Buggy gym – czy wiesz wszystko o fitnessie z wózkiem?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Buggy gym – czy wiesz wszystko o fitnessie z wózkiem?

Niedawno zostałaś mamą, ale Twoją jedyną aktywnością z maluchem są samotne spacery z wózkiem? W takim razie powinnaś spróbować buggy gym. To forma aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością.

Młode mamy nie narzekają raczej na brak ruchu, bowiem przy noworodku jest całkiem sporo pracy, ale nic tak nie regeneruje sił, jak spacery połączone z nutą ćwiczeń fitness. A taką możliwość daje właśnie buggy gym, czyli aktywne spacery z maluchem, ale nie samotne, a w gronie innych, świeżo upieczonych mam.

Ruszaj z wózkiem i w grupie po aktywną przygodę!

Fitness to jedna z ulubionych form ruchu wielu kobiet. Panie uwielbiają ćwiczenia, które niekiedy można wykonywać w formie choreografii w rytmach ulubionej muzyki. Tak zazwyczaj jest na salach treningowych. Bardzo ciekawą opcją są też ćwiczenia na świeżym powietrzu. To świetna alternatywa dla mam, które zamiast iść na tradycyjny spacer z wózkiem, mogą przy okazji poćwiczyć w szerszym gronie. Taką szansę daje im trening buggy gym. 

A na czym to właściwie polega? Jak sama nazwa wskazuje – po angielsku „buggy” to wózek – jest to forma ruchu, gdzie dziecięce akcesorium gra znaczącą rolę. Jest to najprościej mówiąc aktywny spacer, który polega na wykonywaniu ćwiczeń fitnessowych z wózkiem. Są to przede wszystkim ruchy wzmacniające i rozciągające, a także aerobowe.

Forma treningu buggy gym najczęściej odbywa się w ładnych okolicach, na przykład w parkach miejskich. Takie miejsca wybierane są nie bez przyczyny, w końcu natura dodatkowo napędza organizm energią. Co więcej, w parkach mamy mają dodatkową możliwość ćwiczenia przy ławkach czy drzewach, co urozmaica ich trening. A jest to też bardziej atrakcyjne dla maluchów w wózkach, które bywają zafascynowane tym, co dzieje się na takich treningach.

Połączenie macierzyństwa z aktywnym trybem życia

Skąd narodził się pomysł treningów buggy gym? Ta nowoczesna forma aktywności dla rodzica z dzieckiem to idea wypromowana przez pochodzącą z Czech lekarkę – Sarkę Solecką. Po urodzeniu kolejnego dziecka zaczęła odczuwać tęsknotę za aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Nie miała też na nią zbytnio czasu, więc postanowiła spontanicznie zadzwonić do kilku koleżanek i wraz z dziećmi wybrać się na wspólny trening do parku.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i tak powstała aktywność dla mam, a zwyczajny spacer z wózkiem nabrał innego wymiaru. Co ważne, z racji na to, że Solecka pracuje w przemyśle medycznym, z rozwagą dobrała też ćwiczenia do buggy gym, bo jak wiadomo, nie każda forma aktywności jest zalecana dla mam po porodzie. Dlatego wraz z grupą złożoną ze specjalistów od ruchu, czyli fizjoterapeutami, ortopedami i instruktorami fitness stworzyła siatkę ćwiczeń bezpiecznych dla mam. Skupiają się one głównie na rozciąganiu i wzmacnianiu poszczególnych partii ciała.

Treningi buggy gym stały się bardzo popularne w Polsce. Są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, zazwyczaj odbywają się w kilkuosobowych grupach, około 3–4 razy w tygodniu. Kobiety chętnie zapisują się na nie, ponieważ ich uczestniczki mierzą się na co dzień z podobnymi wyzwaniami w kwestii macierzyństwa. Zazwyczaj dzieci są też w podobnym wieku (kilkumiesięczne maluchy).

Oprócz wspólnych treningów i aktywnych spacerów, spędzają też czas na rozmowach, na przykład dotyczących kwestii wychowawczych. Panie przekonują się na własnej skórze, że buggy gym to nie tylko forma sportu, ale także dobra zabawa, integracja i możliwość nawiązania nowych, nieraz bardzo trwałych relacji.

Największą popularnością zajęcia buggy gym cieszą się w wiosenno–letnich miesiącach, z racji na sprzyjającą pogodę. W końcu, gdy na zewnątrz cieplej, to i maluchy w wózkach są skłonne dłużej wytrwać na takim treningu. Jednak koneserki tej aktywności nie odpuszczają spotkań i okazji do wspólnego trenowania, także gdy jest nieco chłodniej. Wyrabiają w sobie w ten sposób hart ducha.

Przeczytaj też: Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? Jak wpływają one na przebieg porodu?

Zdjęcie główne: irinanillu/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wspólny posiłek z dzieckiem dzięki krzesełku do karmienia
Wspólny posiłek z dzieckiem dzięki krzesełku do karmienia
Chwila wspólnego spożywania posiłku z dzieckiem jest ogromną przyjemnością zarówno dla malucha, jak i rodzica. Jednak najmłodsze pociechy, które nie potrafią jeszcze w pełni jeść samodzielnie bądź nie są w stanie usiedzieć w bezpiecznej pozycji przy stole wspólnie z dorosłymi, warto posadzić w krzesełku do karmienia.
Poronienie – jakie są jego przyczyny i objawy?
Poronienie – jakie są jego przyczyny i objawy?
Czy wiesz, jak wiele ciąż kończy się poronieniem? Według specjalistów to nawet 20%. Sprawdź, jakie są przyczyny i czy można zapobiegać poronieniu.
Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?
Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?
Każdy człowiek, nawet mały, ma prawo do tego, by rozwiązywać swoje problemy emocjonalne pod okiem pomocnego specjalisty. Przekonaj się, czym zajmuje się psycholog dziecięcy i czy warto korzystać z jego usług.
Ostatnie wpisy