproductive Health Supplies Coalition/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5  kreatywnych zabaw, które możesz zaproponować starszemu dziecku
5 kreatywnych zabaw, które możesz zaproponować starszemu dziecku
Utknęliście w domu ze starszakiem i nie masz pomysłu co robić? Spokojnie - jest wiele rzeczy, które możecie robić razem i świetnie się przy tym bawić.
Gdzie warto udać się z dzieckiem na wakacje? Oto 5 pełnych atrakcji miejsc w Polsce
Gdzie warto udać się z dzieckiem na wakacje? Oto 5 pełnych atrakcji miejsc w Polsce
Sezon wakacyjny w pełni, a Ty zastanawiasz się, gdzie udać się na wypoczynek z dziećmi? Zobacz nasze propozycje!
Zdrowotne właściwości miodu gryczanego: dlaczego warto go mieć w swojej spiżarni?
Zdrowotne właściwości miodu gryczanego: dlaczego warto go mieć w swojej spiżarni?
Dowiedz się, jakie niesamowite korzyści zdrowotne kryje w sobie miód gryczany. Od układu trawiennego po naszą skórę - zbieraj pełny zysk z naturalnych składników!
Ostatnie wpisy