Bywa określana jako niemowlęco/dziecięca wersja łojotokowego zapalenia skóry. Jak walczyć z ciemieniuchą, gdy ma ją nasza pociecha? Podpowiadamy!
Przypomina żółtą skorupkę i najczęściej pojawia się w miejscu na główce maluszka, gdzie wydziela się najwięcej gruczołów łojowych, czyli na czubku owłosionej skóry głowy. Rodzice zwłaszcza jeśli zostali nimi po raz pierwszy nieco martwią się takim stanem rzeczy i zastanawiają się, jak walczyć z ciemieniuchą, by zniknęła na dobre.
Maluszek przez okres 9 miesięcy, będąc w łonie mamy, staje się z nią niezwykle związany. Ta więź nie mija zaraz po przyjściu na świat. Kobieta w trakcie ciąży przez łożysko przekazuje swojemu dziecku sporą dawkę hormonów, które utrzymają się w jego krwiobiegu jeszcze przez kilka tygodniu po narodzinach. Tak zwana ciemieniucha bywa następstwem ich działania.
Łojotokowe zapalenie skóry u osób dorosłych powoduje zwykle łupież. Z kolei u niemowlaka sprawia, że skóra na szczycie głowy staje się dość gruba i łuszczy się. Jak właściwie wygląda? Najczęściej ma postać żółtych, tłustych i nadmiernie łuszczących się płatów skóry, które powstają właśnie z powodu wzmożonego wydzielania łoju. Czasem przypomina skorupę. Choć miejscem charakterystycznym występowania ciemieniuch jest zwykle czubek głowy, to może też pojawić się za uszami maluszka, a także na tułowiu. Jak długo występuje ciemieniucha? Zwykle mają ją noworodki 2 lub 3-miesięczne, nie zawsze pojawia się zaraz po narodzinach. Czasem występuje jednak nawet u kilkulatków.
Ciemieniucha nie jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji skóry maluszka – jak niektórzy przypuszczają. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pojawienie się ciemieniuchy, wiążę się z nadmierną pracą gruczołów łojowych skóry. Gdy dochodzi do nadmiernego wydzielania łoju, który styka się z rogowaciejącym naskórkiem, to powstaje na skórze łuska.
Nie pozbędziemy się nieestetycznej skorupki z głowy naszego maluszka z dnia na dzień. To długotrwały proces, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i systematycznie zapewniać dziecku odpowiednią pielęgnację skóry. Lekarze zalecają przy użyciu miękkich szczoteczek, delikatnie sczesywać powstającą łuskę ze skóry głowy noworodka. Zanim jednak zaczniemy to robić, warto wcześniej zastosować kosmetyk zmiękczający łuszczącą się skórę. W aptekach są dostępne produkty do pielęgnacji skóry noworodków, które zawierają w swoim składzie składniki odpowiedzialne za zmiękczanie łuski, np. olej słonecznikowy i te hamujące nadmierną pracę gruczołów łojowych.
Łagodne objawy ciemieniuchy można też zwalczać prostymi, domowymi sposobami. Pamiętajmy o tym, aby kąpać dziecko, używając tylko delikatnych i łagodnych kosmetyków myjących. Gdy jest upał, powinno się unikać przebywania z maluszkiem na słońcu, ponieważ nadmierna potliwość potęguje pracę gruczołów łojowych, a więc nasila objawy ciemieniuchy.
Dobrym patentem na walkę z ciemieniuchą jest też stosowanie na skórę głowy maleństwa oliwki, która doskonale zmiękcza powstałą łuskę. Jeśli objawy ciemieniuchy się nasilają, a domowe sposoby nie pomagają, warto zapytać o radę lekarza, który pomoże wdrożyć jakieś leczenie miejscowe, poprzez przepisanie odpowiednich preparatów.
Zdjęcie główne: Daniel Reche/pexels.com