Wózek idealny – czym kierować się przy jego zakupie?
Akcesoria i dodatki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wózek idealny – czym kierować się przy jego zakupie?

Kupno wózka dziecięcego to trudniejsze zadanie, niż mogłoby się na początku wydawać. Sprzęt ten różni się nie tylko ceną i wyglądem, ale przede wszystkim funkcjami. Na co więc zwracać uwagę? 

Odwiedzając sklep z artykułami dziecięcymi, można dostać zawrotu głowy od ilości produktów. Wybór jest naprawdę ogromny! Dotyczy to także wózków. Ten sprzęt jest szczególnie ważny i potrzebny, bowiem umożliwia zabranie  maleństwa na spacer, wycieczkę, czy do sklepu. Wózki różnią się między sobą diametralnie – i ceną, i wyglądem, i funkcjami. Czym więc należy się kierować, dokonując tego wyboru?

Wózek na pierwsze miesiące życia

Zanim wybierzemy się po pierwsze cztery kółka dla naszego potomka, musimy wiedzieć, że wyróżnia się kilka jego rodzajów. Najpopularniejszy jest wózek głęboki tzw. gondola, który sprawdza się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest dość ciężki i nadaje się dla leżącego maleństwa. Kupując taki wózek najlepiej wybrać model z dużymi pompowanymi kołami, co będzie wygodne podczas spacerów, a do tego nie będzie trzęsło nim w trakcie jazdy. Podczas zakupów warto wybrać wózek modułowy, czyli taki, który będziemy mogli rozłożyć na części (zazwyczaj jest to oddzielny stelaż + gondola). Wówczas łatwiej go przetransportować.

Warto wybrać wózek, który wyposażony jest w koszyk lub specjalną torbę, gdzie można schować najpotrzebniejsze rzeczy np. mleko czy pieluszki. Często w zestawach jest też przypinana torba na ramię, gdzie można schować liczne drobiazgi dla dziecka. Na daszku gondoli powinna być siatka, która zapewnia odpowiednią wentylację.

Spacerówka dla nieco starszych dzieci

Dziecko, które już stabilnie potrafi siedzieć, nie powinno być wożone w gondoli, ponieważ może z niej wypaść. Wówczas lepsza będzie spacerówka. Do wyboru są spacerówki większe na stelażu z pompowanymi kołami oraz mniejsze, które łatwo się składa i zajmują mało miejsca. Pierwszy model świetnie sprawdzi się na dalsze spacery, ponieważ jest większy i solidniejszy. Z kolei drugi łatwo przetransportować w aucie. 

Kupując spacerówkę warto sprawdzić, czy rozkłada się ona do pozycji leżącej. To ważne, bowiem dziecko może przysnąć podczas spaceru, wówczas wystarczy opuścić oparcie. Kolejnym ułatwieniem jest także możliwość przełożenia rączki lub przewrócenia siedziska tyłem lub przodem w kierunku jazdy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Z pewnością na daszek. Powinien być solidny i musi chronić dziecko przed słońcem, deszczem oraz wiatrem. Do tego obowiązkowo pasy bezpieczeństwa. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowany tzw. pałąk między nóżkami, by dziecko nie wysunęło się, mając odpięte pasy. 

Niektóre spacerówki z przodu mają niewielkie tacki, na których można położyć przekąski dla dziecka. 

fot. Marina Abrosimova/ pexels.com

Model dla biegaczy

Wielu rodziców jest aktywnych fizycznie, dlatego jogging z dzieckiem jest coraz popularniejszy. Oczywiście jest to możliwe, gdy dziecko już trochę podrośnie. Wówczas sprawdzi się specjalny trójkołowy wózek z opcją blokowania przedniego koła. Taka konstrukcja jest zwinna, ale nie wywrotna. Taki wózek ma większe, pompowane kółka, które skutecznie redukują drgania, więc dziecku jest komfortowo nawet na nierównych powierzchniach. 

Skrętność kół – o co chodzi?

W niektórych modelach wózków koła są skrętne, a w innych ustawione w jednej pozycji. Skrętność kół świetnie się sprawdza, jeśli chodzimy z wózkiem np. po marketach między półkami. Udogodnienie to pozwala też łatwo zawracać wózkiem nawet w dość trudnym terenie. 

Te dodatki się przydają

Bez względu na wybrany rodzaj wózka warto sprawdzić, czy w zestawie znajduje się moskitiera, czyli cienka sieczka, którą można osłonić dziecko przed insektami, szczególnie podczas snu. Dobrym dodatkiem jest także folia przeciwdeszczowa, która umożliwia spacerowanie nawet podczas deszczu. Na rączkach niektórych wózków umieszczony jest też stelaż na bidon lub butelkę, dzięki czemu można je mieć zawsze pod ręką.

Przeczytaj też: Dlaczego warto wybierać zabawki sensoryczne?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*