Pielęgnacja

Jak powinno się dbać o higienę intymną?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że miejsca intymne to wyjątkowo wrażliwy obszar, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Zwłaszcza u kobiet nieprawidłowa higiena wpłynąć może na zdrowie tego obszaru. Często pojawiają się przeróżne infekcje i podrażnienia. Wynika to z bardziej odsłoniętej budowy układu rozrodczego.

Odpowiednia higiena to podstawa

Miejsca intymne, które są odpowiednio pielęgnowane, są mniej narażone na infekcje. Jak rozpoznać infekcję intymną? Charakteryzuje się ona nieprzyjemnym zapachem, pieczeniem, swędzeniem oraz dyskomfortem. Dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji tego obszaru.

Zadbaj o florę bakteryjną miejsc intymnych

Natura zadbała o to, aby nasze miejsca intymne miały naturalną ochronę, którą jest flora bakteryjna. Są to mikroorganizmy, które występują na naszym ciele i chronią je przed działaniem bakterii, a do tego odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mikroflory. Zachwianie tej równowagi prowadzić może do infekcji i dużego dyskomfortu. Dlatego podstawową zasadą higieny intymnej jest dbanie o to, aby skład mikrobioty pozostał nienaruszony.

Doskonałym sposobem na to, aby ten balans został zachowany, jest stosowanie delikatnych środków myjących przeznaczonych do miejsc intymnych. Najlepiej, aby nie zawierały one mocnych detergentów ani perfum. Warto wybierać te produkty, które nie mają żadnego zapachu, a do tego mają w składzie substancje korzystnie wpływające na florę bakteryjną. Mowa o kwasie mlekowym i probiotykach, które są bardzo ważne dla organizmu. Warto myć się nie więcej niż dwa razy dziennie. Wyjątkową sytuacją jest czas menstruacji oraz duże upały.

Zachowaj higienę w odpowiedni sposób

Nie wszystkie praktyki, które wydają nam się z pozoru dobre, w rzeczywistości takie są. Częste, długie i gorące kąpiele nie wpływają dobrze na miejsca intymne. Naruszają ich naturalną barierę ochronną.

Zdecydowanie lepsza będzie letnia lub chłodna woda oraz krótsze, dokładne prysznice. Do mycia miejsc intymnych najlepiej wybierać środki przeznaczone do higieny tego obszaru. Samo mycie powinno odbywać się za pomocą dłoni, a nie myjki czy gąbki, na których zbierają się bakterie i drobnoustroje. Należy też uważać, aby bakterie nie przechodziły między odbytem a pochwą. Dlatego lepiej zaczynać od mycia pochwy, aby później przejść do odbytu. Miejsca intymne należy również wycierać osobnym ręcznikiem, który ma przyjazny dla skóry materiał – np. stuprocentową bawełnę.

Jakie praktyki należy stosować na co dzień?

Bieliznę należy zmieniać rano i wieczorem. Warto, aby majtki były wygodne, nie obcisłe, wykonane z przewiewnego i oddychającego materiału. Należy unikać sztucznych tworzyw, które nie przepuszczają powietrza.

Do prania bielizny dobrze jest stosować łagodne środki piorące. Warto też zadbać o to, aby spodnie były luźniejsze w kroku, dzięki czemu nie będą podrażniały miejsc intymnych.

Natomiast w czasie menstruacji dbaj o to, aby często się kąpać, zmieniać tampony i podpaski. Warto kupować ekologiczne wyroby, bez dodatku chloru. Papier toaletowy najlepszy będzie w wersji klasycznej, bez koloru oraz perfumowania.

Natomiast na noc należy dać odpocząć miejscom intymnym i spać bez bielizny. To także zapobiegnie powstawaniu infekcji tego obszaru.

Zdjęcie główne: Yan Krukov/pexels.com

Jej pasją od lata jest pisanie. Spełnia się w tym zawodzie. Ma dryg do mody, a do tego bardzo lubi tematy parentingowe. Sama jest mamą i wie, jak cenne są rady innych, doświadczonych kobiet. Często wyszukuje nowego trendy na Instagramie. Za kopalnię wiedzy uważa również Pinterest.
Polecane artykuły
Dla dzieckaPielęgnacja

Pomysły na kreatywne prezenty dla Twojego dziecka

Poniżej przedstawimy Wam kilka pomysłów na kreatywne prezenty, które z pewnością nie zostaną przez Wasze dzieci szybko rzucone szybko w kąt.
Czytaj więcej
Pielęgnacja

Depilacja laserowa – bezpieczna i przebadana metoda usuwania owłosienia

Kluczem w funkcjonowaniu depilacji laserowej jest dobór światła, które pada na skórę w celu jej ogrzania, a następnie uszkodzenia cebulek włosowych.
Czytaj więcej
Dla dzieckaPielęgnacja

Wspólny posiłek z dzieckiem dzięki krzesełku do karmienia

Chwila wspólnego spożywania posiłku z dzieckiem jest ogromną przyjemnością zarówno dla malucha, jak i rodzica. Jednak najmłodsze pociechy, które nie potrafią jeszcze w pełni jeść samodzielnie bądź nie są w stanie usiedzieć w bezpiecznej pozycji przy stole wspólnie z dorosłymi, warto posadzić w krzesełku do karmienia.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *