Jakie są rodzaje fotelików samochodowych i czym kierować się przy ich zakupie?
Akcesoria i dodatki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych i czym kierować się przy ich zakupie?

Podróżowanie autem z dzieckiem to poważna sprawa, dlatego musimy zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy i zainwestować w odpowiedni fotelik. Czym się kierować przy jego zakupie?

Towarzysz każdej podróży – zadba o bezpieczeństwo dziecka

W fotelik dziecięcy powinniśmy zaopatrzyć się dużo wcześniej, zanim jeszcze nasza pociecha przyjdzie na świat. W końcu na pewno będziemy przemieszczać się z niemowlakiem autem, a stosowanie fotelików samochodowych jest obowiązkowe. Każde dziecko, do 12. roku życia powinno korzystać w czasie jazdy z fotelika. Oczywiście rodzaj tego akcesorium jest zależny przede wszystkim od wieku naszego dziecka.

Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdzie rodzice zwyczajnie lekceważą prawo i swoją lekkomyślnością narażają zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, przewożąc je bez fotelika. Dziś na rynku mamy naprawdę szeroki wybór fotelików samochodowych dla dzieci, więc na pewno znajdziemy model, który będzie odpowiadał maluchowi. Fotelik powinien być przede wszystkim wygodny, by w czasie wielogodzinnej podróży dziecko czuło się w nim po prostu dobrze i nie odczuwało dyskomfortu wynikającego z przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka. Czym się kierować?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, fotelik powinno się dobierać do wieku, wagi i wzrostu dziecka.  Zawsze musi być to akcesorium w adekwatnym rozmiarze do wymiarów dziecka. Kiedy kupujemy fotelik dla niemowlaka, pamiętajmy, aby znajdował się w przedziale wagowym do 10 kg. Kiedy malec rośnie, powinniśmy zmienić rodzaj fotelika. Miejmy na uwadze, że niemowlę (do 10 kg) powinno podróżować  w aucie w foteliku odwróconym tyłem do kierunku jazdy, a najlepiej też na tylnym siedzeniu, ponieważ jest to bezpieczniejsze w razie ewentualnego wypadku.

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, powinniśmy także wziąć pod uwagę fakt czy dany model będzie pasował do naszego auta. Chodzi tu przede wszystkim o nieskomplikowane mocowanie tego urządzenia. Model, który wybierzemy, musi mieć odpowiednie wykończenie, czyli gładki materiał i miękko wyścielone wnętrze, tak, aby dziecko czuło się w nim jak najbardziej swobodnie. Fotelik dziecięcy często ulega zabrudzeniom, dlatego powinien być wykonany z materiału, który łatwo wyczyścić. Dobrze by było, żeby pasy w dziecięcym foteliku samochodowym były wykończone gąbeczką lub pianką – dzięki temu nie będą uwierać maluszka. Samo zapięcie pasów powinno być czymś zakryte lub znajdować się w trudno dostępnym dla dziecka miejscu, bo jeśli maluch nauczy się sam je odpinać, to może być to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w czasie jazdy.

Istnieje mnóstwo rodzajów fotelików dziecięcych. Jak już wspomnieliśmy, dzielimy je pod względem kategorii wagowej, wiekowej, ale też z racji na sposób i kierunek montażu (dla niemowlaków te mocowane tyłem do kierunku jazdy). Jaki fotelik kupić, kiedy nasz maluch nie jest już niemowlakiem?   

Obecnie wyodrębniamy pięć podstawowych kategorii, jeśli chodzi o dziecięce foteliki samochodowe. Jest to klasyfikacja zgodna z europejskim certyfikatem bezpieczeństwa ECE R44.  I opiera się na przedziale wagowym: Grupa 0 – obejmuje wagę dziecka do 10 kg (czyli do około 9. miesiąca życia); Grupa 0+ dla wagi poniżej 13 kg (do około 15. miesiąca); Grupa I – waga między 9 a 18 kg (około 8 miesięcy do 4. roku życia); Grupa II – waga między 15 a 25 kg (około 4. – 6. roku życia) i Grupa III – waga między 22 a 36 kg (około 6-12 lat).

Oczywiście są to przedziały umowne. Obserwując rozwój naszego dziecka, sami będziemy wiedzieli najlepiej, kiedy powinniśmy wymienić mu fotelik, bo np. uległ zniszczeniu, a kiedy wymienić na nowy model dostosowany do wagi i wzrostu malucha. 

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?

Zdjęcie główne: ondrooo/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tomografia CBCT i jej zastosowania
Tomografia CBCT i jej zastosowania
Tomografia komputerowa to metoda diagnostyczna, która wykorzystuje promienie rentgenowskie, odkryte w końcu dziewiętnastego wieku.
Makijaż nastolatki – czy wiesz, kiedy możesz się na niego zgodzić i jakie zasady powinnaś ustalić?
Makijaż nastolatki – czy wiesz, kiedy możesz się na niego zgodzić i jakie zasady powinnaś ustalić?
Twoja nastoletnia córka chce zacząć się malować? Zobacz, jak do tego podejść i jakie zasady z nią ustalić.
Prezent na święta – jak wybrać idealny?
Prezent na święta – jak wybrać idealny?
Święta Bożego Narodzenia to z pewnością jeden z piękniejszych okresów w roku dla każdego z nas. To właśnie wtedy mamy okazję spotkać się z całą rodziną i spędzić ze sobą wspólnie czas.
Ostatnie wpisy