Rozstępy – dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć?
Dla mamyPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozstępy – dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć?

Nasze ciało ciągle się zmienia. Jest wiele czynników, które powodują zmiany na naszej skórze. Część kobiet, szczególnie po ciąży, musi walczyć m.in. z rozstępami. Jak się ich pozbyć? 

Ciało kobiety w ciąży zmienia się z każdym tygodniem ciąży. Część z nich musi zmierzyć się z niechcianymi rozstępami. Nie są one zagrożeniem dla naszego organizmu, ale dla wielu osób (także dla mężczyzn czy nastolatków) stają się sporym kompleksem. Dziś postaramy się wyjaśnić, na czym polega powstawanie rozstępów i czy istnieją metody na ich zwalczenie. 

Rozstępy – jak powstają

Nadmierne rozciąganie się skóry powoduje powstawanie rozstępów. Dotyka często młodzież w okresie dojrzewania, czynnych sportowców, osoby, które w szybkim tempie przybrały masę mięśniową lub przytyły. Przyczyn zmian zachodzących na naszym ciele należy doszukiwać się w gospodarce hormonalnej. Dotyczy to momentu dojrzewania, gdy w ciele zachodzą gwałtowne zmiany. Drugim najczęstszym powodem jest po prostu ciąża i predyspozycje genetyczne. 

Powstawanie rozstępów można podzielić na dwie fazy. Pierwsza to stan, gdzie skóra, która się rozciąga (dochodzi do zerwania włókien tworzących skórę – kolagenu i elastyny) ma stan zapalny, w wyniku czego pojawiają się czerwone pasma. Druga faza to zblednięcie blizn i ukształtowania ich struktury. Może ona przybierać formę wypukłą lub wklęsłą. Najczęściej owe blizny pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach, piersiach, a nawet plecach. Dziś skupimy się na problemie kobiet w ciąży. Mimo że oczekiwanie na dziecko przeważnie jest pięknym czasem dla mam, to obecność rozstępów stanowi spory kłopot natury estetycznej, z którym chcą walczyć.

Jak walczyć z bliznami na skórze?

Kobiety w ciąży, aby zapobiegać rozciąganiu się skóry, powinny skupić się na pielęgnacji swojego ciała od razu, gdy dowiedzą się o ciąży. Szczególnie że brzuch będzie dość szybko się powiększał. Nawilżenie to podstawa jędrnego naskórka! Oprócz specjalnych kremów dla mam na rozstępy, sięgaj też po zwykły olej np. kokosowy, migdałowy lub dziecięcą oliwkę. Pamiętaj, że nie uzyskasz efektów, dopóki nie zaczniesz wykonywać tego rytuału pielęgnacyjnego codziennie! Produkty aplikuj najlepiej rano i wieczorem. Dodatkowo nasz naskórek powinien być przynajmniej raz w tygodniu złuszczany peelingami (bezpiecznymi dla kobiet w ciąży), za pomocą których Twoja skóra będzie lepiej ukrwiona i pobudzona. 

Poza dbaniem o nawilżenie powinnaś postawić na masaże, które uelastyczniają skórę. Możesz wykonać go podczas mycia, używając do tego gąbki lub rękawicy. Nie powinnaś jednak masować górnej części brzucha, aby nie wywołać przedwczesnych skurczy. Twoje ruchy powinny być delikatne i koliste. Kobiety, których ciąża jest zagrożona, powinny z niego zrezygnować. Zanim włączysz go do swojej wieczornej rutyny, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Szczotkowanie na sucho to metoda dbania o ciało, która zawładnęła ostatnio cały internet. Sprawdzi się również dla przyszłych mam, które nie są objęte ryzykiem poronienia. Na samym początku tej przygody wybierz szczotkę o miękkim włosiu. Szczotkowanie na sucho zaczynaj zawsze od stóp, kierując się do góry. Ruch powinien być wykonywany w jedną stronę. Staraj się omijać brzuch podczas tego zabiegu.  

Aktywność fizyczna i dieta mają znaczenie

Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta również zapobiegają powstawaniu rozstępów. Uprawiając jogę czy pilates, ujędrnisz swoje ciało. Dieta bogata w witaminę A, C oraz E przyczyni się do poprawy kondycji skóry. 

Przeczytaj też: Tego kosmetyku na rozstępy używała Maffashion w trakcie ciąży!

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska. pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na tworzenie zabawek edukacyjnych dla dzieci
Domowe sposoby na tworzenie zabawek edukacyjnych dla dzieci
Oto kilka pomysłów na edukacyjne zabawki, które można wykonać w domu z łatwo dostępnych materiałów.
Jakie mogą być przyczyny nocnego oddawania moczu?
Jakie mogą być przyczyny nocnego oddawania moczu?
Jakie są przyczyny nocnego oddawania moczu i w jaki sposób można leczyć to schorzenie?
Pierwsze buty dla dziecka. Jak wybrać buciki do nauki chodzenia?
Pierwsze buty dla dziecka. Jak wybrać buciki do nauki chodzenia?
W tym wpisie wyjaśnimy, kiedy i jak wybrać buciki do nauki chodzenia.
Ostatnie wpisy