Włosy często wypadają. Powody mogą być różne – zła dieta, poród lub jakaś choroba. W każdym przypadku trzeba o nie zadbać i je wzmocnić. Jak? Podpowiadamy!
Zdrowe, lśniące i piękne włosy to marzenia każdej kobiety, a zwłaszcza świeżo upieczonych mam, których czupryny po porodzie nieco straciły swój dawny blask. Jak go przywrócić? Poznaj 5 domowych sposobów, by móc pochwalić się piękną i silną czupryną!
Wydawać by się mogło, że mycie i czesanie to najprostsze zabiegi, jakie możemy zafundować swoim włosom i nie sposób wykonać ich źle. Nic bardziej mylnego! Wiele kobiet nieprawidłowo myje włosy. Właściwe mycie należy zacząć od opłukania włosów. Później trzeba wmasować w nie szampon – ale nie w pasma, a głównie w skórę głowy. Po opłukaniu nakładamy drugą warstwę szamponu i spłukujemy. Włosy myjemy szamponem zawsze 2 razy! Później jest pora na odżywkę. Nanosimy ją na całą długość włosów, a spłukujemy po kilku minutach. Co ważne, nie kładziemy się spać z mokrą głową! Może to powodować większy świąd i prowadzić do powstawania łojotoku, przez co nasze włosy będą się szybciej przetłuszczały. Włosy wycieramy ręcznikiem delikatnie. Do mycia zaleca się szampony bez detergentów SLS i SLES, ponieważ wysuszają one włosy.
Jeśli Twoje włosy są osłabione i wypadają, to nie obciążaj ich jeszcze bardziej. Powiedz suszarce stanowcze NIE. Dlaczego? Ponieważ gorące powietrze sprawia, że stają się one matowe i są bardziej podatne na łamanie. Jeżeli masz tylko taką możliwość, pozwól włosom naturalnie wyschnąć. Jeśli nie masz takiej możliwości, ponieważ od razu po umyciu włosów musisz gdzieś wyjść, to przed użyciem suszarki, zaaplikuj na włosy ochronny spray, a potem użyj niższej temperatury suszenia. Oczywiście sprawa wygląda podobnie w przypadku innych urządzeń służących do stylizacji włosów, jak lokówka czy prostownica. Zwłaszcza gdy Twoja czupryna jest mocno osłabiona, to ogranicz korzystanie z tych urządzeń do minimum.
Pamiętaj o tym, że woda doskonale nawilża każdą komórkę organizmu, w tym oczywiście cebulki włosów. Kiedy pijesz zbyt mało wody (powinny być to przynajmniej 2 litry dziennie, a u matek karmiących jeszcze więcej), to Twoje cebulki nie są dostatecznie nawilżone, co sprawia, że włosy łatwiej i szybciej ulegają uszkodzeniom i znacznie wolniej rosną.
Czynniki zewnętrzne takie jak: promienie słoneczne, wiatr, deszcz czy wszelkie zanieczyszczenia, np. smog źle wpływają na kondycję naszych włosów. Skóra głowy, która jest narażona na kontakt z wymienionymi czynnikami, staje się podatna na podrażnienia i znacznie osłabiona. Więc gdy za oknem plucha, nadmiar słońca czy silny wiatr, to lepiej nie wychodź bez nakrycia głowy!
Panie ze słabymi, łamliwymi włosami powinny na jakiś czas zrezygnować z zabiegów obciążających kosmyki, takich jak np. farbowanie, prostowanie czy trwała ondulacja. Najlepiej zaopatrzyć się w linię kosmetyków do włosów delikatnych, łamliwych i wypadających. By włosy „odżyły” po ciąży, nie zaleca się też wiązania ich w tzw. koński ogon, ponieważ ściskanie gumką może je dodatkowo osłabiać. A jeśli zależy nam, by powstrzymać łysienie poporodowe, można także stosować różnego rodzaju preparaty do wcierania w skórę głowy. To produkty, które dostaniemy w każdej aptece. Najczęściej zawierają one kompleksy witamin z grupy B, witaminę H, czyli popularną biotynę, a także ekstrakty pobudzające mikrokrążenie całej skóry głowy, takie jak żeń-szeń czy chmiel.
Przeczytaj też: 3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży
Zdjęcie główne: Look!/ adobestock.com