Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla przyszłych mam?
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla przyszłych mam?

Przygotowujesz się do ciąży lub już w niej jesteś? Na pewno sporo słyszałaś o kwasie foliowym. Dlaczego przyjmowanie go jest tak istotne dla przyszłych mam? Dowiedz się wszystkiego na ten temat, aby zadbać o zdrową i bezpieczną ciążę.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak istotny?

Marzysz o dziecku? Zastanawiasz się, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka? Przede wszystkim na pewno liczysz na to, że będzie zdrowe. I bardzo słusznie, ponieważ zdrowie jest najważniejsze. Każda przyszła mama powinna zainteresować się suplementacją witaminy potocznie nazywanej kwasem foliowym. Naukowcy udowodnili, że kobiety, które zwiększyły ilość spożywania kwasu foliowego przed ciążą oraz w jej pierwszych tygodniach, kiedy to formuje się układ nerwowy oraz kręgosłup dziecka częściej rodzą zdrowe dzieci, bez wad cewy nerwowej.

Wady cewy nerwowej

Jakich problemów u dziecka pomoże nam uniknąć spożywanie kwasu foliowego? Wady cewy nerwowej to inaczej wady w obrębie układu nerwowego oraz kręgosłupa płodu. Należą do nich m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Są to bardzo poważne wady, które powodują niezdolność do życia lub niepełnosprawność. Co ważne, te wady mogą powstać na początku ciąży, kiedy jeszcze możesz nie wiedzieć, że doszło do zapłodnienia. Dlatego właśnie warto suplementować kwas foliowy. Jak przekonują lekarze, wady cewy nerwowej dotyczą w większości dzieci zdrowych matek i rodzin, gdzie wcześniej takie problemy się nie zdarzały. Wiele zależy od Ciebie!

Kwas foliowy w żywności

Co ważne, kwas foliowy występuje także w żywności. Foliany zawierają się w warzywach ciemnozielonych i pomarańczowych. Należą do nich m.in.:

  • fasolka
  • kapusta
  • sałata
  • marchew
  • kalafior

Warto już podczas przygotowywania się do ciąży, włączyć do diety takie właśnie produkty. Sprawdź także, które płatki śniadaniowe oraz soki są wzbogacone o kwas foliowy – znajdziesz takie na rynku. Nie opieraj jednak suplementacji kwasu foliowego wyłącznie na diecie. Byłoby trudno zapewnić sobie w ten sposób odpowiednią ilość folianów, dlatego eksperci zalecają spożywanie preparatów zawierających kwas foliowy.

Suplementacja kwasu foliowego – zasady

Można spotkać się z opiniami, że każda kobieta prowadząca aktywne życie seksualne, powinna suplementować kwas foliowy. Rzeczywiście jest to bezpieczne rozwiązanie, jednak przyjmuje się, że najlepiej, aby suplementacja rozpoczęła się już 3 miesiące przed zapłodnieniem. Kiedy ją zakończyć? Wielu lekarzy zaleca przyjmowania kwasu foliowego do końca II trymestru ciąży. 0,4 mg dziennie – tyle wynosi zalecana dawka kwasu foliowego. Najrozsądniej jest skonsultować dawkowanie z lekarzem ginekologiem. Dawkowanie może inaczej wyglądać w przypadku m.in. kobiet palących papierosy, z nadwagą czy tych, które przyjmowały przez dłuższy czas antykoncepcję hormonalną. 

Kwas foliowy także dla mamy

Nie jest tak, że kwas foliowy niezbędny jest tylko dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyszła mama także skorzysta na tej suplementacji. Lepsze działanie układu pokarmowego czy zmniejszenie ryzyka anemii to niektóre z plusów suplementowania folianów.

Przeczytaj też: https://momstyle.pl/ciaza/zmienne-nastroje-w-czasie-ciazy-czy-wiesz-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Zdjęcie główne: freestocks.org/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wakacyjne książki dla mamy – sprawdź, co poleca redakcja
Wakacyjne książki dla mamy – sprawdź, co poleca redakcja
Mamy w wolnych chwilach także lubią zrelaksować się przy książce. Może to być poradnik, powieść, a nawet erotyk. Sprawdzamy, najlepsze publikacje, po które warto sięgnąć szczególnie latem!
Jak witamina C wpływa na skórę?
Jak witamina C wpływa na skórę?
Jak dokładnie wpływa na skórę? Podpowiadamy.
Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?
Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?
Każda kobieta powinna świadomie przygotować się do poczęcia potomka. Dlatego warto, by wykonała pakiet podstawowych badań, które pozwolą wykryć schorzenia mogące zagrażać dziecku. Które warto zrobić?
Ostatnie wpisy