Olej z czarnuszki w pielęgnacji domowej
Dla mamyPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Olej z czarnuszki w pielęgnacji domowej

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Choć olej z czarnuszki do niedawna kojarzył się nam przede wszystkim ze smacznym i wartościowym dodatkiem do potraw, dziś coraz częściej doceniamy też jego rolę w domowej pielęgnacji. Polecają go osoby dbające o włosy, można jednak usłyszeć również, że nie ma on sobie równych, gdy w grę wchodzi pielęgnacja skóry. Jak wykorzystać więc jego potencjał i co sprawia, że sam olej z czarnuszki jest tak skutecznym rozwiązaniem?

Olej z czarnuszki – pochodzenie

U podstaw oleju z czarnuszki leżą nasiona czarnuszki siewnej. Jest to roślina uprawiana przede wszystkim na południu Europy, choć można spotkać ją także w naszym kraju, gdzie rośnie coraz lepiej, głównie za sprawą dokonujących się na naszych oczach zmian klimatycznych. O tym, że jej potencjał nie został wcale odkryty niedawno, najlepiej świadczy jedna ze zwyczajowych nazw tej rośliny. Czarnuszka siewna, znana też jako czarny kmin, w starożytności była niejednokrotnie opisywana jako „złoto faraonów”. Nie działo się tak zresztą przez przypadek. Wysocy dostojnicy państwowi w dawnym Egipcie znali i doceniali walory oleju pochodzącego z jej nasion.

Czarnuszka siewna i jej właściwości

Choć niemal każdy słyszał o dobroczynnych właściwościach czarnuszki, nie każdy potrafi wymienić kolejne z nich. Warto więc przypomnieć, że ta olejodajna roślina jest znana przede wszystkim ze swojego działania przeciwalergicznego oraz z umiejętności wzmocnienia osłabionego układu odpornościowego. Warto zainteresować się nią także ze względu na charakterystyczne dla niej działanie przeciwpasożytnicze oraz duży wkład w leczenie chorób układu pokarmowego. To jednak jej właściwości pielęgnacyjne są tymi, które sprawiają, że w ostatnich latach możemy mówić o jej szczególnie dużej popularności. Więcej o właściwościach oleju z czarnuszki przeczytasz na blogu Triny: https://triny.pl/blog/olej-z-czarnuszki-zloto-faraonow-w-twojej-lazience/.

Olej z czarnuszki dla skóry

Olej z czarnuszki w domowej pielęgnacji jest stosowany przede wszystkim zewnętrznie. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, a co za tym idzie – można liczyć nie tylko na jego działanie przeciwzapalne i nawilżające, ale również ochronne i łagodzące. Poleca się go przede wszystkim tym osobom, które zmagają się z problemami typowymi dla skóry skłonnej do alergii. Sprawdza się jednak także podczas pielęgnacji cery wrażliwej, wymagającej nawilżenia oraz potrzebującej zmiękczenia. Można na niego liczyć także w przypadku stanów zapalnych, nic więc dziwnego, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem, które może pomóc w uporaniu się z objawami trądziku młodzieńczego.

Olej z czarnuszki jest dość łagodnym kosmetykiem, a jego stosowanie na twarz nie pociąga za sobą ryzyka reakcji alergicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku nakładanie jego niewielkiej warstwy na lekko zwilżoną skórę. Pozwala to na jego szybkie rozprowadzenie po twarzy oraz przyspieszy proces wnikania. Dobrym pomysłem w domowej pielęgnacji może być też stosowanie oleju z czarnuszki w połączeniu z nawilżającym i regenerującym kwasem hialuronowym.

Olejek z czarnuszki na włosy

Nie tylko skóra twarzy może zyskać na włączeniu olejku z czarnuszki do regularnej domowej pielęgnacji. Skorzystać mogą na tym także włosy. To idealny kosmetyk o działaniu wzmacniającym, jego regularne wcieranie w skórę głowy sprawia więc, że włosy nie tylko wypadają w mniejszej ilości, ale również zaczynają znacznie szybciej rosnąć. Wcierki z olejku z czarnuszki wzmacniają cebulki włosów i odżywiają je, a olejowanie włosów sprawia, że te stają się mocniejsze, bardziej nawilżone i błyszczące. Właściwości olejku z czarnuszki sprawiają też, że jest to naturalny kosmetyk polecany osobom toczącym nierówną walkę z łupieżem. Olejek jest w stanie regulować poziom aktywności gruczołów łojowych, okazuje się więc nieoceniony, gdy włosy szybko się przetłuszczają.

Fot.: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy biżuteria może podkreślić twój codzienny styl?
Czy biżuteria może podkreślić twój codzienny styl?
Odkryj jak dobrze dobrana biżuteria może stać się esencją Twojego codziennego stylu, podkreślając Twój charakter i osobowość.
Jaka mama, taka córka. Które marki szyją ubrania dla małych i dużych?
Jaka mama, taka córka. Które marki szyją ubrania dla małych i dużych?
Wyjątkową więź łączącą mamę i córkę można podkreślić na różne sposoby. Na przykład sięgając po stylizacje matchy matchy. Sprawdź, które marki proponują najpiękniejsze komplety dla mam i córek.
5 czynności, które wypełnią dziecku czas w deszczowe dni
5 czynności, które wypełnią dziecku czas w deszczowe dni
Nie wiesz jak ułatwić dziecku i sobie przetrwanie deszczowego dnia w domu? Zobacz, jak zająć małe i starsze dzieci tak, żeby się nie nudziły.
Ostatnie wpisy