Holter jako uzupełnienie badań dla kobiet w ciąży
Ciąża
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Holter jako uzupełnienie badań dla kobiet w ciąży

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jakie są wskazania do wykonania Holter EKG u kobiet w ciąży?

Choć zmiany w pracy serca ciężarnej kobiety często nie są powodem do niepokoju i są zjawiskiem naturalnym, które współwystępuje wraz z innymi zmianami w jej organizmie, warto pamiętać, że w tym okresie organ ten jest szczególnie obciążony, więc pojawienie się takich dolegliwości może ujawniać wystąpienie u danej pacjentki wady serca. Holter EKG pozwoli zweryfikować, czy takie objawy, jak:

 • palpitacje,
 • kołatanie serca, 
 • zaburzenia rytmu serca,
 • przyspieszenie bicia serca,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • omdlenia lub stan przedomdleniowy,
 • duszności,
 • zawroty głowy

są powodami do niepokoju. W przypadku pojawienia się u przyszłej matki, tego rodzaju zmian i dolegliwości wskazujących na możliwość wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego, lekarz, może uznać za zasadne zlecenie takich badań, które pozwolą na zweryfikowane objawów, a także ocenienie, czy i w jakim stopniu stwarzają one zagrożenie dla zdrowia zarówno kobiety, jak i płodu, jeśli okaże się, że mają one kardiologiczne podłoże. Ponadto badanie serca jest zlecane w celu dalszego monitorowania postępów leczenia i sprawdzenia stanu zdrowia pacjentki zmagającej się z takimi dolegliwościami, jak:

 • arytmia serca,
 • wrodzone i nabyte wady serca, 
 • kardiomiopatia przerostowa,
 • zespół wydłużonego QT,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • choroba wieńcowa serca,
 • udar. 

Weryfikacja stanu zdrowia u kobiet cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego jest bardzo istotna. To wystąpienie właśnie tych dolegliwości jest najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet ciężarnych. Oprócz tego zaleceniem do przeprowadzenia Holter EKG jest przebieg w okresie ciąży radioterapii i chemioterapii, a także przyjmowanie leków hipotensyjnych lub tokolitycznych.

Czy badanie Holter EKG dla ciężarnych jest w pełni bezpieczne?

Z racji faktu, że w okresie ciąży nie zaleca się wykonywania niektórych badań takich, jak m.in. RTG, przyszłe matki naturalnie zastanawiają się, czy ich stan jest również przeciwwskazaniem do przeprowadzenia Holter EKG. Na szczęście takie badanie jest całkowicie nieinwazyjne, a zarazem bezpieczne zarówno dla kobiety niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, jak i nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, a tym samym stan zdrowia dziecka w przyszłości. EKG nie tylko nie stanowi zagrożenia, ale również jest ono niezwykle skutecznym sposobem na uzyskanie niezwykle szczegółowych informacji, które pozwalają na pełne zobrazowanie pracy serca poddanej mu osoby. Wykrycie przyczyn niepokojących dolegliwości pozwoli również na szybkie włączenie przez specjalistę skutecznego leczenia, które może mieć pozytywny wpływ na stan zarówno ciężarnej, jak i jej dziecka.

Holter EKG w ciąży – jak wygląda takie badanie?

Holter EKG to niezwykle szczegółowe badanie, podczas którego praca serca kobiety w ciąży jest monitorowana przez aż 24-godzinny okres, a gdy istnieją ku temu wskazania, taka rejestracja może trwać przez nawet 7 dni. Po odtłuszczeniu danego obszaru na ciele specjalista umieszcza na klatce piersiowej ciężarnej do 12. elektrod oraz przypina do jej pasa specjalny aparat Holtera, który ma za zadanie dokonywanie odpowiednich zapisów, a następnie ich rejestracje. Osoba podłączająca sprzęt zadba o jego stabilność, a także nieodczuwanie przez jego obecność u pacjentki dyskomfortu, który mógłby przyczyniać się w jakikolwiek sposób do utrudnienia wykonywania codziennych czynności. Rejestracja pracy serca rozpoczyna się w momencie włączenia urządzenia.

Fot.: Anastasiia Chepinska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Butelki dla niemowląt – wybór, karmienie, higiena
Butelki dla niemowląt – wybór, karmienie, higiena
Na rynku możemy znaleźć ogromną liczbę butelek do karmienia niemowląt. Bogaty wybór bywa przytłaczający dla przyszłych rodziców kompletujących wyprawkę dla […]
Jak skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy po ciąży?
Jak skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy po ciąży?
Jakie kroki podjąć, aby pozbyć się dodatkowych kilogramów po ciąży? Podpowiadamy, jak skutecznie schudnąć!
Upominki dla malucha na Wielkanoc – co kupić dziecku do 50 złotych?
Upominki dla malucha na Wielkanoc – co kupić dziecku do 50 złotych?
Szukasz niebanalnego prezentu dla dziecka z okazji Wielkanocy? Poznaj nasze propozycje.
Ostatnie wpisy